şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 1953-1958 yılları arasında venezuela devlet başkanlığı yapmıştır. asker kökenlidir. devlet başkanlığı da darbe sonucu gerçekleşmiştir.
    pérez jiménez görevi sırasında petrol imtiyazlarından sağlanan gelirlerle otoyollar, oteller, resmi binalar, fabrikalar ve barajların yapımını içeren kapsamlı bir kamu yatırımları programı başlattı. kendisi ve yardımcıları her projeden komisyon alıyorlardı. her yerde varlığını hissetiren gizli polis, üniversitenin kapatılması, basının susturulması, enflasyonun tırmanması ve son olarak da beş papazın hapse atılması hoşnutsuzlukları giderek artırdı. sonunda kilise, pérez jiménez yönetimine karşı muhalefet partileri, işçiler ve yönetimin sunduğu olanaklardsn paylarını alamadıklarını düşünen genç subaylarla ittifak kurdu. ocak 1958'de görevi bırakmaya zorlanan pérez jiménez yaklaşık 200 milyon dolar tutarında bir servetle abd'ye kaçtı.
    1963'te amerika birleşik devletleri tarafından venezuela'ya iade edildikten sonra devlet parasını zimmetine geçirmek suçundan mahkeme önüne çıkarıldı. beş yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı ve ağustos 1968'de ispanya'ya gitti. ispanya'dayken 1969'da venezuela senatosu'na seçildiyse de seçmen listelerinden kayıtlı olmadığı gerekçesiyle seçim sonucu geçersiz sayıldı. mart 1972'de, bir sonraki devlet başkanlığı seçimlerinde adaylığını koyacağını açıkladı. mayıs 1972'de caracas'a dönüşü yoğun sokak gösterilerine yol açınca ispanya'ya geri dönmek zorunda kaldı.
  • venezuela halkının bağımsızlığına ne kadar bağlı olduğunu, ve yolsuz bir diktatörü arkasındaki amerika desteğine rağmen kovalayabildiğini - yargılayabildiğini göstermiş diktatör. evet bazı milletlerde onur var.