şükela:  tümü | bugün
236 entry daha
  • ben şimdi iki üç gündür parça parça okuyorum bu adamı diyeceğim o ki: muhteşem! ama neden? yazdıkları değil sadece. sadece yazdıklarına bakarsak başka. yani metin olarak değerlendirirsek okuyana göre fazla zorlama ya da ahlakçı fazla statik gelebilir oraları geçelim, yazdıkları da güzel de benim takıldığım yer başka:

bir imparatorsun düşün. ve kalkıp işin gücün yokmuş gibi oturup felsefeyle falan ilgileniyorsun? kaç tane imparator geldi geçti bu roma'dan bunun gibisi 3 tane ya vardır ya yoktur. sadece bir an düşün roma'nın güzel zamanlarındaki bir imparatorsun ve; stoacılık temelinde kendine hakim olmaktan, öfkeye kaıplmamaktan, doğru dürüst yaşamaktan falan bahsediyorsun ve bunu sadece söylemde bırakmıyorsun kendince bi sistem oluşturup bunu kitaplaştırıyorsun. hah işte bu benim takıldığım ve muhteşem gördüğüm yer he yazdıklarının %80'i palavra olsa bile fark etmez (palavra demiyorum elbette olsa bile diyorum işin güzelliğini göstermek adına) %5'i doğru olsa yine söylediklerim geçerli.

nasıl ya? oğlum nasıl lan? bir imparator nasıl bunları yazabilir? nasıl bunlarla meşgul olabilir? hayır ben imparator olsam kendimi kölelere tahtırevanla taşıtırdım ne felsefesi? çok enteresan. anlamıyor değilim elbette dönemin şartları, stoa'nın yükselişi, aile durumları vs. ama her şeye rağmen soruyorum: nasıl lan?

saygılarımı, sevgilerimi gönderiyorum, tanrılar sana iyi baksın sevgili marcus çok büyük adammışsın.

he şunu diyecektim unuttum: senin benim gibi ortalama tiplerin tevazudan, iyilikten, cömertlikten, kendine hakim olmaktan falan bahsetmesi, atıp tutması kolay, marcus aurelius iken bunu yapmak mesele. tüm gücüne rağmen o gücünü kontrol edebiliyor musun?