şükela:  tümü | bugün
 • 161 - 180 yılları arası roma imparatoru. en iyi beş roma imparatorundan sonuncusu. en önemli stoacı filozoflardan biri.
  adına roma zafer sütunu denilen bir anıt dikilmiştir romada.
 • tarihin gördüğü en bilge yöneticilerden birisi. stoacı.

  en sevdiğim yanı ise her daim realist olması. sözleri ise adeta hayat dersi veriyor. özellikle gençlere tavsiyem bu adamın hayatını ve hayata bakış açısını araştırmaları.
 • "kendine gel, ayıl, uykudan uyan.
  huzurunu kaçıran şeylerin düş olduklarına inan;
  uyanır uyanmaz önceden oldukları gibi gör onları."
 • stoacı filozoftur.

  “kendi mutluluğunuz sadece kendinize bağlıdır.”
  “hayatının mutluluğu düşüncelerinin niteliğine bağlıdır. onun için buna dikkat et, fazilete ve eşyanın tabiatına uymayan hiçbir düşüncenin kafanı işgal etmesine müsaade etme!”
  “ölümden değil, bir türlü hayata başlayamamaktan kork.”
  “hayatımız düşüncelerimizin eseridir.”
  “eğer bir dış etken sizi üzerse, duyduğunuz acı o şeyin kendisinden değil, sizin ona verdiğiniz değerden geliyordur, onu da her an ortadan kaldırma gücünüz vardır.”
  “eğer gerçekten sahip olduğumuz biricik şey içinde bulunduğumuz an ise ve sahip olmadığımız bir şeyi yitirmemiz de mümkün olmadığına göre, birisinin elimizden alabileceği tek şey yaşadığımız andır.”
  “kendisiyle uyum içinde yaşayan, evrenle uyum içinde yaşar.”
 • "bilgisizliğin ve kendini beğenmişliğin, bilgelikten daha güçlü olması ne tuhaf!"
  (marcus aurelius, "düşünceler")
 • "ilkeler ölmez. onlara denk düşen düşünceler yok olmadıkça, nasıl ölebilirler?
  ama onları sürekli olarak canlı tutmak sana bağlıdır. 'herhangi bir konuda oluşturmam gereken düşünceyi oluşturabilirim; bunu yapabiliyorsam, niçin kaygılanayım?
  zihnimin dışında kalan şeyler, kendi başlarına hiçbir şey değildirler.'
  bunu anladığında her şey yoluna girecektir. yaşamına yeniden başlamak senin elindedir:
  bunun için yaşadıklarını yeniden gözden geçir, çünkü yeniden yaşamak buna bağlıdır."
 • marcus aurelis;

  "yaşamını mutlu ve erdemli geçir. eğer tanrılar varsa ve adillerse o zaman ne kadar dindar olduğunuza aldırmayacaklar, sizi iyi ahlaklı olduğunuz için kabul edeceklerdir. eğer tanrılar varsa ve adil değillerse, o zaman onlara tapmanın bir anlamı olmayacaktır. eğer tanrılar yoksa ölmüş olacaksınız ama sevdikleriniz tarafından hatırlanacak asil bir hayat yaşamış olacaksınız."
 • "utanmazın biri seni incitirse, hemen şunu sor kendi kendine:
  'dünyada utanmazların bulunmaması olanaklı mıdır?' olanaksızdır.
  öyleyse olanaksız olanı isteme; çünkü bu insan da dünyada var olması kaçınılmaz olan utanmazlardan biridir.
  bu düşünceyi, bir hırsızla, bir hainle ya da başka bir kötü insanla karşılaştığında da aklında tut,
  çünkü bu tür insanların var olmamalarının olanaksızlığını anımsar anımsamaz, onlara daha kolay katlanırsın.

  başka yararlı bir şey de, kendi kendine şunu sormandır:
  'bu kötülükle baş edebilmemiz için doğa bize hangi erdemi vermiştir?'
  çünkü doğa, örneğin, duyarsızlara karşı nezaketi, başka durumlar için de böyle panzehirler bağışlamıştır; yoldan sapmış birine doğru yolu göstermek her zaman gücümüzün sınırları içindedir. çünkü yanlış yapan herkes, onun için saptanmış olan hedefi kaçırmış, bu nedenle de yoldan çıkmış biridir. hem sonra, sana ne zarar vermiştir bu kişi?
  çünkü kendilerine öfkelendiğin bu kimselerin hiçbiri, zihnini kötüleştirecek bir eylemde bulunmamıştır: çünkü başına gelecek her türlü kötülük ya da zararın gerçek barınağı zihnindir.

  cahil birinin cahil gibi davranmasında kötü ya da şaşılacak ne var?
  o insandan o yanlış davranışı beklemediğin için kendi kendini suçlamalısın belki de;
  çünkü onun bu kötülüğü işleyebileceğini anlaman için yeterince araçlarla donatmıştır seni us, ama bunu unutmuşsun, bunun için de onun bu davranışına şaşıyorsun şimdi.

  ama her şeyden önce, birini sadakatsizlik ya da vefasızlıkla suçladığında, dikkatini kendine çevir, çünkü suçun sende olduğu açıktır; bu karakterde birinin sözünü tutacağına güvendiğin ya da birine bir iyilik ettiğin zaman bunu karşılık beklemeksizin ve iyiliğinin meyvesini, salt o eylemi yapmakla aldığın inancıyla yapmadığın için.
  daha ne istiyorsun, dostum?
  iyilik etmekle kendi doğana uygun olarak davranmış olman sana yetmiyor mu da, bir ödül bekliyorsun karşılığında?
  gözünün, gördüğü için ya da ayaklarının, yürüdükleri için senden ödül istemeleri gibi. tıpkı, bunların her birinin kendilerine özgü işlevlerini yerine getirmek için yaratılmış olmaları gibi, iyilik yapmak için dünyaya gelmiş olan insan da, iyi bir eylem yaptığında ya da ortak yarara katkıda bulunduğunda, yalnızca varoluş nedeninin gerektirdiğini yapmıştır, böylece de ödülünü almış olur."
 • kendisine 10 kural yazmış ve bunları hatırlamasını öğütlemiştir. (iş yayınları, kendime düşünceler eseri sf118-119-120 de tam metin bulunabilir)

  1. birbirimiz için yaratıldığımızı unutma.

  2. sofrada, yatakta ve başka yerlerde nasıl insanlar olduklarını, kendi düşüncelerinin onları nelere zorladığını ve zorlanarak yaptıkları eylemlerle nasıl gururlandıklarını değerlendir.

  3. eğer doğru yapıyorlarsa onlara sinirlenme. doğru yapmıyorlarsa, cehaletlerinden ötürüdür. (kimse bilinçli kötülük yapmaz)

  4. sen de pek çok yanlış yapıyorsun ve hata yapmaya meyillisin. korkaklıktan, insanların ağzına düşmekten vb. yüzünden hata yapmaktan çekiniyorsun.

  5. insanların hata yaptığından emin olamazsın, pek çok şeyi belli bir plana göre yaparlar.

  6. çok öfkelendiğinde ya da sabrın tükendiğinde, insan yaşamının bir "an" olduğunu ve kısa süre sonra hepimizin öleceğini hatırla.

  7. bizi rahatsız eden insanların eylemleri değildir, onlara dair yargılarımızdır. o halde yargını defet, kurtul. bunu yapmanın yolu, başkalarının sana zarar verdiğini düşündüğün davranışlarının ahlaksızca olmadığını farz ederek. zarar veren davranışlar kötü olsaydı, sen de pek çok suçtan sorumlu tutulurdun.

  8. bizi üzen ve öfkelendiren şeylerden ziyade, üzüntü ve öfkedir bize zarar veren.

  9. iyilik; sahici, yapmacıklıktan ve ikiyüzlülükten uzaksa yenilmezdir. en küstah insan bile sana kötülük yapsa, iyi davranmayı sürdür. sana kötülük yapmaya kalkarsa, hatasını göster ve bunun kötü olduğunu öğret. ancak bunu, sitemkar, alaylı, samimiyetsiz değil; sevecenlikle yap.

  10. kötülerin hata yapmamalarını ummak deliliktir. çünkü bu imkansızı istemektir. fakat başkalarına kötülük yapmalarına razı olmak, sana yapmamalarını ummak da zalimliktir.
 • (bkz: evergreen)
hesabın var mı? giriş yap