• evren, kozmoloji ve kuantum gibi karmaşık konuları geniş kitlelere aktaran newscientist kozmoloji danışmanı. ingiliz bir popüler bilim yazarı.

(bkz: atomların dansı)
    (bkz: büyük patlamanın ışığı)
    (bkz: biraz kuantum'dan zarar gelmez)
  • biraz kuantumdan zarar gelmez kitabı ile tanıdığım ingiliz bilim yazarı. karmaşık fizik konularını basit bir dille anlatan harika bir yazar. temel fizik bilgisine sahip olan tüm meraklılara tavsiye ediyorum.
  • zor konuları okunması zevkli, anlaşılır kılan bir anlatımı olan bilim yazarı.
  • kendisi esasında california institute of technology'de radyo astronomdur, aynı zamanda new scientist'in kozmoloji danışmanlığını yapmaktadır. popüler bilim kitapları yazarak hayırlı işlere vesile olmaktadır. bilimin ayağa düşmesine (ki bundan kastım herkesçe anlaşılmaması, belli kitlelere has kalması değildir; gereken özenle davranılmayıp ticari bir etiket haline getirilmesidir) - popülerleştirilerek anlamsızlaştırılmasına şiddetle karşı çıkan biriyimdir fakat bu adamın tarzını güzel buluyorum; özellikle bilim ile derin düzeyde ilişki kurmamış olanların dahi rahatlıkla anlayabileceği ve olaya ilgi duymalarını sağlayıcı şekilde yazıyor. kitapların bazılarının isimlerine ve orijinal kapaklarına bakıldığında ufaktan endişe duysam da en azından insanların biraz olsun bu konulara ilgi duymasını sağlayabilecekse ne mutlu, diyorum.

kitaplarını şu şekilde sayabiliriz: tweeting the universe (türkçeye "evren tweetlendi" olarak çevrilmiştir), afterglow of creation, the magic furnace, the universe next door, the never ending days of being dead, we need to talk about kelvin (türkçeye "atomların dansı" olarak çevrilmiştir), quantum theory cannot hurt you (türkçeye "biraz kuantumdan zarar gelmez" olarak çevrilmiştir), what a wonderful world (türkçeye "dünyanın tüm dertleri" olarak çevrilmiştir), felicity frobisher and the three-headed aldebaran dust devil...

ayrıca kendisi bbc4'da yer alan "it's only a theory" adlı komedi-bilim türü programının düzenli konuğudur. takdire şayan bir girişim.

son olarak ilgilenenler için kişisel web sitesi : http://marcuschown.com/
  • kendisinin bu yılın şubat ayında ingiltere'de yayımlanan "the magicians: great minds and the central miracle of science" isimli kitabı, alfa yayınları bilim dizisi'nce sıcak sıcak çevrilmiştir. tahminlere göre yıl içerisinde okuyucuyla buluşacaktır.

(bkz: #109325060)
hesabın var mı? giriş yap