şükela:  tümü | bugün
 • spartacus*'ün isyanını bastıran kumandan. zamanının en zenginlerinden.
 • bir rivayete göre de, esir düştüğü parthialılar tarafından kafası uçurularak öldürülen komutandır. ordusundan sağ kalan askerlerin uzak doğu ve orta asya'ya kaçıp buralarda yerleştiği, çinliler ve hunlar için paralı askerlik yaptıkları iddia edilir.
 • üçüncü servile savaşı nda * da roma imparatarluğunun komutanlığını yapmıştır.
 • gladyatör ayaklanmasında spartacus'tan ayrılan crixus ve ekibini apulia bölgesinde öldüren komutandır.
 • vatanı ve milletiyle bölünmez bir bütün olan bağımsız, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan büyük roma cumhuriyeti'ne isyan eden iki tane baldırı çıplak teröriste karşı büyük bir inanç ve kararlılıkla mücadele eden efsane gomutan. spartacus isimli starz dizisinin ilerleyen sezonlarında karizmatik bir ünlü tarafından canlandırılması elzemdir.
 • partların açgözlülüğüne ve paraya olan düşkünlüğüne boğazına altın eriterek espirili bir gönderme yaptığı açgözlü (iki defa yazdım farkındayım) romalı.

  ve sezar'la pompey 'in kankası. her ikisinden de daha nüfuzlu ve daha zengin olmasına rağmen (sezar'la pompey bunun yanında gecekonduda yaşayan züğürt ağa gibi kalırlar) onların hep askeri zaferlerinin ezikliği altında kaldı ve o kadar servete rağmen para konusunda da hiçbir zaman tatmin olmadı. canımız ciğerimiz spartacus'ü yendikten sonra gereksiz yere roma'nın doğudaki en büyük düşmanı partların üzerine yürürken de büyük ihtimal bol ganimet ve askeri şöhret öngörmekteydi ama şöhreti yenilince boğazına dökülen eritilmiş saf altınla yakaladı.

  bakın en çok bu kısmı seviyorum, açgözlü birinin boğazına altın eritme kısmını.
 • starz'ın spartacus vengeance adlı dizisine* ilerleyen bölümlerde katılacak olan karakter.

  hem tarihsel kaynaklara göre, hem de dizinin önceki bölümlerinde kendisiyle ilgili söylenenlere bakılırsa dönemin en taşaklı adamlarından biriymiş kendisi. senaristlerin bu karakteri diziye nasıl yansıtacaklarını ve bu rolü kimin oynayacağını çok merak etmekteyim doğrusu.

  edit: yalnız hakkaten de kenidisini dizinin oyuncuları arasındaki en taşşaklı kişi* oynamaktadır görebildiğim kadarıyla. adamlar bu konuda bile tarihe sadık kalmışlar.*
 • bu amcanın m.ö. 53 yılında carrhae savaşı'nda bozguna uğrayan ordusundan arta kalan bir grup lejyoner parthlardan kaçarak çiçi yabgu'ya sığınmış, çiçi yabgu'ya kardeşi ho-han-yeh'e ve çinlilere karşı savaşında kaleler inşa ederek yardımcı olmuşlardır. fakat sonradan bu kaleler üstün çin kuşatma tekniklerine yenik düşünce hepsi kılıçtan geçirilmiştir.
 • sulla, caesar ve pompey gibi devlerin döneminde yaşamış ve hepsini domine etmiş über adamdır bana göre, ayrıca ölümü ile triumvirliği paylaştığı caesar ve pompey'in birbirlerine düşmelerinin önündeki son engel kalkmış, caesar'ın pompey'i yok etmesi ile cumhuriyet; resmi olarak imparatorluğa dönüşmese de fiilen dönüşmüştür. (bkz: lucius cornelius sulla) , (bkz: gnaeus pompeius magnus)

  yaşadığı dönemde roma'nın en zengin adamı olduğu bilinmektedir, spartacus isyanını bastırmıştır, ayrıca caesar'a verdiği mali destekler ile de caesar'ı caesar yapan adamdır bir nevi,

  gereksiz yere kasıp hırs yapmıştır büyük fetihler yapacağım diye, sonuç olarak bir savaş sırasında harran yakınlarında ölmüştür ...