şükela:  tümü | bugün
 • spartacus*'ün isyanını bastıran kumandan. zamanının en zenginlerinden.
 • tam adı marcus licinius crassus. i.ö. 115'te doğduğu sanılıyor. romalı komutan ve devlet adamıydı. sulla ve marius arasındaki iç savaşta sulla'yı desteklemiştir. spartacus'ün öncülük ettiği köle ayaklanmasını bastırdı. konsül olarak müthiş bir servet sahibi olan crassus, senatonun gücünü kırmak için caesar ve pompeius ile birlikte birinci triumvirliği oluşturmuştur. parthia'ya karşı giriştiği seferde yenilerek tutsak düştü ve belki de tarihteki ünlü zenginler arasında en ilginç ölüm şekliyle hayata veda etti: boğazına eritilmiş altın dökülerek.
 • bir rivayete göre de, esir düştüğü parthialılar tarafından kafası uçurularak öldürülen komutandır. ordusundan sağ kalan askerlerin uzak doğu ve orta asya'ya kaçıp buralarda yerleştiği, çinliler ve hunlar için paralı askerlik yaptıkları iddia edilir.
 • üçüncü servile savaşı nda * da roma imparatarluğunun komutanlığını yapmıştır.
 • gladyatör ayaklanmasında spartacus'tan ayrılan crixus ve ekibini apulia bölgesinde öldüren komutandır.
 • vatanı ve milletiyle bölünmez bir bütün olan bağımsız, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan büyük roma cumhuriyeti'ne isyan eden iki tane baldırı çıplak teröriste karşı büyük bir inanç ve kararlılıkla mücadele eden efsane gomutan. spartacus isimli starz dizisinin ilerleyen sezonlarında karizmatik bir ünlü tarafından canlandırılması elzemdir.
 • partların açgözlülüğüne ve paraya olan düşkünlüğüne boğazına altın eriterek espirili bir gönderme yaptığı açgözlü (iki defa yazdım farkındayım) romalı.

  ve sezar'la pompey 'in kankası. her ikisinden de daha nüfuzlu ve daha zengin olmasına rağmen (sezar'la pompey bunun yanında gecekonduda yaşayan züğürt ağa gibi kalırlar) onların hep askeri zaferlerinin ezikliği altında kaldı ve o kadar servete rağmen para konusunda da hiçbir zaman tatmin olmadı. canımız ciğerimiz spartacus'ü yendikten sonra gereksiz yere roma'nın doğudaki en büyük düşmanı partların üzerine yürürken de büyük ihtimal bol ganimet ve askeri şöhret öngörmekteydi ama şöhreti yenilince boğazına dökülen eritilmiş saf altınla yakaladı.

  bakın en çok bu kısmı seviyorum, açgözlü birinin boğazına altın eritme kısmını.
 • starz'ın spartacus vengeance adlı dizisine* ilerleyen bölümlerde katılacak olan karakter.

  hem tarihsel kaynaklara göre, hem de dizinin önceki bölümlerinde kendisiyle ilgili söylenenlere bakılırsa dönemin en taşaklı adamlarından biriymiş kendisi. senaristlerin bu karakteri diziye nasıl yansıtacaklarını ve bu rolü kimin oynayacağını çok merak etmekteyim doğrusu.

  edit: yalnız hakkaten de kenidisini dizinin oyuncuları arasındaki en taşşaklı kişi* oynamaktadır görebildiğim kadarıyla. adamlar bu konuda bile tarihe sadık kalmışlar.*
 • yasadigi donemde en zengin romali bu adammis. parayi su sekilde kirmis bu abimiz:

  isi gucu yangin sondurmek olan iyi egitilmis bir kole tayfasina sahipmis. geceleri bizzat kendisi roma sokaklarinda bu itfaiye tayfasiyla dolasip yangin yeri ararmis. yanan bir ev gordugunde aninda evi sahibinden yok pahasina satin alirmis; evin sahibi herseyini kaybetmektense biraz da olsa para almayi tercih edermis tabiki. belgeler imzalanir imzalanmaz da itfaiyeci tayfasi yangini sondururmus. adam bildigin roma'nin en buyuk bug exploiter'iymis.

  sonra da gitmis spartakus'u zkmis.

  kaynak: aldrete, gregory. daily life in the roman city