şükela:  tümü | bugün
  • 2 eylül 1990 kumla (yok bursa'daki değil) doğumlu isveçli taze formula 1 pilotu. 2014 senesinde caterham takımının ikinci pilotu olacak ve twitter'dan açıklanana göre 9 numarayla yarışacak.

kariyerindeki başarılar;
    -- 2007 formula bmw birinciliği
    -- 2009 japonya formula 3 birinciliği

bunun yanında 4 sezon boyunca yarıştığı gp2'de 2013 sezonunda genel klasmanı 6. bitirmiş. çok parlak bir alt seri kariyeri olmasa da 3 aralık 2009 gününde jerez'de düzenlenen testlerde brawn gp ile ilk formula 1 arabası tecrübesini 37 tur atarak yaşamış ve takım sahibi ross brawn'dan "büyük olgunluk gösterdi test sırasında teknik geri bildirimleriyle" şeklinde övgü almıştı.

tarihte genelde ralli başarılarıyla adını duyurmuş isveçliler formula 1'de 9 isveçli pilot tarafından temsil edilmiş. en son pilot 1991 sezonunun 6 yarışına katılan stefan johansson olurken; ericsson uzun sessizliği bozacak.

kişisel sitesi için;
    http://www.marcusericsson.com/

yalnız tipini ve saç tarzını sevdim elemanın... dexter holland'a benziyor.
  • 2014 sezonunda birlikte çalışacağı caterham takımından zayıflaması için talimat aldıktan sonra, 80 cm boyunda ve 69 kg ağırlığında olduğunu belirterek "... ancak ne yapabilirsiniz? bacağımı kesemem ya..." şeklinde cevap vermiş minik (1990) pilottur.

(bkz: hayırlısı be gülüm)
  • kendisi hakkinda cok tuhaf seyler ogrendigim sauber f1 pilotu.

simdi bu adamin ailesi baya zenginmis. bir sirketleri varmis ve bunun cogunluk hissesine sahiplermis. ama o sirketin %40'ini elinde bulunduran baska bir sirket, marcus ericsson'un da yaristigi sauber'i satin almis gecen sene. yani marcus ericsson aslinda baya torpilli. bu yuzden seneye de charles leclercin yaninda yarismasina kesin gozle bakiliyor. halbuki bu sene puan bile alamadi, gerci arac ferrarinin gecen seneki motorunu kullaniyordu, belki de bu yuzdendir. ama 25 yasinda ve dogru duzgun bir basarisi yok sayilir. o koltugu ondan daha cok hak edenler var.

bu adam ve lance stroll, paraniz varsa (para derken 3-4 milyar dolar) kolaylikla f1 yariscisi olabileceginizin kaniti. bazilari senelerce dtm'de, formula 3'te, le mans'ta yarissin dursun.

kaynak: forbes
  • en nefret ettiğim f1 pilotu. puan alarak takımı kurtarmış wehrlein kovulurken kendisi parası sayesinde bir sezon daha yarışacak, ve bu sene orta sıralara dönmesini beklediğim sauber'de muhtemelen yine zerre katkıda bulunmayacak. umarım 2019'da kovulur.
  • çok iyi bir ikinci pilot adayı bulunduğu ve gideceği takımlar için. ılerde ne olur bilinmez ama umarım beni yanıltır. herhalde efendi bir kişiliği olduğu için veya bana öyle yansıdığı için seviyorum bu adamı.
  • 2018 bahreyn gp'sinde tek pit stratejisinden sonuna kadar faydalanmış ve 9. olarak 2015 italya gp'sinden sonra ilk kez puan almayı başarmıştır.
  • 2018 italya gpantrenman seanslarında korkunç bir kaza yapmış olan pilot. kaza drs'in rüzgar sebebiyle fazla açılmasından kaynaklanmış. çok şükür ericsson dahil herkes iyi fakat araba pert.link