şükela:  tümü | bugün
 • shell transport and trading company şirketinin kurucusu. bugün royal dutch shell şirketinin kökü olmaktadır bu şirket.
 • 19. yüzyıl sonlarında deniz kabuğu ticareti sonucu hazar petrolleriyle tanışan ve bu işe girişip güney asya'daki royal dutch şirketiyle işbirliği yaparak kendisinin sahibi olduğu shell ulaştırma ve taşımacılık firmasının birleştirerek bugünkü dev petrol firması haline getiren şahıs.
 • petrol tarihine yön vermiş bi diğer elemandır kendisi.

  1853 yılında londra'da yoksul bir yahudi ailesinde dünyaya gelen marcus'un babası, uzakdoğu'dan getirttiği deniz kabuğu* süslemeli kutular satarak zenginleşir ve "m. samuel & co" adıyla bir şirket kurar. babaları ölünce marcus ve kardeşi samuel (samuel samuel) şirketin başına geçer ve işleri iyice büyütürler, kendi gemilerinin sahibi olurlar.

  19. yy'in sonları, petrolün ticari öneminin yavaş yavaş arttığı yıllar. o zaman petrol sadece amerika'da (orda da sadece 1-2 yerde) ve eski rusya'da (bakü'de) çıkıyor. yani asya'da yok, oraya deniz aşırı taşınması lazım. halihazırda uzakdoğu ile gemi ticareti yapmakta olan marcus petrol işine de el atıyor, ve süveyş kanalı'nın açılması ile birlikte o zamanki standard oil'e karşı rotada büyük bir mesafe avantajı kazanıyor. tabi süveyş kanalından petrol geçirebilmek için yasaları epey bi esnetmeleri ve kimbilir daha ne gibi gizli yatırımlar/bağışlar vs yapması gerekiyor, o da ayrı bi konu.

  önce azeri petrolünü, daha sonra texas petrolünü uzak doğuya taşıyarak iyice güçlenen samuel co, ismini "shell transport and trading company" olarak değiştiriyor. ancak yıllar içinde buradaki petrollerin azalması ile sıkıntıya giren samuel, doğrudan kendisi bir petrol üreticisi olma arayışına giriyor, ve o zamanlar sumatra'da büyük bir keşif yapmış olan royal dutch'ı gözüne kestiriyor...

  uzun süren uğraşılar sonucu royal dutch'ı almayı beceremiyor samuel, hatta ava giderken avlanıyor ve tam tersine royal dutch, 1907 yılında shell'i satın alıyor. çünkü royal dutch'ın başında henri deterding gibi zekası ve hırsıyla efsaneleşmiş bir tilki var.

  ve böylece "royal dutch shell" adında %60 royal dutch, %40 shell ortaklığında yeni, entegre dünya devi bir şirket doğuyor. her ne kadar deterding, royal dutch'ı hakim şirket konumunda tutsa da, yıllar içinde şirket "shell" kelimesi ile özdeşleşiyor, ve bi nevi marcus samuel'in izini yaşatmaya devam ediyor.