şükela:  tümü | bugün soru sor
  • oldukça garipsediğim kıyafettir. yöresel olabilir, halkta bu kadar garipsenmez ama bir rektör bu şekilde giyinmemeli.

ilgili haber

cevap edit'i: şimdi bu entry'mle alakalı garipseyebilirsin ama aşağılayamazsın tarzı yorumlar gördüm. yazdığım entry'de garipsediğimi belirttim ancak aşağıladığımı düşünmüyorum. alenen hakaret eden arkadaşlar varsa bu onların kendi sorumluluğundadır. ayrıca mardin nüfusunda hatrı sayılır derecede arap kökenli vatandaşımız olduğunun da bilincindeyim, zaten şu an çalıştığım işte baktığım illerden bir tanesi de mardin. mardin'de günlük hayat sırasında bu kıyafeti gördüğümde yadırgayacak değilim ancak resmi bir kurumun resmi bir makamına bu kıyafetle çıkılmasını doğru bulmuyorum değinmek istediğim nokta tam olarak burasıydı. eyyorlamam bu kadar.
  • başının üstünde sofra beziyle elinde bastonuyla ve arka planda prof.dr yazısıyla oldukça acayip rektördür. lakin rektörlük az olmuş dayıya bence direk middle earth'e atanıp gandalf'ın yerini alabilir.
  • ülkenin geldiği durumu tek başına özetleyebilecek fotoğraftır, rektörler ve diğer üst düzey devlet adamları bilimsellikten çok uzaklar.
  • nevşehir üniversitesi rektörü bunu beğendi link
  • hayatta her şeye muhalif biri olarak derim ki; rektör olması istediği kıyafeti giymesine mani değil. bir şezlongta üstsüz ve kısa bir şortla fotoğraf çektirmiş olsaydı, çok müthiş bir bilim adamı mı olacaktı? ne zamandan beri bilim insanları kıyafetleriyle bilim üretiyor? geçmişte insanların özgürlüklerine karıştığınız ve bundan bugüne kadar da ders almadığınız için hala aynı yerdeyiz. yaşadıklarımız geçmişini bir sonucu değil mi? rektör, makamına o kıyafetle gelmediği sürece, kıyafeti özel hayatındaki tercihidir.

edit: değerli dostum ve badim @kedigozu uyardı, linkteki fotoğrafın altta olanını farketmemiştim. hacı dayı bildiğiniz makamında fotoğraf çektirmiş. yukarıda ilk anda yazdığım entryi günün anlam ve utancının nişanesi olarak olduğu gibi bırakıyorum.
    arap asıllı türk vatandaşı olmama rağmen, o kıyafetler öz atalarımın geleneksel kıyafetleri olmasına rağmen, kendi ırkımın kültürel bir mirası gözüyle, -araplığa özenen birinden- daha fazla giyme hakkına sahip olmama rağmen, cumhuriyet rejimine, atatürk ilke ve inkılâplarına olam saygım ve inancım gereği türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde herhangi bir kamu makamında giymeyi kendime zül görürüm. kaldı ki ben arabım.
    bakınız yukarıda da belirttiğim gibi kişi, özel hayatında o kıyafeti giyebilir. ancak bir makamı temsil ederken siz, siz değilsiniz. türkiye cumhuriyeti'nin bir kurumunun amiri, memurusunuz. bunu bilmeyen ne memur ne amir vardır. bunu bilerek yapanda da art niyet vardır. hasılı bilim adamı olmak istediği kıyafeti giymesind mani değildir lakin her işin bir adabı vardır. resmi bir makamda o kıyafet olmamış hoca.
  • bazılarını tahrik edebilir.
    burası türkiye öyle kolları açık şeylerle gezmemek lazım.
  • yıl olmuş 2018 hala o bunu giydi, şu şunu giydi kafasıyla biz zor ilerleriz.
  • (bkz: ya habibi)
  • arap, emevi özentisi olduklarını biliyoruz.