şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mardin şehir merkezinde gezerken bir kuyumcu vitrininde -zira altın kıymetindedir süryani yapımı ev şarabı- gözüme çarptıktan sonra tanımlanamaz bir güçle beni kendisine doğru çekip cama yapıştıran şaraptır. yoğun aroması, oldukça koyu rengi, katkısız oluşu (hiçbir katkı maddesi ve tatlandırıcı içermediğinden tadı biraz serttir) ve mükemmel içimi ile unutulmayacak bir lezzeti bizimle buluşturmuştur.
 • cercis konağında tadacağınız şarabın yapımında iki fermantasyon uygulanmaktadır. ilk fermantasyon şeffaf görünümlü bir üzümden yapılır. daha sonra mahlep ismi verilen meyveyle yapılan ikinci kez fermantasyonla şarabın farklı aroması oluşur. hafiftan vişne ya da kiraz tadını andırır bu aroma. alkol oranı %20'ler civarındadır. şaraplar mahzenlerde küpler içinde bekletilir. küp ne kadar eski ise alkol oranının o kadar arttığı tespit edilmiştir. oktay kuyumcusundakinde mahlep katkısı yoktur.

  oktay kuyumcusundan alınan şaraplar içildikten sonra edit: çok tortulu idi. belki de zamanını beklemeden dolum yapıldığı için olmuştur.
 • diyarbakır'da arkeoloji lokalinde de ikram edilirdi bu şaraplar.gerçekten de harika şaraplardır öyle böyle değil...
 • mardin'de kuyumcular genelikle süryani vatandaşlarımız olduğu için, bazı kuyumcularda bulunabilen, alkol oranı yüksek sert içimli bir şaraptır. çok fazla övülmekte ancak damak zevki farklılıklarından dolayı beğenmeyenler de çıkmaktadır. ancak piyasadaki birçok kaliteli yerli şaraptan daha güzel bir içimi vardır.

  içerdiği mahlep nedeniyle, "mahlep şarabı" veya sadece "süryani şarabı" olarak da anılır. her sarapsever mutlaka tadına bakmalıdır.
 • en iyisinin mardin' in ilçesi midyat' da bulunabileceği şarap. bunu midyat' da ( eski midyat diye bilinir genellikle ) süryani aileler evlerinde yaparlar. 1.5 litresi 10 milyondur. gidersiniz, tadarsınız; isterseniz şişeleyip, isterseniz pet şişede verirler. şeker tadı rahatlıkla alınabilir. bu sebepten içimi çok rahattır.
  süryani ailelerde bir gelenektir bunun yapımı. klasik şarap kültüründe yeri tam olarak nerededir bilemiyorum, ancak tadılması gereken bir alkoldür.
 • eylül ayının başında yapılmaya başlanan bu şarap boğazkere, öküzgözü ve coğu zaman da bu iki çeşit üzümün harmanlanması ile elde edilir. yapımında tamamiyle insan gücü kullanılır. eylül ayının güneşi ile kaynatılıp 40 gün küplerde bekletilir. alkollenme oranı ortalama %13 tür. fiyatı ise 70cc lik şişe 15-25 ytl arasıdır.
 • istanbul'da kadehi 10 liradan palma d oro'da içilebilecek şarap...
 • tatlı'ya yakın, yumuşak içimli şarap sevenlerin pek tercih etmeyecekleri şarap. çok hoş, yoğun ve kendine has bir aroması vardır. kanımca kokusu tadından daha iyidir. şarabın ağızda biraz buruk bir tad bırakmasını sevenler için ideal. fakat sanırım birçok yerde bu adla satılan şarap, gerçek süryani şarabı değil. emin olmak için mardin'de ya da mardin'den getirtilerek denenmesi lazım.
 • uzun süre pet şişede bekleyince tadı biraz bozulabilen, lakin yine de keyifle içilen şaraptır..