şükela:  tümü | bugün
 • anormal bağ dokusu yapısı ile karakterize bir sendrom. kalp kapakçıklarını, damarları, gözü, iskeletsel yapıyı vs. etkiler.
  örümcek parmaklı kişilerdir çogu zaman.
 • nicolo paganininin muzdarip oldugu hastalik.

  (bkz: araknodaktili)
  (bkz: aort yetmezligi)
  (bkz: lens dislokasyonu)
 • abe lincoln da bu sendromdan yakinan ki$iler arasindaydi.
 • fibrillin eksikliği nedeniyle oluşur. elastik bağ doku ve fibröz bağ doku; iskelet sistemi, gözler, kalp ve kan damarları, sinir sistemi, deri ve akciğerler dahil pekçok sistemde az ya da düzensiz gelişme gösterir.
 • çoğunlukla ailesel geçiş gösterdiği düşünülmekte olan ancak spontan gen defektleriyle de sporadik olarak gelişebilen elastik doku hastalığı. aort regürjitasyonu, aort rüptürü, bakteriyel endokardit, kalp yetmezliği, mitral kapak prolapsusu, skolyoz ve görme problemleri yaratabilir. bakteriyel endokarditten korunmak için herhangi bir dental girişim öncesi antibiyotik profilaksisi gereklidir.
 • dr. adil polat'ın 2005 yılında hazırladığı uzmanlık tezi gayet ayrıntılı açıklamaktadır bu hastalığı...

  http://www.istanbulsaglik.gov.tr/…dr_adil_polat.pdf
 • uyku ve uyanıklık halleri olan sendrom. yani en azından bende öyle oldu.

  kalp koroner damarında büyüme oluyor kötü iken. baloncuk şeklinde ek damar peydah oluyor. patlarsa iç kanamadan gidiyorsun kısaca. ki bende yoktu başladı 2011 in ocak ayında. ama cerrahi müdahale ile * düzelme ihtimali çok fazla. 2011 in mayısında da ameliyat masasında olacağız büyük ihtimal. * *

  (bkz: açık kalp ameliyatı) *

  psikoloji acayip etkiliyor. uyku halinde iken yani kötü etkilerini göstermeyecek iken * *yaşanan olaylardan ötürü saldırıya geçti. haftada iki kere hastaneye gitmek zorundayım bu hastalıktan dolayı.

  ağır metaller etki ediyor. * yani benim gibi diş hekimi isen bırakmak zorunda olabilirsin * ki bilen bilir ne kadar zor olduğunu, okunduğunu, çekildiğini * * yani kesin birşey yok ama eğer sadece bu bozukluk yoksa ya da ne bileyim başka etkenler de varsa uzak tutuyorlar metallerle haşır neşir olanları.

  iyi yönleri de yok değil ama. bu hastalıkta olanlar hep 1.90 ın üzerinde. sabırlı, sakin ve her daim güleryüzlü olmaları da ortak yönleri. daha doğru ifade ile ortak yönümüz * renkli göz ve karizma da cabası... kızdıkları zaman yanlarında durmayın ama *

  nerden mi tanıyacaksın? en belirgin fizyolojik göstergesi, halk arasında "güvercin göğüslü insan" denilen insanlardaki gibi göğüs kafesinin önde olması. yani bir insan 1.90 üzeri ise, uzun parmakları varsa *, ayağı büyükse * ve göğüs kafesi önde ise bir görünsün derim. bu da herkesin göreceği birşey zannımca. yani bu saydığım ruhsal özellikler vardır onda *

  nereye mi görünsün peki. en iyisi (bkz: siyami ersek hastanesi). burada salı günleri aktif olan bir "marfan sendromu merkezi" var. kesin tanı konuyor. ve gerekenler yapılıyor. her şey. özel doktorlar dahi var sadece bu hastalık ile ilgilenen * *

  insidansı da yüksek. 100.000 kişide 4 - 17 arasında değişiklik gösteriyor. yani ortalama 10.000 kişide 1. ki genetik hastalıklar için ortalama üstü.

  umarım faydalı olur. yaşayanın daha iyi bileceğinden yola çıkarak yazdık bunları. kendi alanımızın da sağlık olması hasebiyle, şüphelenen arkadaşlara yardımcı olabilirim. her anlamda. çünkü her kademesini biliyorum ve yaşadım yani sonuçta.halen de yaşamaktayım.

  bu da benim kendime yaptığım yorum: abi en önemlisi kalp ve beyin diyorduk psikolojinin alt üst olması nelere yol açıyor yav. ikisini de götürdü. dikkat edin bozmayın psikolojiyi. ne olursa olsun. değmez abi *
 • (bkz: bradford cox)
  (bkz: deerhunter)
 • bu hastalığa sahip insanlar genelde çok uzun olurlar. dominant karaktere sahip fbn1 adlı bir gen tarafından taşınır. amerikalı voleybolcu flo hyman japonya'da oynadığı bir maç sırasında bu hastalık neticesinde ölmüştür.
 • şahnaz çakıralp'in kocasından boşanmak istemesinin asıl nedeni olarak gösterdiği kalıtımsal hastalık. (bkz: ekşisözlük magazin servisi)