şükela:  tümü | bugün
 • bu hatun cok iyi yaziyor, oyle boyle degil. benim kendisini okumaya baslamam hafiften bilimkurgumsu hikayeler yazdigi icin oldu ama simdi alisverise cikarken yazdigi listeyi bulsam okurum. birisinin margaret atwood okudugunu, sevdigini ogrenirsem 'aha bak muhabbet edilebilecek akilli biri cikti' diye seviniyorum. allah muhafaza birgun ya bir romanini film yapacaklar cok tutacak ya da daha kotusu nobel verecekler onune gelen okumasa bile "ay margiret cok guzel yaziyor" demeye baslayacak.

  entelektuel elitistligimi de yaptigima gore fulari cikarip yatayim saat gec olmus. maddaddam uclemesi pek guzel tamamlandi son kitapla beraber, fularli fularsiz herkese tavsiye ederim.
 • margaret atwood insanda gerceklik duygusu uyandiran has yazarlardan biri. yazmak – bir cok yazarin ve okuyucunun sandigi gibi - sadece cümle kurmaktan ibaret değildir. onun çok ötesinde bir şeydir. iyi bir kitabı koklayarak anlayabilirsin; eger burnuna belagat kokusu geliyorsa, at gitsin! samimiyet denen sey önemlidir.

  okuyucuya ruhunu açmayı başaracak kadar cesur yazar sayısı çok azdır, bu doğru. ama bu olamıyorsa bile, en azından samimiyetsizliği örtecek kadar yetenekli ve zeki olmak lazım, değil mi? dostoyevski mesela ilk gruba girerken, nabokov ancak ikinci gruba girebilir.

  atwood'u nereye koyacağımı bilemedim şimdi. herhalde kitabına göre muamele yapacağım, kedi gözü'nü ilk gruba, kör suikastçı'yı da ikinci gruba koyacağım. bilmem ki olur mu?
 • açlık grevinin 84. günündeki eğitimciler nuriye gülmen ve semih özakça’ya destek mesajı gönderen yazar, şair, eleştirmen.

  atwood’un mesajı şöyle:

  --- spoiler ---

  “gülmen ve özakça, olağanüstü hal kararnameleriyle kovulan 4 bin 811 akademisyen ve 40 bin öğretmenden ikisi.

  “bugün itibariyle 80 günden fazladır açlık grevindeler ve 22 mayıs 2017'de şafak baskınıyla, polis tarafından kapıları kırılarak tutuklandılar. ankara'da hapishanedeler.

  “artık adalet arzuları yüzünden hayatları tehlikede. nuriye gülmen ve semih özakça serbest bırakılmalı ve işlerine iade edilmelidir.

  “lütfen türkiye'de ifade özgürlüğünü ve demokrasiyi savunan herkesi destekleyin.”

  --- spoiler ---
 • murathan mungan'ın son derlemesi kadınlığın 21 hikayesi'ndeki "tokalar" isimli öyküsü çok dikkat çekici; kişisel bir görüşe göre, bu kitabın en dikkat çekici hikayesi. ayrıca geçtiğimiz ay new york times'a orhan pamuk'un kar romanı hakkında ayrıntılı bir yazı yazmış ve pamuk'un türkiye'de bir rock yıldızı kadar ilgi gördüğünü iddia etmişir.
 • henüz yedi yaşındayken yazıp kukla tiyatrosunda sahnelediği ve fakat ağabeyi ve arkadaşları tarafından pek takdir edilmeyen oyununun baş kahramanı yalan söyleyen ve ceza olarak ay tarafından parçalanarak ölen bir devdir.
 • penelopiad eseri ile homer'ın the oddyssey destanını kadın bakış açısıyla yeniden yazıp, harika humourous öğelere bulamış yazar ve eleştirmen.
 • zamanında "istridye kadar mutluyum, sımsıkı kapanmış kabuklarım var." cümlesiyle hayatımızdaki yerini almıştır. (bkz: cat's eye)

  çocuk kitapları da yazmıştır.
  anna's pet
  for the birds
  princess prunella and the purple peanut
  rude ramsay and the roaring radishes
  bashful bob and doleful dorinda
 • "longed for him. got him. shit."
 • hayran olduğum kanadalı yazar ve şairdir. the handmaid's tale romanı üzerine ödev hazırladığım ve

  "you fit into me
  like a hook into an eye
  a fish hook
  an open eye"

  dizelerinin sahibi mükemmel kadındır.
 • her ne kadar tasvirlere bazı kitaplarında biraz fazlaca yer verse de, kör suikastçı'nın kurgusuyla ve türden türe atlayışıyla beni benden almış, antilop ve flurya'nın bildiğimiz distopyalara benzemeyen ve büyük ihtimalle ikinci,üçüncü kez okunduğunda daha da özümsenecek yapısı, kedi gözü'nün içe işleyen kelimeleri ile takip edilesi yazarlar arasında yerini almakta gecikmemiştir.

  yazarın 1963 yılından bir fotoğrafı: http://booklover.tumblr.com/…g-margaret-atwood-1963