• the handmaid's tale adlı güzel anlatımlı ama çok korkutucu kitabın yazarı. çok fazla dil oyunu yaptığından ve ironiyi çok sevdiğinden tadına varabilmek için orijinalinden okumak gerekiyor. bir çok ödülle taltif edilmiş olan yazar, pen'de ve uluslararası af örgütü'nde aktivisttir.
    val mcdermid de konuşmalarında kendisini favori yazarlarından biri olarak nitelendirmiştir.
  • kadın/erkek siyah/beyaz iyi/kötü gibi zıddıyla var olduğu iddia edilen ikilemelerin, genel olarak bilinen adıyla diyalektiğin, aslında ataerkil toplumun kimlik üretmek ve kadını 'öteki' (bkz: the other) olarak adlandırmak için geliştirdiği yapay oluşumlar olduğu savını romanlarında inceleyebileceğimiz postmodern roman yazarı. en güzel romanlarından biri için (bkz: lady oracle)
  • iki bedenim var benim.
    ikisi tek bedende birleşmişse de,
    ne kadar kımıltısız durursam,
    o kadar hızlı koşabilirim.
  • hayran olduğum kanadalı yazar ve şairdir. the handmaid's tale romanı üzerine ödev hazırladığım ve

"you fit into me
    like a hook into an eye
    a fish hook
    an open eye"

dizelerinin sahibi mükemmel kadındır.
  • her ne kadar tasvirlere bazı kitaplarında biraz fazlaca yer verse de, kör suikastçı'nın kurgusuyla ve türden türe atlayışıyla beni benden almış, antilop ve flurya'nın bildiğimiz distopyalara benzemeyen ve büyük ihtimalle ikinci,üçüncü kez okunduğunda daha da özümsenecek yapısı, kedi gözü'nün içe işleyen kelimeleri ile takip edilesi yazarlar arasında yerini almakta gecikmemiştir.

yazarın 1963 yılından bir fotoğrafı: http://booklover.tumblr.com/…g-margaret-atwood-1963
  • oğlak'ın antilop ve flurya dışında kitaplarını artık basmadığı, çok değerli bir yazar. ingilizce bilmiyorsanız eserlerinin büyük bir kısmını okuma şansınız yok ne yazık ki. sahaflarda, ikinci el kitapçılarda dahi bulmak imkansıza yakın.

edit: oğlak kör suikastçi'yi basıyormuş hala, hemen gidin, alın okuyun.
  • duz yazilarina sira gelmedi ama siirlerini severim.
    kendisi 7 gun 24 saat twitter'da; bunu nasil beceriyor bilmiyorum.
  • the year of the flood tufan zamanı adıyla doğan kitap tarafından basılmıştır. ne mutlu bize .... keşke hepsini yayınlasa, ne iyi olur.
hesabın var mı? giriş yap