şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elizabeth gaskell romanı north and south'ın başkarakteri.

  zeki, zarif ama bir o kadar da güçlü bir kız. olaylara ve topluma çevresinden farklı bakan, gerektiğinde sözünü esirgemeyen, doğruları ne pahasına olursa olsun savunan bir karakteri var. en güzel, en beğendiğim özelliği de, hayatları altüst olduğunda ve ülkenin öbür ucuna taşınmak zorunda kaldıklarında, annesi gibi sızlanmak ve ayılıp bayılmak yerine, işleri yoluna koymak için durumu kabullenmiş ve gerçekçi bir şekilde harekete geçmesi, fedakârlıktan kaçınmamasıydı. ki babasının almış olduğu karar tüm aileyi zor durumda bıraksa da yine de onu şefkatle savunması ayrı bir takdirlikti. halkla iç içe olmaya gayret ederek bulunduğu yere adapte olmaya çalışmasına da ayrıca hayran oldum. arya stark'tan beri, uzun zamandır herhangi bir kurgu karaktere bu kadar hayranlık duymamış, kendimi garip bir şekilde yakın hissetmemiştim sanırım.

  "keşke ne kadar yalnız olduğumu, burasının ne kadar soğuk ve sert olduğunu sana söyleyebilseydim edith. her yerde bir anlaşmazlık ve zalimlik..."

  "içimizden birilerinin yas tutmak için geride kalması ne kadar da zor."

  yer aldıkları kitaplar birbirine benzediği için, kendisini elizabeth bennet ile ister istemez karşılaştırdım tabii. elizabeth bennet yaşadığı çevrenin insanları hakkında bile pek ilgili ya da bilgili görünmeyen, yazarı tarafından romantizmin yapay atmosferinde heba edilen bir karakterdi, margaret ise yaşadığı yerdeki farklılığı ve toplumun dönüşümünü, insanların hayatını etkileyen meseleleri takip edecek kadar özel bir bilince sahip olduğu için kendisini saygı duyulabilecek karakterler listeme gönül rahatlığı ile ekledim. zaten viktorya çağı, tüm garipliklerine rağmen keşke içinde yaşasaydım dediğim bir çağdı, iyi ki gaskell kendisini o devirden yazmış da, sayesinde bir kitaplık/dizilik de olsa o atmosferi solumuş oldum.

  karakteri pek çok özelliği dolayısıyla takdir etmekle birlikte, yine de bazı davranışlarını aşırı ve saçma bulduğumu söylemeliyim. örneğin john thornton'ı grevcilere karşı korumak için çıkıp öfkeli kalabalığa seslenmesi gereksizdi. lakin 1975 uyarlamasında o sahne o derece abartılı mimiklerle tirada dönüştürülmüş ki, daniela denby-ashe tarafından canlandırıldığı 2004 uyarlamasında en azından daha usturuplu bir şekilde yansıtmışlardı diye düşünüp haklarını teslim etmek zorunda kaldım.