şükela:  tümü | bugün
 • 1938 doğumlu bu hanımefendi bilgisayar ve matematikle uğraşan bir bilimciymiş. kendisi apollo 11'in kullanım kılavuzunu hazırlamış, şurada kendisi ve hazırladığı kılavuzu görebilirsiniz.
 • "yazilim muhendisi" (software engineer) terimini ilk defa kullanan, 31 yasindayken nasa'da apollo 11'in aya inis sistemi icin kod yazmis kadin bilimci.

  (bkz: geek is the new hot)
  http://en.wikipedia.org/…file:margaret_hamilton.gif
 • çok güzel bir bilim kadını.
 • 1969 yılında apollo 11 uçuşundaki komut ve ay modüllerini milyon kilometre uzaktaki aya götürüp getiren, 145,000 satır assembly kodunu hem tasarlamış, hem yazmış, hem yazan ekibi yönetmiş. tek deneme şansı olan bu kod da işini düzgün yapmış. tamamen otomasyon olmasa da (astronot kontrollü) en ufak bir hatanın sapıttırabileceği bu kadar hassas bir işi assembly gibi ilkel bir dilde 1960'ların koşullarında sorunsuz kotarmak gerçekten yazılım tarihindeki en büyük başarılardan olabilir.

  halen uzay aracı yazılımları assembly'de yazılıyor ama günümüzde sonsuz emülasyon, verifikasyon, test altyapısı, teknolojisi var. sonsuz tecrübesi olan yazılımcılar var. margaret hamilton'ınki günümüzdeki başarılarla kıyaslanamayacak kadar üstün bir performans.

  kodun yazıldığı dönem bugünlerde bile kulağa modern konseptler gibi gelen "asenkron işletim", "öncelikli işlem kuyrukları", "hata toleranslı sistemler", "yazılım test otomasyonu" konularında tarihin ilk modellerini geliştirmiş.

  kendisi aynı zamanda "yazılım mühendisliği" (software engineering) tabirinin de mucidiymiş. bence buna isim koyacak biri varsa da oymuş zaten.
 • emekli bir abimizin, yaptığı iş hakkında kısmen yanlış bilgi verdiğini düşündüğüm bilgisayar bilimcisi. şayet hamilton'ın şu meşhur fotoğrafından yola çıkarak apollo 11 için sayfaları, boyu kadar tutan assembly kodu yazdığını düşündüyse ya da bir yerden öğrendiyse yanıldığını söyleyebilirim. ha o kadar uzun kodu da yazamaz mıydı derseniz elbete ancak o yazabilirdi ama olay o fotoğrafsa gerçekler biraz başka. hamilton'ın birlikte poz verdiği meşhur kule; kendisinin ve ekibinin yazdığı apollo 11 kılavuz bilgisayarı'nın assembly kodları değil, simülasyon sonuçlarının çıktısıdır.

  http://i.imgur.com/gjgw42k.jpg?1

  aslında o zamanlar yazılımcılar ne kadar uzun simülasyon sonucu çıktısı alıyorlarsa tasarımda daha fazla iyileştirme yapmaları gerektiğini anlıyorlarmış. eğer simülasyon sonuçları kısaysa yaptıkları testin büyük oranda doğru olduğunu kabul ediyorlarmış.

  https://www.youtube.com/watch?v=dwcitjqztpu#t=76

  margaret hamilton hiç şüphesiz yazılım mühendisliğinin mucididir ve apollo 11 de insan ötesi iş yapmıştır ancak o fotoğraftaki çıktı sayfaları belki de apollo 11'de o zaman için daha yapılacak çok şeyin olduğunu gösteriyordur.

  sonuç olarak apollo 11 başarıyla görevini gerçekleştirdi mi gerçekleştirdi. bu da demek oluyor ki o sayfalar hata sonucu bile olsa margaret hamilton bütün o sorunların üstesinden başarıyla gelmiştir. her halükarda yaptığı iş muazzamdır, saygı duyulasıdır.
 • (bkz: #54411921)
 • sözlükte ssg'nin iki entry ile üzerinde durmasına rağmen yine de 'belki de popüler olamayan tek başlığına' konu olan bilim kadını. (bkz: tanım kasmak)

  yaptığı işler yukarıda yazılmış, çizilmiş. ilgi alanıma ve iş alanıma girmediği için yorum yapamayacam. fakat yaptığı işleri biraz okuduktan sonra karşısında ceketimi iliklemeden de edemeyecem. şunu da eklemeden edemeyecem copy paste yapmayan programcı tanımının da karşılığıdır kendisi.
  (bkz: yorum yapamayacam dedikten sonra yorum yapmak)
 • an itibariyle barack obama'dan 'presidential medal of freedom' almış büyük şahsiyet.
 • başkanlık özgürlük madalyasını almış yazılımcı

  yazılımcı kısmının altını çiziyoruz
hesabın var mı? giriş yap