şükela:  tümü | bugün
 • kese kağıtlarının alt kısmına uygun bir parça yerleştirilmesini sağlayan cihazı tasarlamış ve patentini almış kadın mucit. ondan önce kese kağıtları zarf şeklinde ve kullanışsızdı. içine bir sandviç koymak bile mümkün değildi, zira alt kısmı yoktu. margaret buna çözüm olarak, kağıdın alt kısmına uygun parçayı yerleştiren bir cihaz icat etti ve bu cihazın patentini 1871 yılında aldı.

  daha sonra kamil'in biri margaret'e ''bir kadın yenilikçi bir cihaz tasarlayamaz'' diyerek bir dava açmasına rağmen, margaret çizimlerini kanıt olarak kullanarak onun da üstesinden geldi. kanıtları uygun ve yeterli göründü davayı da kazandı.

  margaret'in kariyeri, 12 yaşından itibaren başlıyor aslında. hayatı boyunca 26'dan daha fazla sayıda patent almış bir kadındır. bilime, insanlığa yapmış olduğu katkı görmemezlikten gerilemez.

  karşılaştığı zorluklar, tek başına mücaelesi ve bu zorlukların üstünden gelmesi de cabası.
  alnından öpülesi bir kadın mucit.

  kadınların bilime ve insanlığa katkıları nedir diye soranlara buradan selam olsun. daha margaret gibi birçok kadın var tarih sahnesinde, işine gelmeyenler görmemezlikten geliyor o ayrı tabii.