şükela:  tümü | bugün soru sor
 • montessori okullarının kurucusu. italya, euroya geçmeden önceki bin liretlerinin üzerinde bu teyzenin resmi vardır.
 • okul öncesi eğitimde çocukların gerçek dünyadan soyutlanmaması, sınıflarda gerçek çatal, bıçak, ütü gibi materyallere yer verilmesi gerektiği görüşünü ortaya atan italyan eğitimci. bu görüşü montessori okullarında pratik olarak uygulanmaktadır.
 • montessori egitim sisteminin oncusu. ayni zamanda italya nin ilk kadin doktorudur. ilk kez, roma nin yoksul mahallelerinden birinde casa dei bambini sini acmis ve maria nin sistemini uygulayan cocuk yuvalari avrupa, asya amerika da mantar gibi bitmistir.
 • günümüzde türkiye'de de ilgi gösterilen montessori eğitim sisteminin isim annesi.
  birkaç yıl öncesinde önemli bir montessori eğitmeni olan cheryl ferreira ülkemizde konuyla ilgili bir seminer vermiş, anaokulu öğretmenlerine bunun ne menem bir yöntem olduğunu açıklamıştı.
  montessori yönteminde vurgulanan çocukların küçük yaştan itibaren kendi işlerini yapabilecek duruma getirilmelerinin önemidir. bu yöntemi uygulayan ana okullarında mutfak vs.'deki eşyaların çocukların boyuna uygun olması önem taşıyor. bizde de özel erol altaca okullarında bunu uygulamaya çalışmışlar. bıdık bıdık lavabolar var örneğin, çocuklar kendi yiyeceklerini yıkayabilsin diye.
  ayrıca montessori yöntemi, her çocuğun zihninin 3 yaşına kadar bütün dilleri öğrenmeye açık olduğunu vurgular. ama önemli olan, bir kişinin çocuğa sürekli aynı dilden konuşmasıdır. söz gelimi özenti bir anne olarak çocuğunuza ingilizce öğretme hayallerine kapılır, türkçenin arasına ingilizceyi sokuşturuverirseniz, sabide anında yanar devreler.
 • 1800'lerde katolik italya'da kadınların en küçük bir söz hakkı yokken ve elbet doktor olmaları vs. mümkün değilken ne yapmış etmiş, babası tarafından evlatlıktan reddedilmek pahasına doktor olmuş cesur kadın. daha sonra hekimliğinden çok eğitim alanında yaptığı devrimlerle anılacaktır.
  tıp fakültesine ittire kaktıra girmeyi başarbilmiş olsa da kadavralarla çalışmasına izin verilmediğinden geceleri elinde mumla gizli gizli gidip çalışırmış; bazı insanların bu dünyada yaşamak, para kazanmak, ne bileyim çoluk çocuğa karışıp yaşayıp gitmekten fakrlı bir misyonları oluyor, montessori de onlardan biri kanımca...

  ilginç bir ayrıntı aktarmak isterim bu kadınla ilgili;

  sene 1921, aylardan temmuz. malum, sekiz cepheden birden düşman saldırısı altında türkiye. o günlerde mustafa kemal cepheyi bırakıp maarif kongresinin toplantısına gider, konu açılacak ilk okullarda müfredatın, eğitim süresinin, ders saatlerinin vs. benimsenmesidir; burada pek çok şeyin arasında mustafa kemal'in şu sözleri çarpıcıdır: “john dewey”, “alfred binet”, william, stern, “maria montessori”nin eserlerini okumalıdır. bu zevatın (maria montesori) terbiyede şaheser denmeye lâyık eserlerinin lisanımıza tercümesi de pek faydalı olacaktır. hayat ve faaliyet düsturu üzerine müstenit terbiye usulünü büyük bir muvaffakiyetle tatbik eden italyalı doktor maria montessori olmuştur. çocuk bahçeleri hususunda “fröbel”i tarihine gömen bu büyük kadına yeni terbiye ammesi çok medyundur.”

  ölümünden sadece 7 yıl sonra mustafa kemal tarafından, hem de ülke savaştayken farkedilebilmiş bir kadındır. şimdikilerin adını bildiğinden dahi şüpheliyim.

  abd'de 1909, kanada'da 511, almanya'da 318, hollanda'da 228, pakistan'da 23, ekvator'da 13, arabistan'da 4, etiopya'da 2 montesorri okulu bulunur; türkiye'de mi? evet, bildiniz, hala yok...

  zamanla gelen edit: birer ikişer açılmaya başladı özel kreşler
 • 1907 yılında roma'da 4 ile 7 yaş arası çocuklara yönelik çocuk evi çalışmasını başlatan bilim insanı.
 • dünyanın kurtuluşunu çocuklarda görmüş, ve dünyada her şeyin güzel olmasına dair tüm umutların çocuklar olduğunu belirtmiş bilim kadını. montessori eğitim sisteminin kurucusu. öte yandan çok ilginç ve irdelenesi bir hayat hikayesi var.
 • sağlam kişiliği, kararlılığı ve en önemlisi üstün zekasının başarılarla taçlanmışlığı ile hayranlık uyandıran bilim kadını...
 • google onu da unutmamıştır. doodle olarak montessori'yi pek fazla yansıttığını söyleyemem gerçi. güzel olan düşünmeleri, unutmamalarıdır bence.