şükela:  tümü | bugün
 • leonard cohen'in bir zamanlar hydra adasında tanışıp aşk yaşadığı şahıs. cohen, kendisini so long marianne adlı şarkıyla ölümsüzleşmiştir.

  cohen ve ihlen'in tanışma hikayesine gelelim. 1950'lerde marianne ihlen, norveçli yazar olan erkek arkadaşı axel jensen ile oslo'da yaşamaktadır. bir süre sonra her şeyi bırakıp bir yunan adası olan hydra'ya taşınma kararı alırlar. böylece axel jensen kitapları için gerekli olan ilhamı burada bulabilecektir. neyse burada ev alırlar, çocukları olur, birçok arkadaş edinirler ama işler axel jensen'in başka bir kadın için marianne'yi terk etmesiyle değişir. marianne, hydra'da 6 aylık çocuğuyla yapayalnız kalır. cohen ile tanışmaları da bu sırada gerçekleşir. marianne bir gün marketten alışveriş yaparken cohen kendisini görür. kendisine arkadaş grubuyla birlikte takılıp takılmayacağını sorar ve olumlu yanıt alır. olaylar gelişir ve büyük bir aşk başlar. cohen, marianne'yı gördüğü en güzel kadın olarak tanımlar.

  hydra'da birlikte bir süre yaşadıktan sonra cohen, ihlen'i oslo'ya götürür ve kendisi de kanada'ya döner. bir süre sonra bir telgrafla "evim arabam her şeyim var ama sen eksiksin" der ve ihlen'i çocuğuyla beraber kanada'ya çağırır. amerika, kanada ve yunanistan üçgeninde bir hayat yaşamaya başlarlar.

  hydra günlerine dair 2009'da şöyle fotoğraflar ortaya çıkmıştır.
  http://1heckofaguy.com/…leonard-cohen-her-in-hydra/
 • geçen yıl neredeyse son dakika kararıyla oslo'ya gidip tanışacaktım, dün kaybedildi marianne.
 • (bkz: marsel ilhan) *
 • "love never dies" ama marianne öldü. cohen'in en sevdiği kadındı (bence)... devri daim olsun.
 • "here comes the morning boat,
  here comes the evening train,
  here comes marianne now,
  to wave goodbye again."

  https://www.youtube.com/watch?v=c_esjxpds5k
 • (bkz: so long marianne)

  ölüm haberi çok üzdü. yengemizdi neticesinde. o hydra maceraları, yunanistan'dan oslo'ya arabayla gidiş. montreal'e gidiş vesaire hep harika hikayelerdi. çok da zarif bir ablamızmış zamanında. benim için masal karakteri gibiydi. masal karakterleri kan kanserinden ölüyorsa bir şeyler yanlış bu dünyayla ilgili zaten. alışamadım.
 • "well marianne it's come to this time when we are really so old and our bodies are falling apart and ı think ı will follow you very soon. know that ı am so close behind you that if you stretch out your hand, ı think you can reach mine. and you know that ı've always loved you for your beauty and your wisdom, but ı don't need to say anything more about that because you know all about that. but now, ı just want to wish you a very good journey. goodbye old friend. endless love, see you down the road…" *
 • ölmeden iki gün önce leonard cohen'den aldığı mektup.

  “marianne çok yaşlandık ve bedenlerimiz alt üst olmuş durumda, en yakın zamanda yanında olacağım”

  ne dingin ve rahat bir cümle. sanki kıyafet mağazasına gidip eskimiş gömlek ve pantolonlarını değiştireceklermiş gibi.
hesabın var mı? giriş yap