şükela:  tümü | bugün
  • jironden yanlısı bir kadındır. taşradaki jirondenler hakkında gizli bir rapor vereceğini söyleyerek marat'nın yanına kadar sokulabilmiştir. marat'yı öldürme sebebi jakoben-jironden savaşını önlemektir.
  • 13 temmuz 1793... hava boğucu sıcak...parisliler serinlemek için gölgelik yerler arıyor, palais royal bahçelerindeki ağaç altları pek revaçta. zaten burası sıra sıra kemerli dükkanları. kahveleri ve lokantalarıyla zaten devrin gözde buluşma yeri. paris'in işlemekte olan giyotinleri burada kimsenin umrunda değil. sadece kemerlerin altında insanın yolunu kesen, biraz fazla sokulgan hanımların sayısı ihtilalden buyana artmışa benziyor. cafe des avenugles deki şu yazı günün anlamını belirtmekte : ''burada vatandaş olmanın şerefi ile eşit bir şekilde konuşulur ve sigara içilir''. hepsi okadar. o sabah , saat 8'i biraz geçe, kemerlerden içeriye bir genç kız girmişdir. üzerinde benekli koyu renk bir elbise vardır, omuzlarını ve boynunu alelade bir patiska ile örtmüşdür. siyah şapkası aynı renk üç kordela ile çenesinin altında tutturulmuşdur. güzel ve alımlıdır. onu görenler dönüp dönüp bu yanlız gezen genç kıza bakmaktan kendilerini alamamaktadırlar. yirmibeş yaşındadır, kestane rengi saçlı gri gözlüdür. hiçbir hareketi yoktur ki zarafet ve edep ifade etmesin. ağzı güzel ve muntazam, burnu gayet biçimlidir. ya elleri ile kolları boynu? sanki bir sanattçıya model olmak üzere yaratılmıştır.
    artık dükkanlar açılmaya başlamıştır. ama o , vitrinlere şöyle bir bakıp geçmektedir. bir gazete satıcısının haykırışı ile daldığı hayal aleminden uyanıyor. gazeteci avaz avaz bağırmaktadır: ''dokuz kişi idam edilecek!'' yaklaşıyor , satıcıya işaret ederek bir gazete alıyor. bu tek sayfadan ibaret basılı bir kağıttır. okuyor.mahkumların güpe gündüz ihtilal meydanında idam edileceği yazılı . genç kız kağıdı ikiye katlamıştır, artık hayal kurmuyor. şimdi kararlı adımlarla, az önce fark ettiği 177 numaradaki valois galerisine doğru yürüyor. kapısını itiyor. burası bir bıçakçı dükkanıdır. sahibi badin adında biridir; hemen müşterisini karşılıyor. genç kız bıçakları görmek istemiştir. tezgahın üzerine birkaç tane sıralıyor. önce hafif bir tereddüt , sonra bir mutfak bıçağında karar kılış; şöyle abanozdan sapı ve gümüşten halkası olan bir şey. pek pahalı da değil. satıcı fazla olarak deriden bir kın hediye etmişdir. dışarı çıktığı vakit genç kız, bıçağı göğüsüne saklıyor.
    böylece charlotte corday jean paul marat'yı öldürecek silahı satın almış bulunmaktadır.
  • giyotinde kopmuş kafasının ensesine vurulan tokada çok sinirlenmiş. kadın heryerde kadın amk. bkz: mitler
  • tam adı marie-anne charlotte corday d'armont olan suikastçi kadın.