şükela:  tümü | bugün
  • japon yaşam alanı düzenleme uzmanı ve yazar.

kendisiyle epsilon yayınlarından çıkan hayatı sadeleştirmek için derle,topla, rahatla (japon toplama ve düzenleme sanatı) adlı kitabıyla tanıştım. evleri tam bir kaosa dönmüş insanların okumasını tavsiye ederim. kitap basitçe "at" diyor ancak hangi sırayla neleri atmanız gerektiğinine nasıl karar verebileceğinizi ve yıllarca sakladığınız anlamsız şeylerden hangi sırayla ve nasıl kurtulmanız gerektiğini anlatıyor. evin sürekli olarak dağılmasının sebebini eşya fazlalığından ve düzenleme eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor. ihtiyacımız olmayan onca şeyin bizi blokelediğini, unutulmuş eşyaların bizim de enerjimizi durgunlaştırdığını söylüyor. özetle az ve öz ve gerçekten faydalı olanları tut diyor. dağınıklığın ve düzenli sanılan düzensizliğin kişinin modunu, bakış açısını, zihnini etkilediğini savunuyor ve ev eşyalardan arındırıldığında rahatlamanın kişinin hayatındaki her noktaya olumlu dokunuşlar sağlayacağını belirtiyor. kendisi çocukluğundan beri dekorasyon dergileri okuyormuş. 15 yaşından beri de mevzuya ciddi şekilde kafa yoruyor ve kurslar veriyor. aynı zamanda bireyse ve kurumsal danışmanlık da veriyor.

kronik bir saklayıcı olarak kitap bana az da olsa ilham verdi. youtube üzerinden kadının videolarına da ulaşılabilir.
  • hayatı sadeleştirmek için derle,topla, rahatla kitabının yazarı.
    kesinlikle kişisel olan eşyalardan başlamak kaydıyla; önce kıyafetler, sonra kitaplar, sonra komono (cd, dvd, clit bakım ürünü, makyaj malzemesi, aksesuar, kartlar, elektronik cihazlar, ev gereçleri [kırtasiye, dikiş, vb için], ev malzemeleri [ilaç, deterjan, vb. tüketim malzemeleri], mutfak ürünleri, süs objeleri...vb. ıvır zıvır kalemler), hobi malzemeleri ve duygusal eşyalar (fotoğraf albümler, mektuplar, hediyeler, vb. gibi bir sıra ile gerekirse alt gruplara bölerek (çok çok parçalamadan ama) yığınlar halinde eşyalarınızı tek tek ele alıp "hangisi beni mutlu ediyor?" değerlendirmesiyle fazlalıkları elden çıkarmanızı - ama aile içinde dağıtım yolunu hiç önermiyor mesela - öneren kolayca, keyifle okunan ve biriktiricilere * arınma ilhamı veren kitabın yazarı hem de.
  • yazdığı "hayatı sadeleştirmek için derle topla rahatla" kitabını bugun aldım, okudum. kişisel gelişim vs tarzı çerez kitapları sevmem. neden aldığıma gelince, ev düzenimiz ve kafa düzenimiz arasında bir ilişki var bununla alakalı olabilir diye düşünerek aldım. japon felsefesine dayandırıldığı için de bir şekilde bunu açıklıyor zaten.(tabi çok çok yüzeysel bir şekilde ama kitleye hitap edeceği için normal). ama kitabı sırf dolapların içini nasıl yerleştireceğinizi öğrenmek için alacaksanız, almayın. ablanın yöntemi ile yapılmış çeşitli yerleştirme videoları youtube'da mevcut.
  • [hhttps://nelergordumyedim.blogspot.com.tr/…atnz.html the life-changing magic of tidying up: the japanese art of decluttering and organizing] kitabının yazarı. gerçekten sihirli bir değişim vaad ediyor.
  • yaklasiminin temeli kanimca her seyin belli kurallara gore organize edilme takintisindan dogan derleme toplama gurusu. "derli toplu yasam ortamiyla daha mutlu olursunuz, daha basarili olursunuz" fikrinin arkasinda gizli kalan esas fikir; konmari yaklasiminin kisiye kurallara bagimli nesne organizasyonu disiplini kazandirmasi. evinde bu disiplini oturtmus bir zihin, yasaminin diger alanlarinda da bu disiplini uygulamaya devam ediyor.

bu kadar derleme toplama, kategorize etme, ve efektif depolama takintisiyla kendisinden muthis bir yazilimci olurdu dusuncesindeyim.

+bu gereksiz kodun ne isi var burada make-kun?
    -ee sey, cok guzel yazmislar silemedim kalsin oyle commented sekilde hehe
    +ama cok kalabalik yapiyor. bak suradaki kutuphaneleri de su sekilde kategorize edersen ileride daha kolay bulabilirsin.
    -hakikaten haaa
    +bu class'i da sundan extend edecek sekilde yazaydin iyiydi
    -...
    +hadi compile hadi hadi
  • minimalizm, sadeleşme üzerine yazan tatlı japon kadın, çok güzel tshirt, çorap katlar.
    benzerlerini okumak için bkz.
  • (bkz: dikey katlama sanati)

gercekten uyguladigim ve inanilmaz az yer kapladigina sahit oldugum cozumu bulmus kadindir kendileri.
  • videolarını izleyip, kitabını okuduğumda ofiste masamın üzerinde duran kağıt yığınını büyük boy çöp poşetine doldurarak atmama sebep olmuş yazar.
  • bizim hanım bu abla yüzünden evin yarısını attı veya dağıttı eşe dosta. çok muzdaribim
  • kadinin kitabini okuyorum su an, bariz sekilde cok kucuk yaslardan beri ocd hastasi ve asiri ironik sekilde kitapta istifcileri bokluyor fdskl

"kitaplari boy sirasina gore dizin." bitch, come on :)