şükela:  tümü | bugün
 • new orleans’lı 19. yy’ın ünlü voodoo kraliçesidir. marie laveau bir keresinde kendisinin vampir olduğunu söylemişti, değildi ama 1800’lerin sonunda, new orleans’ta tanınmış yazar lafcadio hearn laveau’nun vampir olduğunu düşüncesine katılmıştı.

  muhtemelen hearn bir zamanlar yaşamış olan laveau ‘un kızıyla konuşuyordu ve kızının ismi de marie’ydi. hem sonra bay hearn bir romantikti. yunanistan’da doğmuş ve aşina olduğu voodoo topluluğunun bulunduğu new orleans’da gazeteci yazar olarak ün yapmıştı. daha sonra egzotik japonya’ya gidip evlenerek oraya yerleşmişti. lafcadio hearn emin olmak için vahşi tarafta yürüdü ama marie laveau hakkında ileri sürdüğü iddia tamamen inanılmaz değildi. marie’yi vampir olarak adlandırmanın başka bir sebebi de olabilir.yoksa ona “vamp” mı demeli?! o hem şehvetli hem de doğaüstü güçlere sahipti ve laveau eski avrupa’nın, cinsel mesaj taşıyan ve bununla beraber gece ölümden geri dönerek kan arayan vampirlerden farklı değildi.
 • en meşhur voodoo kraliçelerinden biri. 1790 da doğduğu sanılmaktadır ama nerede doğduğu kesin olarak bilinmiyor.
  adı zombi olan, inananlarının büyük güçleri olduğuna inandıkları bir yılanı varmış, törenlerde bu yılanı vücuduna sarıp dansedermiş bu kişi.
  (bkz: damballah)
 • bir aziz kabul edilmiş ve st. lous kilisesinin mezarlığına bir katolik olarak gömülmüştür.
 • kendisiyle ilgili nesilden nesile gecerek anlatilanlarda gercekle hayal urununun birbirine karistigi, mezarinin yerinin st. lousi cemetery no 1'da oldugu da soylentiden ibaret olan kadindir.

  fransiz kokenli, katolik ve beyaz ve siyah atalari olan bir aileden geliyormus efenim kendisi. 25 yasinda evlendigi ilk kocasi oldukten birkac yil sonra, "glapion" aile adini tasiyan (ve aile mesarligi hala st. lousi cemetery no.1'de bulunan) bir amcayla evlenmis. bu amca st. domingue'den iltica ettigi (veya oyle inanildigi) icin, marie'nin voodoo hikayesine onun kanaliyla bulastigi dusunuluyormus.

  hin oglu hin ve akilli bir kadinmis haliyle ve bir taraftan voodoo hikayesini etrafinda yarattigi hafif sarlatanlik kokan mistik havayla birlestirip un ve para yapmis, bir taraftan hali vakti yerinde ailelere hizmektar olarak casuslarini sokup, sonradan pek de iyi isler icin kullanmamak uzere sir ve laf toplamis. hatta kuafor olarak kendisinin bu evlere girip ciktigi soylentisi bile varmis.

  sehirdeki bir genelevi kendisinin islettigi de dusunulmekle birlikte, 15 cocugundan birinin adi da "marie" oldugundan, bu kisinin alinda anne marie mi kizi mi oldugu supheliymis.
 • 2008 yılında kırmızı kedi yayınlarından çıkan voodoo rüyaları isimli kitapta yaşam öyküsü anlatılmıştır.
 • marvel dünyasında ölümsüz kraliçenin adı. dracula lives'in 2. sayısında (1973) görülür.
 • voodoo uygulayıcısı olarak yüksek cadı rütbesi alan tek kişidir. ölü çağırma, zihin kontrolü ve telekinezi gibi özellikleri vardı.

  diğerlerinin aksine cadı mahkemelerine çıkarılmadı. kendisine suçlamalarda bulunulmadı. 1874 yılında öldüğünde, cenazesine 12.000 kişi katıldı.