şükela:  tümü | bugün
 • 1977'de 20 yaşındayken ülkesi fransa'yı temsil ettiği eurovision şarkı yarışmasında "l'oiseau et l'enfant" (kuş ve çocuk) adlı romantik şarkıyla birinci oldu. (bu aynı zamanda eurovision şarkı yarışması'nda fransa*'nın kazandığı son birinciliktir) l'oiseau et l'enfant 45liki avrupa'da beş milyondan fazla sattı. (güzel bir şarkıdır gerçekten, hakkını teslim edelim)
  ilk albümü ile sscb'de altın plak ödülü'nü kazandı. 1979'da fransa basını tarafından "fransa'nın en güzel sesi" ünvanı verildi.
  1979'da çıkardığı ikinci albümünde portekizli kökenlerine yakınlaştığı görüldü. "cachaca mecanica" adlı şarkıyı fransızca'ya "un homme libre" (özgür bir adam) şeklinde uyarladı. aynı yıl çıktığı güney amerika gezisinde aynı zamanda en güzel şarkısı olan* "los olvidados"u (unutulmuşlar) keşfetti. nils holgersson çizgi filminin jenerik şarkısını seslendirdi.
  1983 yılında yayımladığı "sentimentale" (duygusal) adlı 45lik ile müzik dünyasına geri döndü. 1987'de "tout est pardonné" (herşey bağışlandı) adlı seksenli yılların müzik anlayışına uygun bir şarkı ile listelere girdi. 1993 yılında çıkardığı "petit homme" (küçük adam) albümüne kadar müzik çalışmalarına ara verdi.
  1995'te "charmes" (büyüler) ve ertesi yıl "atouts" (kozlar) adlı compilation albümleri yayımlandı.
  albüm ve müzik çalışmalarını sürdürürken paris 20. bölgede bir restoran işletiyormuş. ünlü şarkısındaki "los olvidados" (unutulmuşlar)dan olmayacak o hiçbir zaman...
 • ses rengi eşsiz bir şarkıcıdır. konuşurken de şarkı söylerken de dinleyeni alır götürür.
 • los olvidados şarkısı nilüfer tarafından oldukça güzel bir şekilde sensiz olmaz şeklinde coverlanmıştır.
 • portekiz kokenli, kongo dogumlu fransiz sarkici. los olvidados , tout est pardonne, l'oiseau et l'enfant gibi parcalariyla bilinir.