şükela:  tümü | bugün
 • 1994 yılı yapımı alman filmi. yönetmenliğini ve yazarlığını niko von glasow 'ın yaptığı film, 1800 lerin prusyasında geçiyor.
  https://www.imdb.com/title/tt0110470/
 • muhteşem şiirsellikte, unutulmaz sahneleri olan bir film.
  spoiler'a girmemek adına pek fazla bir şey yazmayayım da mini bir özet geçersem; bilindik bir avam tabakanın elit tabakaya isyanının minicik bir tezahürü... bilim kadını kontesin aynalarla yaptığı deneyler, ilk hoşlantı ya da aşk... savaştan kurtulan bir kısım köylünün, içeriden de bir katılımla, malikaneyi ele geçirişi, marie'nin düşkırıkları. herkese göre bir film değil. az diyaloglu. düş gibi fakat gerçeklikten kopmayan bir film. oyuncuların, köpek dahil tam olması gerektiği gibi olduğu, dönem kostümlerinin, filmde kullanılan malikanenin, doğanın, müzikler ve müziklerin yerinde kullanımının ve filmle ilgili her ne varsa sanatsallığı üst düzeyde tutarak ama aşırıya kaçmadan, kıvamında, olması gereken gibi olmasının sağlandığı bir film. lezzetli bir yapıt. arşivlik. sinematografik unsurları bal köpüğü tadında! duru bir eski prusya almancası, az fransızca ve pek az latince filmin dilleri. unutulmaz, o, çatı üzerindeki boy boy kızların ayna tutuşları sahnesi. harikulade ışık kullanımı. doğal, basit.

  niko von glasow, hem yönetmeni hem de senaristi marie'nin şarkısı'nın.
  "maries lied: ıch war, ich weiß nicht wo" filmin tam adı, kısaca maries lied olarak da geçiyor; ingilizce adı şöyle: "marie's song: ı was ı know not where".

  hamiş; marie'nin şarkısının sözlerini de derin derin düşünmeli.

  ----

  ek: kendini maskara etmekten zevk alan sinefil bozuntusu biri, özellikle ironiden anlamayan, sinema kurslarına gidip, sanat fotoğrafçılığına bulaşıp uğraştığı için, bol bol da (bana göre pek az) film izlediği için, üzerine de ona buna ahkam kesip buralarda insanları uyardığını sanarak aşağıladığının ayrıdında olmayan yahut daha da beteri kendi ağır varoluş sorunlarını çamur atarak aşmaya kalkan, kişisel yetersizlikleri yüzünden kendi gibi olmayan ve kendinden üstün zevata da pislik sıçrattığını sanan, tabir-i caiz ise, ham çökelek zata, 40 küsür yaşında sidik yarıştırmaya çabalayan gereksiz engereke bildirdi* asıl hesabından bile yazamayacak kadar ezik. neyse.

  eke ek éclair: kaale alınıyorsun sanma; sifonun çekildi ruhunun üzerine!*