1. gemilerde makina dairesini havalandıran baca, marika.
  2. bati trakya'da * turk kadinlarinin, dedikodusunu yaptigi kadin icin kullandigi terim
    - bak sen marika'ya
  3. sait faik'in yüksekkaldırım isimli istanbul öyküsünde haydar efendinin "balık değil bu balık, bu insan gibi birşey!"inin ismi. lakin müslüman olunca "mercan hanım" diye anılmaya başlamıştır.
  4. bati trakya gocmenlerinin ucuncu tekil kisi(lerden) bahsederken kullandigi isim. kimi zaman hayali yardimci, kimi zaman baska birinin kimligini gizlemek icin kullanilir.
    -kalk, sofrayi kur. yemek saati geliyor.
    -dun de ben kurdum, hep ben kuruyorum zaten
    -iyi o zaman, marika kursun.
    baska bir ornek;
    odaya giren ucuncu kisi sorar, 'kimden bahsediyorsunuz?', iki kisi birden marika'dan gibi.
  5. macarlar arasinda da maria´lara bu nickname ile seslenilir.
  6. cerrahpasa'da cocukken top oynadigimiz, arkeolojik kazilar yaptigimiz*, kosesindeki dev incir agacindan nemalandigimiz, iki eski evin arasinda kalan girisinde misket oynadigimiz, cerrahpasa camii'nin yanindan langaya inen dik yokusun tip fakultesine cikan sag tarafindaki sokaklardan birinin altinda kalan bos arazinin ismiydi marika.** marika ne demek, oraya neden marika diyorduk hic bir fikim yoktu. simdi 'marika'nin anlamini ogrendim, e ulan hala bi fikrim yok.*
  7. izmir'in bir marika'sı vardı, toprağı bol olsun, geçen yıl vefat etti seksen küsur yaşında. tam ismi marika corsini idi. izmir cemiyet hayatının tam merkezindeydi. her zaman kiloluydu ama enerjisi yüksekti. sohbeti baldan tatlıydı. halkla ilişkileri iyi bilirdi. bir hayır işi için para toplanacaksa organizasyon işleri için doğru adres daima marika'ydı. herkesi tanırdı, herkes de onu tanır ve severdi. nur içinde yatsın.

marika hakkında bilgi verin