• albüm kapakları, müzik altyapısı efsane olan grup.

(bkz: three boats down from the candy)
  • ilk bi 10 saniyesini, fazıl say'ın yeni türkü'nün ardından tekrar bestelediği can yücel şiirinin girişine benzettiğim fugazi adlı şarkının üreticisi olan grup. gerçi fazıl say'ınki fugazi'ye benziyor demek daha doğru olur. gerçekten benziyor mudur, tartışılır. fazıl say'ın bestesini youtube'dan açıp hızını biraz düşürüp dinlerseniz benzerliği yakalarsınız diye ümit ediyorum.

(bkz: sardunyaya ağıt)

fugazi, marillion'un ikinci albümünün de adıdır aynı zamanda.
  • (bkz: steve hogarth)'ın ağlak tarzına dayanamadığım için sadece (bkz: fish) dönemini sevdiğim progressive topluluk. o dönemde yaptıkları tüm albümler klasiktir.
  • ofiste is arkadasim ile muhabbet ederken konu enstrumanlardan acilmisti. o da tipik bir ingiliz gibi en az bir enstruman calabiliyor ve benim ne caldigimi merak ediyordu. ben de yasini almis gitmis biri olarak bas gitar calmaya calisiyorum demistim sikilarak. daha sonra bas gitarimin epiphone thunderbird-iv oldugunu ogrenince hemen internetten arastirip bakti ve cok begendi. ben de kendisine alisik olmadiklari bir yakinlik ile eger isterse bas gitarimi ona verebilecegimi bir sure calabilecegini soyledim.

yaklasik bir iki gun sonra bas gitari alip ofise getirdim. gorunce cok begendi ve ben de begenmesine sevindim acikcasi. daha sonra bas gitari alip binanin diger bir kismina gecip bir arkadasina goturmek istedigini soyledi. arkadasindan da bahsederken cok eski bir gitari oldugundan hatta evden dahi cikarmadigindan bahsetti. tam olarak hatirlamiyorum ama gitar bir fender telecaster 70s olsa gerek. asagi yukari 10 grand dedi. inanilmaz. her neyse bas gitarimi alip binanin diger tarafina dogru gittik ama arkadasi ofiste degildi. hemen bana donup belki de taniyorsundur doug'i, doug irvine... aa evet tanismistik bir keresinde dedim.

marillion dinleyen biri olarak olsa bile doug irvine ismi hic tanidik degildi o an. daha sonra arkadasim "eski bir grubu vardi ismini hatirlamiyorum" dedi. neyse aradan 10 saniye gecti gecmedi ve "hatirladim bizim doug marillion'u kuran eleman" dedi. gercekten sok olmustum. marillion, bir donemin populer gruplarindan biri, zaman zaman dinledigim progressive rock grubu ve doug irvine. kendisi hakkinda internette cok fazla bilgi yok ama ben kendisi ile (onun marillion'un doug irvine'i oldugunu bilmeden) bir yildir konusuyor olmam son derece sacma bir olay.

aslinda bu yasadigim ilk olay degildi. oxford'da bir pubda farkinda olmadan ben kingsley ile muhabbet etmis olmam da ayri bir olay.
  • bu grubu seviyorum, silmarillion u da seviyorum :) lisede sardığım gruptu, şu sıra tekrar buluştuk. brave albümünün kapağı ile bir tshirt tasarlamıştım, hâlâ da giyiyorum.. önünde şu yazar tshirtün:

"in his own way"

brave ve chelsea monday en sevdiğim şarkılarıdır bu arada.
  • misplaced childhood albümünden blind curve adlı parçalarının hastası olduğum proggresive rock grubudur.
  • ingiltereli progressive rock grubu. ismini tolkien'ın silmarillion romanından aldığını öğrenmemle birlikte grubu daha çok sevdim.

1981-1988 yılları arası solisti fish iken, 1989 yılından beri müziğe steve hogarth ile devam etmektedir. ama bence fish dönemi çok daha başarılıdır. şarkı sözlerini, müziği geçtim, albüm kapaklarındaki görsel sunum ve sahne performansları bile mükemmeldi o dönem.

chelsea monday

fish abimizin boyu 1.95 olduğundan sahnede sanki makyaj yapmış bir dev şarkı söylüyormuş gibi geliyor bana. bir de fish'in 1980'lerdeki halini sadece ben mi marshall'a benzetiyorum merak ediyorum.
  • şu performansından çıkamadığım grup. fish elbette grubun tarihsel süreci açısından önemli bir karakter ama benim için steve hogarth çok başka bir seviyede. iyi ki gelmiş, iyi ki marillion'u dönüştürmüş.
  • 4 mart 2022'de yayınlayacakları an hour before ıt’s dark isimli albümlerinden güzel bir parçayı paylaşmışlar. şarkı en başta tuhaf tınlıyor ama sonrasında akıyor.
  • 19. studyo albumleri an hour before it's dark ile yine yüzümüzü güldüren ingiliz efsane. hala fish mish demeyin sene oldu 2022, grow up !
hesabın var mı? giriş yap