şükela:  tümü | bugün
 • popüler bir bilim dergisinde haftalık bir köşesi vardı sanırım, hatta orda geçen bir soruyla matematik camiasını birbirine düşürmüştü, soru şöyleydi:
  bir televizyon yarışmasındasınız, sunucu 3 kapıdan birini seçmenizi istiyor, bunların birinin arkasında otomobil var, diğer ikisinde ise bir şey yok. seçiyorsunuz ve sunucu size kıyak geçiyor, seçmediğiniz iki kapıdan arkasında araba olmayanını açıyor (ikisinde de yoksa herhangi birini açıyor) ve size isterseniz seçeneğinizi değiştirebileceğinizi söylüyor. arabayı kazanmak için ne yapmak daha mantıklı olacaktır?
  vos savant kesinlikle seçiğimiz kapıyı değiştirmemiz gerektiğini söyledi ve tanınmış profesörler de dahil olmak üzere "olmaz öyle şey, saçmalamayın, inin ordan aşağı" minvalli yüzlerce mektup attılar kadıncağıza. halbuki doğruyu söylüyordu, kapıyı değiştirdiğimiz taktirde şansımız %66'ya çıkıyordu. (niye olduğunu anlamak isteyene ipucu, 100 kapılı bir senaryo düşünün, ve sunucunun siz seçim yaptıktan sonra boş kapılardan 98'ini açtığını.. siz de değiştirmez miydiniz?)

  (hikayeyi kendi başımdan geçmiş gibi anlattım ama ali nesin'in bir kitabından hatırladığım kadarını yazdım, magazinel faktörler hayal gücümün ürünü olabilir, profesörler filan..)
 • sadece zeki olmakla kalmayıp kendini birçok konuda geliştirmiş bir kişidir.araştırmacı kişiliğine saygı duyduğum ancak fiziksel olarak çok erken yıpranmış olan hanımefendi.mensa müdavimlerindendir."ask a question" adlı bir web sitesi vardı , her derde derman olacağını düşünmüş olmalı ki konsepti güzin ablanın daha geniş kapsamlısı olarak tasarlamıştır.
 • iq'su yüksek olan nice kadından, resmileştirilmiş en yüksek iq'ya sahip olanı...

  şurada zeka ile güzelliği karşılaştırma merakı giderilebilir;
  http://www.marilynvossavant.com/

  şurada da okurlarının sorularını yanıtlaması görülebilir;
  http://www.parade.com/…ition_02-19-2006/ask_marilyn
 • ali nesin'in, monty hall problemi'ni ortaya atmasının ardından hakkında bir yazı yazdığı yine onun deyimiyle sarışın, güzel bir kadın.
  http://www.akahya.xm.com/…matematikcilere_karsi.pdf
 • dünyanın en zeki insanısın, bari birşeyler kat öyle değil mi? yok.. bu yan gelip yatıyor. belki de en zekice hareket bu, kim bilir...

  (bkz: idiocracy)

  http://www.milliyet.com.tr/…n en zeki insani&ver=44
 • 10 yaşında ölçülen beyin yaşı aslında 23 yaşındaki bir genç kızla aynı seviyede olan kadın. boş zamanlarında, böceklerinin evriminden, ekonometriye, sosyolojiden, kuantum fiziğine kadar birçok farklı alanda kendisini eğitiyor.
  beni en şaşırtan şey bu kadar zeki olmak nasıl sorusuna: zeka da güzellik gibi, ne kadarına sahip olursanız, hayat da o kadar kolaylaşıyor demeseydi (kadın işte) .
  yapay kalbin mucidi amerikalı ünlü kalp doktoru robert jarvik ile evliymiş kendisi.
 • evlenilmemesi gereken bayanlardan.
 • 1990'da insanlarin basina sardigi monty hall probleminin orjinali soyledir:

  suppose you're on a game show, and you're given the choice of three doors. behind one door is a car, behind the others, goats. you pick a door, say #1, and the host, who knows what's behind the doors, opens another door, say #3, which has a goat. he says to you, "do you want to pick door #2?" is it to your advantage to switch your choice of doors?

  ayrica bundan 1-2 sene sonra "two boys problem" adiyla insanlarin kafasini karistiran baska bir soruyla geri gelmistir:

  a shopkeeper says she has two new baby beagles to show you, but she doesn't know whether they're male, female, or a pair. you tell her that you want only a male, and she telephones the fellow who's giving them a bath. "is at least one a male?" she asks him. "yes!" she informs you with a smile. what is the probability that the other one is a male?

  cevabi reklamlardan sonra!!
 • iq'su 228 olan kadınmış. ortaya koyduğu bir eser, bir tez, bir kuram falan da yok. yan gelip yatmış. ama bence bu da en zeki insanın yapacağı iştir. ne diye yoracaksın kendini, bir kere geliyosun dünyaya ye iç yat. akıllı kadınmış saygı duydum.