şükela:  tümü | bugün
  • olayı abartıp, bende bu şilebin yakışıklı bir iki pozu var deyip, onları da gönderebiliyorsunuz..
    ayrıca; karısından çocuğundan uzakta gemiciler için yuva yıkıcı bir sitedir..

- naci, hani sen kongodaydın, fırtına vardı..
    + kongo'dayız hayatım.. hava berbat burada..
    - atma nacii!! sizin gemi üç gündür ukraynada demirli duruyor..
    + ıııı, fırtına var hayatım.. çıkamadık daha yola..
    - körfezde mi?

(bkz: cevab veremedi)
  • bilgileri gemi uzerindeki ais*'den alir.
  • tüm dünyayı kapsayan bir geniş bilgi darcığına sahip olmasa da yine de hareketli araçları zamanın akşında bire bir takip etmek insana güç veriyor psikolojik olarak. tabi her zaman aradığınız geminin ais'inin kapalı durumda olma ihtimali, bilgilerin güncel olmama riski var. sistem geleceğin varabileceği umut dolu yarınları yüzümüze vuruyor hakikaten. sürekli izlenen bir dünya.
  • ankara'da kot1 de bulunan evimin penceresine vhs anten takıp gönderecekleri bedava (http://www.marinetraffic.com/ais/freestation.aspx) ais receiver ile kesintisiz internet bağlantım üzerinden etraftaki gemilerin (!!!) ais sinyallerini veritabanlarına basarak destek vermek istediğim oluşum.
  • çanakkale boğazı , izmir körfezi ve tuzla tershanesini kapsama alanına almıştır.
  • işim nedeniyle sürekli kullandığım site. canlı haritanın yanındaki -gemiler- seçeneğine tıklayıp adını bildiğiniz herhangi bi gemiyi bulabilmeniz mümkün.ais sistemine kayıtlı(3.5 metrenin üstü tüm deniz taşıtları için mecburi) ve radarı açık deniz üstündeki herşeyi bulabilirsiniz.
  • gecenin bir vakti oturup gelen gideni kontrol etmenin manyakçıl bir zevk verdiği site. bir istanbul atatürk havalimanı kule konuşmaları etkisi yaratıyo adeta.

pruvanız neta olsun kerhaneciler!
  • çubuklu'daki yalıma herhangi bir deniz aracı girip girmediğini muntazaman kontrol ettiğim site.

ahahah.
  • bir geminin battığı bilgisini gelince o gemi ile ilgili bilgilere ve battığı bölgeye hızlıca ulaşılabilecek site.
    haberci değilim ama ne zaman bir gemi batsa böyle yapasım gelir.

birde neden bilmiyorum elalemin gemisinin fotoğrafını çekip mütemadiyen buraya upload ederim.
  • flightradar bağımlılığından kurtulamamışken başıma musallat olan site. ömrümü çürüttünüz.