şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nazilerin reichstag yangını'nı üzerine yıktıkları yarı deli hollandalı komünist..yangın sonrası kurulan mahkemede ölüm cezası ile cezalandırılmı$tır..
  • dönemin almanyasında adolf hitler'in şanşölye olmasından sonra önce tam böyle olmasa da 'görüyorum ki yakın gelecekte bizden olsun olmasın, almanya'da alman imparatorluğu herkes tarafından selamlanacak' gibi sözleri, peşi sıra meclisi fesh etme kararı almasından hemen sonra ortaya çıkan şüpheli reichstag yangınında idama mahkum edilen 24 yaşındaki hollandalıdır. kundakçılık sabıkası olmasının da etkisiyle seçimler öncesi kavgalarda hitler'in görüşlerini savunan fırtına birliklerine örtülü destek sağlayan alman polisinin soruşturması neticesinde idam edilmiştir. kendisinin idamına sebep olan yangın sonucu 4.000 hitler karşıtı tutuklanmıştır.
  • 5 mart seçimlerinden önce gereken kaosu sağlamak için 27 şubat 1933'te reichstag'in yakılmasından tek başına sorumlu tutulan komunist inşaat işçisi.

    yangın sonrası hitler ve ekibinin istedikleri kaos ortamı sağlanmıştır(tanıdık bir hikaye). yangının hemen ardından yapılan sert açıklamaların en çarpıcısı faşist hermann göring tarafından yapılan: "bu komunist isyanın başlamasıdır, devam edecekler." açıklaması. bu açıklamanın ardından reichstag kararnamesiyle weimar anayasası yürürlükten kaldırıldı (bkz: anayasasızlaştırma), polise sorgusuz göz altına alma hakkı tanındı (bkz: koyun mevzuatı bir kenara). ve ardından binlerce hitler mualifi göz altına alınmaya başlandı (tanıdık bir hikaye).

    bir de son olarak 19 ağustos 1934'te cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın tek kişi tarafından yapılmasını sağlayacak halk oylamasının yapılması ve sonuç: tek führer (yine tanıdık bir hikaye.)
  • reichstag yangını'nı çıkarttığı sanılan kundakçı komunist tabi ki bir avusturya macaristan veliahtını öldüren suikastçı kadar değeri yoktur tarih kitaplarında ama yine de boş adam değildir.
  • reichstag yangınını çıkardığı iddiasıyla idama mahkûm edilen, 1934 yılında leipzig hapishanesinin bahçesinde giyotinle idam edilen komünist bir abi.