şükela:  tümü | bugün
  • nazilerin reichstag yangını'nı üzerine yıktıkları yarı deli hollandalı komünist..yangın sonrası kurulan mahkemede ölüm cezası ile cezalandırılmı$tır..
  • 5 mart seçimlerinden önce gereken kaosu sağlamak için 27 şubat 1933'te reichstag'in yakılmasından tek başına sorumlu tutulan komunist inşaat işçisi.

    yangın sonrası hitler ve ekibinin istedikleri kaos ortamı sağlanmıştır(tanıdık bir hikaye). yangının hemen ardından yapılan sert açıklamaların en çarpıcısı faşist hermann göring tarafından yapılan: "bu komunist isyanın başlamasıdır, devam edecekler." açıklaması. bu açıklamanın ardından reichstag kararnamesiyle weimar anayasası yürürlükten kaldırıldı (bkz: anayasasızlaştırma), polise sorgusuz göz altına alma hakkı tanındı (bkz: koyun mevzuatı bir kenara). ve ardından binlerce hitler mualifi göz altına alınmaya başlandı (tanıdık bir hikaye).

    bir de son olarak 19 ağustos 1934'te cumhurbaşkanlığı ve başbakanlığın tek kişi tarafından yapılmasını sağlayacak halk oylamasının yapılması ve sonuç: tek führer (yine tanıdık bir hikaye.)
  • reichstag yangını'nı çıkarttığı sanılan kundakçı komunist tabi ki bir avusturya macaristan veliahtını öldüren suikastçı kadar değeri yoktur tarih kitaplarında ama yine de boş adam değildir.
  • reichstag yangınını çıkardığı iddiasıyla idama mahkûm edilen, 1934 yılında leipzig hapishanesinin bahçesinde giyotinle idam edilen komünist bir abi.