şükela:  tümü | bugün
 • magic mushroomları yiyerek high olan* oyun karakteri. anlamazdık da ufakken, mantar adamı nasıl yükseltir diye. oynardık öyle saf gibi. vay anasını.
 • nintendo'nun meşhur mario'sunun kırmızı olmasının sebebi, zamane oyunların grafiklerinde haliyle düşük çözünürlük ve renk derinliği olduğundan, karakterin arka plan ile iyi bir kontrast sağlamasıymış.

  şapka takmasının sebebiyse, çizerin saçla uğraşmak istemesi, ayrıca bu şekilde mario zıplarken, koşarken saç animasyonu yapmasına gerek olmamasıymış. adama şapka da takınca "insan" olduğu daha rahat anlaşılsın diye, burnu büyük çizilmiş ve hemen altına bir de bıyık eklenmiş. özellikle büyük burun ve bıyık, ağız ve mimik hareketleri çizmekten yırtmasını, buna rağmen "insan mizacı" yakalamasını sağlamış.

  aslında mario, ilk başta yer düzleminde iki boyutlu (pacman gibi) bir platform oyunuyken "iyi de variller üstüne gelmeye başlayınca naparsın? zıplarsın!" mantığıyla, yer düzlemine dik (bildiğimiz mario gibi) bir platform oyunu haline çevrilmiş. sonuçta karakter zıplayabiliyormuş. zıplayabildiği için de oyunun adına başta jumpman denmiş.* karakterin adına da mr. video denmiş, oyunun yaratıcısı * yaptığı bütün oyunlara bu karakteri ekliyormuş. ancak o dönemde nintendo firmasının abd'deki deposunun açgözlü bir sahibi varmış. adam ille de kiramı ödeyin demiş, bunlar "ödeyecez abi valla billa" diye ikna ederken herifin adını koymuşlar. herifin tam adı mario segale. sonunda bizim mario "marangozcu bir işçi olarak" oyunda yer almış. ancak efsane mario (mario bros.) çoğunlukla yer altında geçtiği için, bari mario'nun mesleği muslukçuluk olsun denmiş.

  bu arada oyunun yaratıcısı, "mario değil de mr. video ismiyle kalsaydık öylece unutulup gidecek bir karakter olurdu." diye de kabullenmiş durumu.
  nintende hiçbir zaman mario'nun tam adını açıklamamış, sadece "mario mario" olmadığını (soyadının da mario olmadığını) ifade etmiş.

  ayrıca (bkz: luigi/@hooker with a penis)
 • ilk olarak 1982 yilinda donkey kongda gozuken, 2 yil sonra olm ortam super diyerek kandirdigi kardesi luigiyi de yanina alip mario bros oyununda hoplayip ziplayan groovy oyun kahramani. icinde yeraldigi tum oyunlar cok sattigindan sadece mantar yiyip kuyulara girip cikmakla kalmamis, golf ve tennis oynayip pistlerde direksiyon sallamis, nintendonun da maskotu olmustur. soyadi da mariodur. boylece kardesi luigiyle birlikte mario bros. u olustururlar.
 • musluk tamircisi oyun kahramani (bkz: super mario bros)
 • hatta super mario world 3 te kurbaga, sincap ve tas heykel kiligina girerek bizi genc halimize "cus mina koyim adam ol biraz da" dememize sebep vermistir

  hatta bu elemanin bob hoskins ve john leguizamo tarafindan canlandirilan ucubik bir sinema filmi de mevcuttur.
 • su tesisatcisi,kapici kilikli $irin karakter
 • orjinal adı "jumpman" 'dir ve orjinal mesleği de musluk tamirciliği değil mobilyacılıktır. ilk defa donkey kong'da nam salmıştır.
  "mario" adına ise mario's cement factory adlı oyunda kavuşmuştur. burada da musluk tamircisi değil, çimento fabrikası işçisidir.

  mario adını, nintendo'nun abd'de zamanında kiracısı olduğu binanın sahibi olan mario segali'den alır.