şükela:  tümü | bugün
 • nintendo switch üzerinde bu oyunu oynadıktan sonra ara sıra birlikte yarıştığım oyuncuların profillerini inceliyorum. 1500 2000 saat oynamış tipler görüyorum ve böyle bir şey nasıl olabilir diyorum.
 • çıkışı ile sansasyon yaratmış, en hızlı satan konsol listelerinde zirveye oturmuş, sistem özellikleri açısından rakiplerinin fersah fersah gerisinde olmasına rağmen içerisindeki muhteşem oyunlarla rakiplerini sollamayı başarmış nintendo switch konsolunun en çok satan oyunu.

  bu paragraf bile bu oyunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. gel gelelim bu oyunun başlığında bu entry ile beraber toplam iki entry var. kimseye kızdığım yok, oyun çıkalı yıllar olmasına rağmen hala 800 liraya satılıyor. kimsenin gündeminde bile değil bu oyuna bu kadar para vermek.

  üzüldüğüm nokta ekonomik sıkıntıların ülkeyi her alanda kalitesizleştirdiğini görüyor olmak. insanlar bedava olan counter strike, league of legends gibi oyunlara yöneliyor. insanlar saldırganlaşıyor, parasızlıktan oyun zevklerini geliştirecek oyunlar oynayamadıkları için bu oyunlara da çamur atıyor.

  neyse efendim gelelim oyunun kendisine. mario kart oyunlarını bilen bilir. oyuna alışma süreci yok denecek kadar azdır. kartı takar eğlenmeye başlarsınız. ama her nintendo oyununda olduğu gibi size uzmanlaşmanız için gerekli ortam da sağlanır. araç kontrollerine ne kadar hakim olur, harita kısayollarını ne kadar iyi ezberlerseniz oyunu o kadar iyi oynarsınız. bu uzmanlık kendisini en çok online tarafta belli eder. bu yönüyle bu kadar minnoş bir oyunda bile işlerin nasıl kızışabildiğini görür ve kendinize şaşırırsınız.

  ama benim için bu oyunun en çok öne çıkan tarafı pist tasarımları. hepsi birbirinden farklı temalarla o kadar fazla pist var ki, pistleri izlemekten oyuna odaklanamadım ilk seferde. 48 pistin her birinde tek tek oynadım ve hepsine hayran kaldım. gerçekten adamlar ince işçilik yapmış ve neden nintendo olduklarını bir kez daha göstermiş.

  nintendo switch'in joy-con'unu ikiye ayırıp bir kolla iki kişi oynamak yetmiyormuş gibi isterseniz analog bile kullanmadan joy-con'u direksiyon gibi sağa sola çevirerek de oynayabilirsiniz. adamlar yapılabilecek her türlü inovasyonu yapmış yani.

  forza çıkış tarihi itibari ile bedavaydı ama xbox series x'e indirip birkaç saat oynayıp kenara attım. mario kart ise 2017 yılında çıkmasına rağmen (hatta 2014) hala 60 dolar etiketle satılıyor. vicdansızlar oyunlarının ne kadar iyi ve zamansız olduğunun o kadar farkındalar ki, indirim bile yapmıyorlar.

  ben bu oyunu tek başıma online'da kasa kasa da oynayabiliyorum, eşim geldiğinde joy-con'un birisini ona verip iki kişi de oynayabiliyoruz, eve misafir geldiğinde hiçbir alışma sıkıntısı çekmeden dört kişi de oynayabiliyoruz, ilerde oynayacak yaşa geldiğinde eminim çocuğum da oynayabilecek. oyun ne eskiyecek ne de hitap etmediği herhangi bir yaş grubu olacak. 7'den 70'e herkesin eğlenebileceği bir oyun yapmak gerçekten zor iş ve mario kart 8 deluxe bunun en başarılı örneklerinden.

hesabın var mı? giriş yap