şükela:  tümü | bugün
 • buralar hep dolacak
  (bkz: reserved)
 • bu kadar ilginç bir hayat hakkında türkçe kaynak sayısının az olması şaşırtıcıdır. yüzlerce hayata bedel şeyleri tek hayata sığdırmak zorunda kalan kadındır.
 • fidel castro'nun casus sevgilisi.

  almanya'da ikinci dünya savaşı patlamak üzereyken doğar. kötü bir çocukluk dönemi geçirir. esir kampına düşer babasının arkadaşı tarafından tecavüze uğrar. ve kader onu fidel castro'ya karşı bir suikast denemeye kadar götürecektir.

  castro ile 1959 yılında henüz marita 19 yaşında ve küba devrimi henüz bitmişken havana açıklarında demir atmış beklemekte olan bir alman gemisinde tanışırlar ve sonrasında havana'da castro ile yaşamaya başlar. daha sonra ondan hamile kalır. fakat bebek 7 aylıkken kürtaj yapılmıştır. kendisi buna fidel'in zorladığını söylese de fidel'in asistanları marita'nın istediğini iddia ederler. bir iddiaya göre ise birileri sütüne ilaç katılarak bayıltılır ve uyandığında karnı boştur. bunu cia'in mi yoksa fidel'in mi yaptırdığı belirsizdir. bir kanıt olmamasına karşın alınan çocuğun gözetim altında büyütülüp hala yaşadığına dair söylenceler de vardır.

  1960'ta cia, marita lorenz'i castro'yu öldürmeye ikna eder ve bir dizi askeri eğitimden geçirir. marita miami'den küba'ya döndüğünde onu zehirleyecektir. fakat bunu yapamaz. "tarihi değiştirmek" istememektedir. miami havana yolunda cia'in verdiği zehirli kapsüller tuvalete attığı söylenir.

  2016 yılında hala amerika'da yaşamaktadır. castro'nun ölümünden kim bilir ne kadar etkilenmiştir.

  (bkz: fidel castro'ya aşık casus kadın)