şükela:  tümü | bugün
  • 1984 saraybosna kış olimpiyatları'nda kadınlar kayaklı koşudaki tüm bireysel altın madalyaları süpürerek daha sonra tekrar edilemeyen müthiş bir başarıya imza atmış finlandiyalı efsane kayakçı. aynı olimpiyatlarda bayrak yarışında da bronz madalya alan hämäläinen, sene sonunda da "avrupa'da yılın kadın sporcusu" seçilmiştir. toplamda 3 altın ve 4 bronz madalya kazandığı olimpik kariyerinde 6 farklı olimpiyata katılarak tarihte bunu yapan ilk kadın olmuş, aynı zamanda 2011'de boşandığı eski eşi harri kirvesniemi ile birlikte olimpiyat tarihinde 6 farklı olimpiyatta mücadele eden tek karı-koca çiftini oluşturmuştur.

    gençlerde gösterdiği başarılar sonrası, büyük beklentilerle gittiği 1976 ve 1980 olimpiyatları'nda gösterdiği zayıf performanslar ülkesinde "sonsuz başarısızlık"** olarak değerlendirilmiş ve hämäläinen, 1982/83 ve 1983/84 sezonlarında kazandığı üst üste iki dünya kupası şampiyonluğu ve saraybosna'daki tarihî başarısı ile üzerindeki algıyı yıkana kadar hem basın hem de halk tarafından oldukça ağır bir şekilde eleştirilmiş, hatta finlandiya takımının "en zayıf halkası"** olarak adlandırılmıştır. o dönem bütün bunların üzerine gelen babasının ani vefatı, hämäläinen'i neredeyse kayaktan kopma noktasına getirmiştir. kendi ifadesine göre devam edebilmesinin tek nedeni, daha evlenmiş olmasalar da, harri kirvesniemi'nin kendisine verdiği büyük destektir.

    dünya şampiyonaları'nda 3 altın ve 5 gümüş madalyası bulunan hämäläinen, bu madalyalardan ilkini 1974'te, sonuncusunu ise tam 19 yıl sonra 1993'te kazanmıştır. başarılarla dolu kariyerinin en hatırlamak istemeyeceği, en utanç verici anı ise - hiç kuşkusuz - 1991'de val di fiemme'de düzenlenen dünya şampiyonası'nda iki kızının izlediği yarışta cinsiyet testine tabii tutulmuş olmasıdır. hämäläinen, "yaşadığı en büyük aşağılanma" olarak nitelediği bu olaydan sonra kimsenin kendisinden özür bile dilemediğini belirtmiştir.