şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mark knopfler edebiyat ogretmenligi ve gazetecilik de yapmis bir sairdir bir ozandır. tum albumlerindeki sozleri (money for nothing deki birkaç kelimeyi sting yazmıstır bunun dısında ) kendi yazmıstır. eric clapton babanın da kendi yazdığı parcalar vardır.

  mark ın tum albumleri tum solo ve dire straits albumlerinin bestesi ve hatta yuzde doksanının yapımcılığı kendine aittir. eric baba da beste yapmıstır zaman zaman.

  mark knopfler 3. esi artist kitty alridge ile evlendiğinden beri kıyafet olayına onem vermeye baslamıstır. eric baba ise sanki dogustan artisttir, ustune giydidiğini hep yakıştırmıştır.

  yıllar gectikce goruyoruz ki mark solo albumlerde vokalini cok daha yukarılara tasımıstır. eric baba aynı vokal duzeyinde takılmaktadır.

  mark ın buddy guy ile where is the next one coming from from diye bir parcası vardır. eric de bb king ile riding with the king i yapmıstır.

  mark abimiz fingerpicking yapar yani parmakları tellere sokmak marifetiyle 3 parmak tellerin arasında bas parmak rock vurusuna hazır bir sekilde kendine has penasız bir calıs sekli vardır. eric abimiz ise penacıdır ve hatta o penanın kralıdır.
 • clapton ilk amerika ziyaretine kadar les paul gibi gibson gitar modellerini çalmıştır. sonra amerika'da stratocaster 'i görünce ve çok da fazla pahalı olmadığını... 7-8 tane alarak dönmüştür ingiltere'ye birini steve winwood 'a birini pete townshend 'e hediye etmiştir. geri kalan 3 tanesini de birinin sapını diğerinin gövdesini manyetiklerini falan alıp birleştirerek blackie 'yi yapmıştır. genel olarak sürekli strat ı tercih etse de arada sırada les paul çaldığı olmuştur. hatta from the cradle albümünde ise baştan sona es-355 ile çalmıştır.

  mark knopfler ise meşhur kırmızı stratını çaldırdıktan sonra uzunca bir süre schecter kullandı. alchemy'ye bakarsak genel olarak schecter kullandığını görürüz. mark knopfler les paul'ü ilk olarak brothers in arms'ın kayıtlarında kullandı. money for nothing ve brothers in arms da çaldı o gitarı sonrasında bir ara sürekli onunla resimleri olsa da konserlerde pensa suhr' u tercih etti

  kaynak: bluesman
  ayrıca
  (bkz: mark knopfler'in gitarları)
 • knopfler macar asıllıdır; clapton ne idüğü belirsiz.* (mağazin oldu)
  knopfler pek yakışıklı sayılmaz, hatta çirkin bile denilebilir; clapton ise idare eder (bu da mağazin oldu)
  tekniğe gelince, mark knopfler çalınca hemen tanırsınız, taklidi pek yoktur piyasada, müzikte ilk etkilendiği isim bob dylan'dır; eric clapton ise muddy waters tarzına kaçar özellikle blues parçalarında. şimdi tanımlayamayacağım bir hareketi var gitar çalarkene (dıtdıtdırıdırı... işte öyle bişey), onu kullandığı parçalarda ancak anlarsınız clapton olduğunu.

  birisine sultans of swing, telegraph road ve tunnel of love gibi parçalar yüzünden hastayım, diğerinin old love'ı gibi bir eser yaratmasını hayvanlık olarak addediyorum (bkz: ne dedim ben şimdi)

  hey allaam ya, aynı anda iki ayrı yerde ikisinin de konseri olsa, hangisine gidersin diye bir soru gelmesinden korkuyorum. (bkz: treni kacirinca bomba ihbari yapmak)
 • vokal teknikleri çok farklıdır. clapton gırtlak yırtar (ya da yırtardı), knopfler "ne baaracam lan" diye adeta konuşarak söyler. yazılan sözlerdeki özgünlük knopfler söz konusu olduğunda fersah fersah üstündür.
 • pena (bilgi için bkz: #1) kullanmayan knopfler'in daha yumuşak bir soundu vardır. sololarında yırtılmaz öyle gitar. clapton ise bildiğiniz klasik bir rock gitaristi ve müzisyenidir. * *
 • knopfler a dire straits zamanında, yani darbogaz gecirdikleri sıradaki parasız culsuz ac bitap tipine yakısıksız diyebilirsiniz ama su an gayet yakısıklı bir tip olmustur. ee yeni hanımı guzel kardeşim. son fotolarında mark da yakın okuma gozluklerini takmıstır vesselam.
  (bkz: http://www.ctv.es/…/jllombart/biografia/bio_eng.htm)

  clapton ise eskiden beri karizma iyi giyinen imaj bir tip olmustur. velhasıl son zamanlarda gözlukleri ve boynundaki kırısıkları babayı pek hos gostermiyor.
 • eric clapton gençliğinde inşaatlarda çalıştığından kelli, çiçekçilikten başka başka işi olmayan mark knopfler'ın ağzının üstüne vurdu muydu yamultur atar. biri amele biri çiçekçi, "kulvarları farklı kardeşim niye karşılaştırıyonuz birbiriyle a şaşkınlar?" diye sordurtur.