şükela:  tümü | bugün
 • columbia university ve birkbeck collegede ders veren ingiliz tarih profesoru. yakincag avrupa, ozellikle balkan tarihi alaninda uzmandir. osmanli imparatorlugu sonrasi ortadogu ve balkanlar'daki savas ve nufus hareketliligi uzerine kuramsal calismalar yapmaktadir. onde gelen bes kitabindan sadece biri, 1998 yayimlanan dark continent: europe's 20th century, aralik 2003'te turkceye cevrilmistir. bu kitapta sovyet yonetimi altindaki bolgelerin yorumunda teknik verileri yuzeysel orneklerle kisisellestirerek tarafsizligini liberal bati yaninda bozmustur.
 • leblebi gibi yazan adam; selanik kitabi turk tarihcilere ders diye okutulmali. adamin kullandigi kaynaklara 80 yil ulasmamislar. sonra balkanlari yazdi simdi amerika tarihi yazmis. 50li yaslarda ya var ya yok..hobsbawn kadar yasarsa damgayi vurur
 • ermeni sorunu uzerine de guzel yazilari mevcut kendisinin. dili cok akici olmakla birlikte kullandigi kaynak cesitliligiyle cografyaya hakimiyetini de gosteriyor.
 • dark continent kitabı (türkçeye karanlık kıta adıyla çevrildi) 1990'larda yazılan en iyi avrupa tarihlerinden biri 20. yüzyılı anlatan. özellikle faşizme yaptığı vurgu ve dünya savaşlarının anlamını ve avrupa'nın bu dönemdeki dönüşümlerini bu savaştaki demokratik-faşist kavgada bulması önemli bir nokta.
  selanik tarihini anlattığı kitap da (salonica, sonra türkçeye de çevrildi) son derece kapsamlı şekilde balkanların bu politik ve kültürel kavşak noktasını osmanlı yıllarından 20. yüzyıla kadar giden dönemde ele alıyor. kısa the balkans kitabı da bölgenin tarihine genel bir bakış sunuyor.
  ikinci dünya savaşı, balkanlar ve yunanistan, nazi işgalinde avrupa konularında çalışan mazower, osmanlı tarihini konusunda da ilgili. perry anderson'ın son kitabı (önceden basılan makalelerinden oluşuyor) üzerine yazdığı eleştiri önemli farklılıkları öne çıkarıyor iki tarihçi arasında.
 • türkiye'deki pozitivist uluslararası kamu hukukçularının feci şekilde aklını karıştırmaktadır.
 • columbia üniversitesi'nde tarih profesörüdür. uzmanlık alanı modern yunanistan, 20.yy avrupa tarihi ve uluslararası tarihtir...doktorası oxford'da modern tarih üzerinedir .
 • karanlık kita kitabı kanımca tony judt’un postwar kitabı sonrasında 20.yuzyil avrupa siyasi tarihi icin okunabilecek iyi kitaplardan birisi.