şükela:  tümü | bugün
 • son dönemin öne çıkan marksistlerinden. ingiltere’de brunel üniversitesinde siyaset ve tarih bölümünde. devlet kuramı, sivil toplum, faşizm, egemenlik, güvenlik, hegel’deki tikellik uğrağı olan sivil toplum ile evrensellik uğrağı olan devlet arasındaki ilişkiyi siyasal olarak dolayımlayan kamu otoritesi olarak polis, siyasal idare, iktidar, (toplumsal) düzen gibi meseleler üzerine kafa yormakta. sivil toplumu idare etmek: devlet iktidarı kuramına doğru ve toplumsal düzenin inşası kitapları pek bir güzeldir. radical philosophy dergisinin yayın kurulunda.

  kitapları:
  administering civil society: towards a theory of state power, macmillan, 1996.
  fascism, open university press, 1997.
  the fabrication of social order: a critical theory of police power, pluto press, 2000.
  imagining the state, open university press, 2003.
  the monstrous and the dead: burke, marx, fascism, university of wales press, 2005.
  critique of security, edinburgh university press, 2008.

  türkçeye çevrilenler:
  “norm-aliteyle ilgili sorun ya da kalıcı olağanüstü hale itiraz etmek”, conatus no. 6, 2006. çevrilen makale: “the problem with normality, or, taking exception to “permanent emergency”’, alternatives 31 (2), 2006.
  toplumsal düzenin inşası: polis erkinin eleştirel teorisi, çev: ahmet bekmen, boğaziçi üniversitesi yay., 2006. çevrilen kitap: the fabrication of social order: a critical theory of police power, pluto press, 2000.

  ek: kamusallık yeniden başlıklı toplantı için 8 ocak 2010'da ankara'ya gelecekmiş, open marksistlerden john holloway de iştirak edecekmiş. ilginize, bilginize.
 • geçtiğimiz yıl davetli olduğu halde babasının rahatsızlığı nedeniyle gelemediği kamusallık çalıştayı için bu sene türkiye'ye gelecek. devlet, yönetim, toplum gibi marksizm açısından oldukça tartışmalı konulardaki yaratıcı katkılarıyla dikkat çeken neocleous'u canlı olarak olarak dinlemek isteyenler 9 aralık 2011 cuma günü, emo ankara şubesi tarafından ankara üniversitesi ataum salonunda düzenlenecek olan kamusallığın savunusu ve toplumsal muhalefet başlıklı çalıştaya gelebilirler.
 • sivil toplumu yönetmek - devlet iktidarı kuramına doğru adlı kitabı geçen haftalarda notabene yayınlarından çıkan marksist akademisyen

  http://www.sendika.org/…amina-dogru-mark-neocleous/
 • çalışmalarında siyasi algı ve olguları detaylı inceleyen, liberalizm karşıtı siyaset bilimci/akademisyen.

  detaycılığından olsa gerek, gereksiz dipnotlara ve kaynaklara bolca yer vermektedir. bununla birlikte bunlar, çalışmalarının akıcılığını bozmuyor gibidir.
hesabın var mı? giriş yap