şükela:  tümü | bugün
  • holodomor hakkında okuma yaparken rastladığım tarihçi. 1932-33'teki her ne kadar tartışmalı olsa da yaygın görüş olan kıtlığın ukraynalıların ağzına sıçma operasyonu değil de başarısız bir ekonomi politikası olduğunu iddia eder. bu konuda şu makalesine bakılabilir. kısaca 1932'de hasat edilen ürünlerin hesaplanandan %30-40 daha az olduğunu ve kıtlığın bu sebeple yaşandığını söylüyor.

makalesine robert davies ve stephan wheatcroft tarafından metodolojik eleştiriler gelmiş ama mark abim "beyler aklınızı alırım verileri düzgün inceleyin" deyip özür dilettirmiş bu abilere. james mace ise "yahu seni alanında uzman ne ruslar ne ukraynalılar sikliyor, sen kimsin aq" diyerek oldukça içi dolu bir eleştiride bulunmuş. aynen aktarıyorum: "...and that of mark tauger, whose argument — that the 1932 harvest was so bad that stalin was forced to starve the peasants in order to feed the cities — is not taken seriously by either russians or ukrainians who have studied the topic." ve son olarak david roger marples "hasadın boyutuna bakmaksızın doğal kıtlık diye bir şey olamaz, mutlaka insan müdahalesi olmak zorundadır" diye eleştiri getiriyor.

bir de bu abinin yine aynı konuda anne applebaum'un ünlü kitabı red famine'i eleştirdiği makalesi var

benim haddime değilmiş bu holodomor meselesi. tarihçilere bırakıyorum bundan sonrasını.