şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd medyasında bazı köşe yazarlarına göre 2020'li en geç 2030'lu yıllarda gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel hadise. bu tarihleri çok geç bulup 2024 yılını gözüne kestirenler de var. şaka bir yana zuck, şimdiden çalışmalara başlamış bile.

  silikon vadisi’nin nabzını en iyi tutan gazetecilerden nick bilton’a göre zuck’ın başkanlığı şimdilik dedikodu olsa da bazı gerçek işaretler taşıyormuş.

  aslında ilk işaretler facebook’un abd’nin sermaye piyasası kurulu’na (sec) yazdığı bir notla belirmiş. şirketin kendi içinde yaptığı düzenlemeye göre, facebook kurucusu ve ceo’su mark zuckerberg’in kamusal görevde yer almak isterse hisselerinden feragat etmesi gerekmeyecekmiş.

  fortune bu yazışmayı nisanda keşfetti.

  geçen senenin sonuna doğru bir zamanlar ateist olduğunu açıklayan zuckerberg, dinin önemini keşfettiğini söyledi. hemen ardından eşiyle kurduğu chan zuckerberg girişimi’ne obama’nın eski seçim kampanyası sorumlusunu atadı; başka politikacılar da vakıfta görev yapıyor.

  ve en önemli işaret olarak ise 2017 hedefleri arasında amerika’nın her eyaletini gezip herkesle tanışmayı kafasına koyduğunu facebook’ta açıkladı.

  facebook kurucusu geçimsiz, arkadaşlarını arkadan bıçaklayan, olumsuz imaja sahip biri gibi bilinirken bir anda milyonlarca dolarlarını bağışlayan, politikada söz sahibi bir hayırsevere dönüşüyor adım adım. obama’yla düzenlediği toplantılar, göçmenlik yasa tasarısına destek vermesi siyasi olarak öne çıktığı anlar zuck’ın. eğer başkanlığı düşünürse bir heves değil, gerçekten tarihe geçmek için yarışacak. fena da bir başkan olmaz gibi sanki...

  bilton’a göre 32 yaşındaki silikon vadisi milyarderinin yarışa girmesi 2024’ü bulur; 40’ında genç bir aday..
 • ''evet, görünen o ki facebook’un kurucusu mark zuckerberg, 2020 yılında abd başkanlığı için aday oluyor. bu konuda attığı üç adımı not edeyim.
  1. ilk başkanlık işareti zuckerberg’in harvard mezuniyet töreni konuşmasında saklıydı. oldukça geniş bir kesime ulaşan bu konuşmasında zuckerberg bir ceo olarak değil, bir siyasetçi olarak toplumsal sorunlara vizyoner çözümler önerdi. bir başkan olarak neyi nasıl yapacağının geniş bir özetini sundu. bu adım başkanlık için önemli, ama tek başına vizyoner olmak başkanlığa giden süreçte yetersiz.
  2. zuckerberg’in başkan adayı olacağını gösteren ikinci işaret bence daha önemli, zira başkanlık bir ekip işi. zuckerberg geçen sene kurduğu vakfa david plouffe’u aldı. türkiye’de pek tanımıyoruz ama eğer obama 2008’de başkan olduysa bunu büyük ölçüde tüm kampanyayı yöneten akıl küpü başdanışmanı david plouffe’a borçlu. plouffe’un yazdığı ve 2008 seçimini anlattığı ‘the audacity to win’ adlı kitabı, politik kampanya meraklısı herkese bir ders kitabı olarak öneririm. zuckerberg başkanlığa giden süreçte kurduğu ekibe plouffe dışında bush ve clinton kampanyalarını yöneten iki usta ismi de kattı.
  3. zuckerberg’in adaylığının neredeyse kesin olduğunu gösteren son işaret ise çıktığı ‘dinleme turu’. facebook gibi bir platformla istediği kitleye ulaşabilen zuckerberg, bir yıl boyunca 50 eyaletin hepsini dolaşıp yurttaşların dertlerini yerinde dinlemeye karar verdi. obama, clinton ve trump da böyle başlamıştı. önce ‘dinleyip’ sonra çözüm önermek amerikan siyasetindeki en eski sayfa.
  trump ve zuckerberg yarışı ilginç olabilir. göreceğiz.''

  kaynak
 • zuckerberg'in boyle bir plani oldugu asikardi. butun ticari adimlarini bu yonde yapmis bile olabilir. son olarak rusya'nin 2016 secimlerini manipule ettiginin anlasilmasi adamin elindeki sosyal medya'nin artik tek mutlak guc oldugunu gosteriyor. tarih boyunca hic bir konvansiyonel medya patronu bu kadar stratejik onemde bir guce sahip olamadi.

  zuckerberg'in aday olacagi bir secim neredeyse garanti kazanacagi bir secim olacak. karsisindaki rakibi sanal alemde yok edecek guc elinde. karizmasini cizmeye calisiyorlar ama buradan da akilli hamlelerle yirtabilir, ben yirtacagini ve 2020'de cem uzan misali aday olacagini tahmin ediyorum.

  bundan sonra dunyada demokrasiden bahsetmek cok da mumkun olmayacak. belki de ucuncu dunya savasina kadar trump orneginde oldugu gibi kapitali elinde bulunduran milyarderlerin iktidar savasini izleyecegiz.