şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bunun bir turkcesi vardir elbette, herseyin turkcesi vardir, yoksa buyur ben uyduruyorum: markanin kopegi olmak hali.

  gavurun brand loyalty dedigi sey alicinin bir markaya o denli hasta olmasi, o denli sevmesidir ki, alici aliciliktan cikmis bir kapikulu, bir pilli bebe haline gelmistir. odur ki marka piyasaya zik surse gotune sokmak icin vazelin alimlarina pozitif dissalik saglayacak raddeye gelmis tuketici, denilebilir ki brand loyalty etkisi altina girmistir.

  gunumuzde brand loyalty hayret edilesi bir sekilde pazarlamaciligin kitabi disinda tahtakale esnafi, turk esnafi gibi mihrak gruplarinda (bkz: focus group) kiyas ve kistas araci olarak kullanilmaktadir.

  misal ben bir toplama pc satan tezgahtarin kendisine

  "simdi bu intel ne bu? nedir yani?" sualini yoneltmis serce parmagi yuzuklu bir kimseye

  "bu intel bilgisayarlarin mersedesidir"

  seklinde cevap vererek elindeki mali satmaya muvaffak oldugunu gordum.

  gunumuzde milyar tane pazarlama teknigi ureten cok uluslu firmalar bu yontemin etkinligini gorseler

  "bu dondurma, dondurmalarin bemvesidir"

  "bu saat saatlerin f16sidir"

  "bu dildo, dildolarin john holmes udur"

  diye urunlerini satsalar, ortam cok guzel olur. ben mutlu bir insan olurum. boyle acaip seylere seviniyorum.
 • capitalizm plus ta da urunlerinizin sati$ını etkileyen bir $ey.
 • simdi hakkini yemeyelim bir markanin, marka olmasa da hadi urunun popularitesinden yola cikarak benzer bir kulvarda yarisan bir urune reklam slogani yazilmis bir ulkede yasiyoruz.

  kim hatirlar, bir donem frutty diye jelibon kivaminda bir urunu ovmek icin

  "furtty lokum gibi" seklinde bir slogan bulunmustu. e be ahmak lokum gibiyse, usenmem alirim cifte kavrulmus lokum fruttynin sigir jelatini gotune koyarim diyen olmadi mi bu ulkede? oldu ki ben uzun zamandir tezgahlarda goremiyorum.
 • brand awareness ile birlikte brand rating'i saglayan alt bilesendir..
  markanin iti kopegi olmaktan ziyade "wrangler iyi kot yapar" "nasa'nin mekikleri iyidir,severim" tarzi fikirlerin beyinlerde yer almasi olarak algilanmasi daha dogru olacaktir
 • tam turkcesi marka bağlılığı veya marka sadakatidir.
  herkesin bir şekilde sahip olduğu bir özelliktir ayrıca. çünkü brand loyalty, yani marka sadakati, sadece tikky markaların pahallı ürünlerine bağlılık anlamına gelmez. herhangi bir ürüne karşı olur bu, örneğin inci'de profiterol yemek marka bağlılığı, ya da sadakatidir.
  eğer bu kavram olmasaydı, komünist bir rejimde olacağı gibi tamamen markasız ürünlerin varolması gerekirdi.
  fakat marka bağlılığı vardır, pazardaki ahmet amca eğer carrefour'dan daha iyi ürünü daha ucuza veriyorsa, bağlılığınızı o kazanır, ama sonuçta bir bağlılık oluşur. bu da insan olmanın sonuçlarından birisidir. deneyimlerinizden yola çıkarak sonuçlar elde edersiniz, ve bu sonuçları öğrenip ileride kullanırsınız. keza, bir markanın diğerinden daha tatmin edici olduğunu öğrenmek de bağlılık yaratır.
  kavramın yanlış anlaşılmasının sebebi ekonomik ürünlerin marka diye adlandırılabilecek standartlarının olmadığının düşünülmesidir.
  oysa, daha önce verdiğim örnekte olduğu gibi, inci profiterolü veya kızılkayalar hamburgeri artık markadır, sultanahmet köftesi gibi. bunu yaratan kavram da brand loyalty'dir.
 • coca-cola vs pepsi ya da sokella vs nutella gibi konularin var olma sebebidir...
 • satın almada belli bir markaya bağlılık durumu. hardcore(hep aynı markayı almak) ve switching(iki marka arasında gidip gelmek) gibi çeşitli düzeyleri vardır. brand loyalty hakkındaki en yanlış kanı müşteri memnuniyeti tarafından oluşturulduğudur. oysa yapılan çalışmalar, tüketicilerin memnun oldukları markaları %80'e varan oranda değiştirdiklerini göstermiştir. dolayısıyla memnuniyetin ötesinde, tüketici ve marka arasındaki bir aşk ilişkisidir brand loyalty ve kurması hakikaten zor bir olaydır.
 • marka tekmesini yiyene kadar suren sadakattir.*
 • brand loyalty marka sadakati anlamina gelmektedir.. genel kaninin aksine marka bagliligi*, marka sadakatinden farkli bir kavramdir..
 • eger alisveris yaptiginiz bir markette istediginiz bir markayi bulamayip, sirf onun icin baska bir markete yoneliyorsaniz markaya sadik bir davranis sergiliyorsunuzdur.