şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2010 yılında kuzey koreli 1(bir) adet marka türkiye'de tescil edilmiş. bundan önceki 15 yılda ise hiç tescil yok.
 • marka tescili erken gelenin kazandığı, belirli mallar ve hizmetler bakımından koruma sağlayan, belirli sürelerde yenilenmesi gereken bölgesel bir haktır. bu nedenle tescil başvurusundan önce marka sorgulama yapılmalıdır.
 • 10 yılda bir yenilenmesi gerekir. bir markanın birden çok sınıfta tescili yapılabilir. bu yüzden ilgili olabilecek ne kadar fazla sınıfta marka alınırsa o kadar fazla koruma sağlanır.
  daha fazla bilgi için: http://www.tesvikpatent.com.tr/…etler/marka-tescili
 • 5 yıl içerisinde kullanıldığına dair hiçbir kanıt yok ise geçerliliğini yitirir ve başkası markayı tescil edebilir. yani 10 yıl geçerliliği var, kullanmasam da dursun diye düşünmeyin.
 • yasal zorunluluk haline gelen tescilleme işlemi.

  bizim şirket yaklaşık 8 yıldır aynı firmayla çalışıyor marka tescil patent tescil faydalı model tescil tasarım tescil bütün işlemlerinizi aracı bir kurumla halletmenizi tavsiye ederim.zira kendi başınıza yapacağınız yanlış bir başvuru bütün emeklerinizi zamanınızı ve paranızı çöpe atmakla sonuçlanabilir.

  daha detaylı bilgi için: http://www.istekpatent.com/…rimiz/marka-tescil.html
 • tanım: kafamda soru işareti olan konudur.

  bilgisi olan yazarların yeşillendirmeleri rica olunur. şimdi benim bir blogum var, o blogumun .com uzantılı bir adresi var. başka biri de geçtiğimiz ay aynı isim ile .net uzantılısını almış ve

  ilk sorum: benim bireysel olarak blog ismimi tescil ettirme gibi bir şansım var mı? illa şirket mi olmam lazım?
  ikinci sorum: eğer tescil ettirebiliyorsam .net uzantılı olan siteyi kapattırma hakkım olur mu?

  kafamda deli sorular.
 • aktif olarak ihracat yaptığınız ülkede markanızı tescil ettirmezseniz ve biri sizin marka adını kendi ülkesinde sizden önce tescil ederse mal gibi kalırsınız.

  adam almış firma adı tescilini ve mail atmış; sizin firma adıyla satış yapamazsıniz burada. benle anlaşırsanız ve komisyon verirseniz o zaman izin veririm diye. kendi markanla satış yapmak için adamdan markanın tescilini alman gerek.

  ben yeni bir şey öğrenmiş oldum, firma ise bir ülke kaybetti. hem de aktif pazarımızdı. satışları kaybetti yani. firmada ve iş hayatında yeni olduğum ve görevim dışı konu olduğu için brni bağlayan bir durum yok, aksine çok şey öğrenmiş oldum yaşayarak, görerek.

  işini böyle sorumsuzca yapan adamlara emanet eden patronu da ayakta alkışlıyorum.

  çok önemli olan bir konu. bir bilenden destek alın, yolda kalmayın...

  (bkz: yaşayarak öğrenmek)
 • bu konuda yetkili bir abinin mesaj kutumu yeşillendirmesini beklediğim durum.

  bu işi yapan, aracı olabilecek olan olursa çok daha makbule geçecektir.
 • marka tescili yapılmadığında hukuki olarak çok büyük sıkıntılar doğurur. bir markanın hak sahibi sadece tescil sahibidir. tescili yaptırmadan evvel en önemli konu markanızın hizmet verdiğiniz sektörde araştırılmasını yaptırmaktır. online markanızı araştırmak için şöyle bir sayfa var amme hizmeti

  edit: dün itibariyle anlam patent (yukarıda linkini verdiğim firma) ile marka tescil işlemimi başlattım. daha araştırma safhasında bu işin ne kadar zor olduğunu ve uzmanlar tarafından yapılmadığında nasıl sonuçlarla karşılaşabileceğimi örneklerle göstererek beni işlerinde iyi olduklarına ikna ettiler. işlemler yaklaşık 4-5 ay sürecekmiş sonuçlanınca yine editleyeceğim.

  edit 2: marka tescil firmasından aradılar, markama itiraz eden bir firma olmuş. patent firmasının avukatı aracılığı ile bir savunma yapılacakmış, yaklaşık 2 ay sonra karar çıkacakmış.ne zormuş bu işler yahu.