şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eritme peynirleri kaşar peyniri ambalajı gibi satışa sunan firmaların yaptığı sahtekarlıktır. bilindik en baba firmalarda bu sahtekarlığın içindedir.
  öncelikle 1 kg kaşar peyniri elde edebilmek için tahmini 10-11 kg süt kullanılmaktadır. protein ve kalsiyum açısından çok zengindir. eritme peynir içinse yaklaşık 5-6 kg süt kullanılmakta 1 kg için.
  eritme peynirin yapımında 2. kalite peynirler, marketlerden iade dönen peynirler, üretim hatası ve sorunlu ürünler fosfat ve sitrat tuzlarıyla ısısal işlem sonucu eritelek kaşar peynirine çok benzeyen ürünler yapılmakta. ısı işleminden sonra ortaya çakma kaşar peyniri çıkıyor. ambalajını da kaşar peyniri gibi yuvarlak veya baton yapıyorlar ki görüntü olarak insanlar alsın ve kullansın diye. ambalaj üzerine ise "tost görselini " ekliyorlar ki insanlar kaşar peyniri sansın. ama içindekiler kısmında ürün adına "eritme peynir" yazıyorlar.
  şimdi görsellerle bu yazımızı destekleyelim. lütfen görsellerdeki içindekiler bölümünü iyi okuyun, bir ben eksiğim içinde amk.

  https://i.hizliresim.com/1ll8e1.jpg
  https://i.hizliresim.com/gbodr3.jpg
  https://i.hizliresim.com/69lome.jpg
  https://i.hizliresim.com/ald9nz.jpg
  https://i.hizliresim.com/qao67g.jpg

  ayrıca belirtmeliyim ki; tüm üçgen peynirler ve krem peynirler de bu eritme peynirlerin içine giriyor. yani krem ve üçgen peynirler de kalitesiz veya iade edilen peynirlerin ısısal olarak işlenmesiyle elde ediliyor.

  edit 0 ilgili görseller ankara'da onlarca şubesi olan altunbilekler, yunus marketler ve çağdaş marketlere ait. ürün etiketlerin de görüleceği üzere adamlar bunu kaşar peyniri diye satıyor. bu üretici firmayı bağlamaz veya üretici firmanın haberi yoktur diyenler olabilir ancak aksine haberi var firmaların. çünkü her hafta sipariş almak için personelleri gidiyor ilgili mağazalara. hatta haftanın birkaç günü firma mörşleri raftaki ürünleri düzeltmek için markete uğruyorlar.

  edit 1 türk gıda kodeksinin eritme peynir mevzuatı : "eritme peyniri: telemenin, bir veya bir kaç çeşit peynirin, doğrudan dogruya veya bu ürünlere gerektiginde süttozu, peynir altı suyu tozu, tereyagi, krema gibi süt ürünleri ile emülsifiye edici tuzlar ilave edilerek elde edilen karışımın pastörizasyon normunda veya daha yüksek sıcaklıklarda ve sürelerde ısı işlem uygulanmas ile elde edilen, dilimlenebilir veya sürülebilir nitelikler gibi çeşidine özgü karakteristik özellikler gösteren peynirdir"
  yani bakanlık demiş ki elinde değerlendirebileceğin ne kadar artık malzeme ıvır zıvır varsa eritme peynir yapabilirsin.

  edit 2 aşağıda bilimsel verilerin olmadığından bahsedilmiş. kısa bir araştırma yaptıktan sonra: ege üniversitesi ziraat fakültesi süt teknolojileri bölümü'nün türkiye 9.gıda kongresinde yapmış oldukları araştırma ve makaleye ulaştım. fiziksel olarak iki ürünün çok benzer olduğu ama içerik bakımından çok farklı olduğu belirtilmiş ve eritme işlemi sırasında %15 20 ye yakın iade ürün eklendiğinin altı çizilmiş

  edit 3 bir arkadaş yazmış aşağıda; adamlar bunu kaşar peyniri diye satmıyor, çok istiyorsan git kaşar peyniri al diye. şimdi sen bir peynir üretiyorsun, görselinden ürünün rengine kadar kaşar peyniriyle bire bir aynı yapıyorsun, sonra market rafında kaşar peynirlerinin arasına bu eritme peynirleri yerleştiriyorsun, ürünün üstüne de tost, erimiş kaşar görseli koyuyorsun, sonra da sik kadar içindekiler yazısıyla eritme peynir yazıyorsun, sonra efedim adam bunu sana kaşar peyniri olarak zorla satmıyor diyorsun. ulan bu kadar emeği kaşar peynirine harcasalar firmalar bizde bu kadar götümüzü yırtmayız insanlar bilinçlensin, bu konuya dikkat çeksin diye.

  edit 4 birçok mesaj geldi hangi marka kaşar kullanalım diye. hemen hemen her firmada mevcut bu durum. dikkat edip taze kaşar yazan ürünleri tercih edebilirsiniz

  ben biraz daha yerelci olduğum için peynir çeşitlerinde trakya bölgesinden bir marka tercih ediyorum. marka ismini yazmıştım ama reklam olduğunu düşünmüşler, bu sebeple kaldırdım. merak eden olursa mesaj yoluyla söylerim.

  edit 5 "siz kaşar peynirinin ne kadar pahalı olduğunu biliyor musunuz. kaşar peyniri eritme peynirden çok pahalı " olduğunu söyleyenler var. bu görseller onlara geliyor.
  i
  çoğu yer de kaşar peyniri ile kaşar görünümlü eritme peynirlerin fiyatı başa baş. ancak tahminime göre firmaların birim miktardan ettikleri kâr, eritme peynirde daha yüksek, maliyet ise daha düşük.

  edit 6 başlığı sahtekarlık olarak açmama takılanlar olmuş. kusura bakmayın ama siz görsel olarak bire bir aynı ürün yapın, algı oluşturun, kaşar peynirlerinin arasına dizin sonra sahtekarlık nerede diyin? yap o zaman hafız bu eritme peynirleri silindir şeklinde, görselini kaşar peynirine benzetmek için bu kadar uğraşma ve özenme. biz de diyelim "helal olsun, adamlar yeni güzel bir peynir yapmışlar" diye.
 • kaşar peynir diye sattıkları şey artık lastikten farksızken onun bile çakmasını çıkarmışlar. markaları bu duruma sürükleyen kâr mıdır yoksa ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum dolayısıyla mecburen böyle bir işe girişmişler siz karar verin.
 • yahu iyi de piyasada eski kasar yok dikkat edin. tüm kasarlar eskitilmiş, beyaz peynirler eskitilmiş. yok lan soyları tükendi. peynir sever biri olarak söylüyorum ağzımıza giren her şey yapay, dolandırıcılık, endüstriyel ürün.
 • dün akşam evde yapacağımız tost için markete gittiğimde dikkatimi çekmiş olan hadisesir. yazarı konuya versiği önem için tebrik ediyorum.
 • kasar peynirin kilosu yakin bi tarihte 8 tl mi neydi.

  şuan yarim kilo alamiyorsun o paraya sanirim. o yuzden firmalar kaşar satmiyor artik bu dogru.

  zaten peynirin sertliginden anlasilir. peynirde yag orani arttikca sivilasir kremleşir yumusar. marketlerde kaşar gibi satilan peynirler yumusaciktir. sahte kaşar derdim ben onlara.

  oysa gercek kaşar sert olur. dokunarak(sıkarak) ne kadar sikko bi urun oldugunu basitce anlayabilirsiniz. kaldiki icindekilerde de "eritme" diye yazdigini ben bile farketmemistim. meger uzundur "kaşar" ibaresi koymuyorlarmiş. bu bilgiyi veren arkadaşa minnettarim.

  edit: biri demis ki kaşar ne zaman 8 di. ne bilim arkadaslar, takvim miyim ben. 10 senedir sabahlari evde tost yapip diyen biriyim. kaşarin fiyat artisini adım adım yaşadim.
 • marketlerin etiket işgüzarlığı haricinde herhangi bir sıkıntı göremedim. bu ürünlerin ambalajına bakıp kaşar peyniri diye satın almak için ciddi derecede kör olmak gerek.
 • işim gereği kaşar peyniri ile yatıp kalkıyorum arkadaşlar. altınkılıç, sütaş, güneydoğu, muratbey, yörsan ve yeşil kozan markalarından birini tercih edebilirsiniz. piyasadaki en iyi markalar bunlar. bulması zor olabilir ama içlerinden altınkılıç'ı özellikle tavsiye ederim.

  edit: eklemem gereken bir şey var. bu markalar şu an için iyi. bundan 10-15 sene öncesinin lezzeti kalitesi hiçbirinde yok.
 • bir iddia.

  teknik bilgim yok o yüzden objektif bir yorum yapamayacağım. gıda mühendisleri ne diyor ona bakmak lazım. fakat şöyle bir şey var. kaşar peynirinin geleneksel olarak yapılmasını ve piyasaya sürülmesini ve insanların bunu tüketmesini nasıl bekliyorsunuz? dünyada 7 milyar türkiye'de 80 milyon insan var. kaşar peyniri türkiye'nin %90'ının tüketebildiği bir peynirdir diye düşünüyorum. fakat şimdi bu geleneksel yolla yapılsa maksimum %10'luk bir kitle tüketecek. yani böyle bir şey mümkün değil.

  ha neden adı "kaşar peyniri" diyorsanız o belki tartışılabilir. fakat sorun nerede? iddia edildiği gibi üretiliyorsa bu peynirler sağlığa zararlı olduğuna dair bir kanıt var mı? eğer böyle bir kanıt yoksa tekrar soruyorum sorun nerede? insanlar "kaşar peyniri" algısını seviyorsa e bu satılan şey de sağlığa zararı olmayan bir peynirse bence bir sorun yok. zaten peynire özel ilgisi olanlar durumun farkındadır onlar gerçek geleneksel kaşarı alabilirler.
 • uzun zamandır dikkatimi çeken durumdur..

  tost peyniri diye bir kavram çıkardılar..tamamen kaşar peyniri formunda satılıyor..

  bazısının içindeki "kuru maddedeki süt yağı oranı" yüzde 25..

  normalde kaşar peynirinde olması gereken oran yanılmıyorsam yüzde 45..

  bu peynirin yumuşak ve lezzetli olmasının ölçütü.

  1 kg lıkmış gibi görünen ama 700 gr olan ambalajlara, 500 gr mış gibi görünen ama 400 gr olan ambalajlara hiç girmiyorum..
 • hazır pınar denen naneye boykot varken önereceğim kasar gibi tadı olan yediğim tek kasar (taze) migrosun kendi ürünüdür. tavsiye ediyorum. deneyin...

  bu arada yazdıktan sonra şekline ambalajının üstüne baktım kesinlikle kasar peyniri yazıyor.. .