*

şükela:  tümü | bugün
 • bir knut hamsun romani (1917). norvecce özgün adi markens gröde. behcet necatigil'in yazdiklarindan: "issiz topraklari canlandirmak icin insan gücünün verdigi imtihanlari, tabiat kuvvetleri ile cetin savaslari hikaye eden bu roman, kati ve bos topraklara dusen alin terlerinin önce kit kanaat, giderek cömert hasadini, bu basaridaki büyük hazzi dile getirir. cahil bir göcmen olan isaak'in basit, cahil karisi inger'le birlikte corak ve hasin topraklari nasil bereketli, yesil bir yurt parcasi haline getirdigi anlatilir."
 • growth of the soil de ingilizce çevirisinin ismidir.
  çevirisini beğenmeyip de başka bir yayınevinden bir baskısını aradığımda bulamadım.
  elimdeki beğenmediğim çeviri celal öner e ait; oda yayınları çıkarmış kitabı da.
 • "eleseus bir daha dönmedi."(b. necatigil çevirisi / m.e.b. yay.)
  oğul, oğul.
  "senin kalbinden sürgün oldum ilkin."(s. karakoç)
 • toprak yeşerince adı ile de çevirilmiştir.
 • (bkz: dünya nimeti)
 • knut hamsun'a nobel edebiyat ödülünü kazandıran eserdir.
 • ilginç bir roman. içinde herşeyden biraz barındırıyor, sanki hayatın çok kısa bir özeti gibi. özellikle karakterlerin zaman ve olaylar karşısındaki değişimini çok iyi anlatılmış.

  (bkz: zayıflıktan doğan sevgi)
 • behçet necatigil'in kitabın çevirisinden sonra ''benim için hamsun'u çevirmek şiir yazmak gibi birşey.'' lafını kitabı okuduktan sonra çok daha iyi anlayabiliyo insan. her türlü saf insan piskolojsini ve hayayını içinde barındıran, bir yol tasviriyle başlayıp koskoca bi topluluğun yaşamını bize şiir okurmuşçasına rahat ve akıcı anlatan büyük yazarın güzel kitabı.
 • knut hamsun'un nobel edebiyat ödüllü özgün kitabı. kitabın başkahramanı isak, durgun ve belki de yetenekli olduğuna baştan ihtimal veremeyeceğiniz birisi. fakat romanın içinde toprağın hikayesiyle sürüklenirken bu enteresan adamın farklı yönlerini keşfedeceksiniz. karısı inger'in hikayesinin, bir kadını bu kadar iyi tasvir edecek şekilde yazılmış olması sizi hem etkileyecek hem de zaman zaman sinirlendirecek. emek, dostluk, vefa, devinim, pratik zeka, hırs, kin, cehalet, evlilik, aile, doğa kavramlarını tekrardan gözden geçireceksiniz. " toprağın mucizesi insan işledikçe artar ", bunu kitap bittikten sonra öylesine özümleyeceksiniz ki, aksini söyleyene cevaplarınız hazır olacak.
 • bir knut hamsun romanı. şöyle başlıyor:

  "bozkırı aşan, ormana tırmanan, şu uzun, upuzun yolu ilk önce kim açtı? insan, buraya gelen ilk insan. o gelmeden yol falan yoktu. ondan sonra da şu, bu hayvan, bataklıktaki, fundalıklardaki belli belirsiz izden geçerek onu daha da derinleştirdi. bundan sonra da yine bir lapon yolun kokusunu aldı, rengeyiğini aramak üzere tarladan tarlaya giderken bu yoldan geçti. bütün o almenning bölgesi baştan başa aşan yol işte böyle ortaya çıktı: sahibi olmayan ortaklama bir yol; hiç kimsenin toprağı değil."

  hayatı özetleyen kitaptır bir nevi. cien anos de soledad tadı var.
hesabın var mı? giriş yap