şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: toplam piyasa degeri)
    (bkz: mcap)
  • coin piyasasında milletin yanlış bildiği kavram. örnek vererek açıklayacağım.
    şimdi ben xcoin ürettim diyelim. piyasada 50 milyar adet dolaşıma soktum. sonra değersiz olan coinlerimi sağ cebimden 1 cent satış girdim sol cebime 2 cent olarak soktum. bunu da cüzdanımda ki hepsi ile yapmadım mesela 1 milyarı ile yaptım.
    sağ cep- sol cep için bu (bkz: #73380851) yazıyı okuyun. genel borsa çalışma prensibi.
    sonra al-sat yapa yapa 1 dolara kadar çıkardım. toplamda da 100 milyon dolarım var al sat yapa yapa piyasa hacmini de 4 milyar dolar civarına çıkardım. ama benim marketcap değerim 50 milyar dolar oldu. eee bu para nerde... yok. 2 dolar yaptım 100 milyar dolar oldu ama gene böyle bir para yok çünkü benim cüzdanımdakiler aslında değersizdi ama şimdi 2 dolar ile çarpılıyor. tabi ki bende salak değilim bütün cüzdanımı satmaya çalışmıyorum, çünkü bunu yapsam 2 dolar direk sıfır değerine kadar çakılır neden? çünkü piyasada onu alacak o kadar para yok. yani benim coinim büyük bir balon ama 10 dolara bile çıkartabilirim.
    bunu yazmamın nedeni bazı sivri zekalı arkadaşlar yok o coinin adeti fazla o değerlere çıkamaz imkansız diye yazıyorlar onlara cevaben yazdım.
    bu piyasada ben de al-sat yapıyorum ama çoğu coin tamamen balon fiyatlarda ve bitcoin dahil olmak üzere her türlü fiyata gidebilir veya düşebilir. bunun bilinci ile yatırım yapınız.
  • anlamı piyasa değeridir. piyasa da dönen para miktarı anlamında kullanmak yanılgıya düşürür.

*hesaplanışı*

piyasada ( piyasa arzı - circulating supply) 10 btc var. 1 btc 100$ olduğunu varsayalım.

btc market cap = 10 * 100$ = 1000$ olacaktır.

her bir kripto için market cap hesaplanıp toplandığında *total market cap* yani piyasanın toplam değeri bulunacaktır. mevcut market cap 623 milyar $ bu şekilde hesaplanıyor.

market cap kabaca 3 şekilde değişebilir ;

* kriptonun fiyatı sabit kalır, piyasada ki miktarı değişir.

* kriptonun arzı-piyasadaki miktarı sabit kalır, fiyatı değişir.

* hem fiyat değişir, hem miktar değişir.

fiyat, alıcı ve satıcının antlaştığı noktada oluşur. bu nedenle market cap piyasaya giren para miktarını vermez. *neden ?*

verdiğim örnekte 100$ piyasada oluşmuş bir fiyattır. eğer hiç bir satıcı elindeki btc sini 100$ dan satmak istemeyip, 200$ dan satmak isterse. market cap iki katına çıkıp 2000$ olacaktır. oysa piyasaya iki katında bir para girişi olmamıştır.

aynı durum market cap düşüşünde geçerlidir. çok olumsuz bir haber üzerine fiyat yarı yarıya kırıldığında yani 50$ a düştüğünde, ki bu olumsuz haber üzerine piyasada alıcıların talebide düşecektir, market cap 500$ olacaktır. ancak aradaki fark kadar satış olmayabilir.

*sonuç* olarak market cap üzerinden fiyatın belli bir seviyeye çıkması için şu kadar para girişi lazım, şu kadar para çıkışı oldu gibi yorumlar, analizler yanılgıya düşürebilir.

kripto parlarla ilgili her şeyi konuşmak ve tartışmak için discord kanalına katılabilirsiniz.

en güncel airdrop haberleri
    en güncel gelişmer
    borsaların son haberleri
    fiat kanalı usd-tl-euro pariteleri
    goygoy kanalında her türlü konuyu tartışıyoruz.

https://www.kriptokritik.com/
  • halka açık, borseye kote bir işletmenin hisse adedi ile piyasadaki hisse senedi fiyatının çarpımıdır
  • piyasa değeri, herhangi bir kripto paranın tutulan toplam değeri. paranın piyasa değeri, mevcut fiyatı ile toplam para miktarını çarparak hesaplanır