şükela:  tümü | bugün
  • bana annemden yadigar alışkanlık. bir de baktım ki, bir çok insan yapıyor bunu. geçen gün, market poşetleri bittiği zaman gidip de marketten çöp torbası almak yerine (ki pahalı falan değiller) biraz daha fazla alışveriş yapıp da fazla poşet kullanmayı istediğim zaman,* kendime geldim. aldım başımı ellerimin arasına, düşündüm. neden çöp torbası kullanmıyorum?

tamam, renkleri kötü. daha rengarek olabilirler. el bezlerinin bile renklilerini, çiçekli böceklerini üreten zihniyet, o çöp poşetlerinin pembesini, kırmızı çiçeklisini de çıkarabilir. ama neden sadece bu değil. üzerinde kırmızı harflerle bim yazan beyaz poşetler daha mı estetik sanki? neden bu değil.

market poşetlerinin tutacaklarının olması mı? zannetmiyorum.

sonunda şuna karar verdim: daha samimi bir duruşu var bu alışkanlığın. ağzı düğüm yapılmış bir çöp torbası yerine, kenarından portakal kabukları sarkan bir tansaş poşetiyle çöpe giden teyzeleri seviyorum ben. ben de o teyzelerden olmak istiyorum. eski atletlerden yer bezi yapan teyzeler onlar. çöpe atılacak bir şey için miktarı ne olursa olsun para harcamayan teyzeler. dolapta karpuz varken dondurma almayan teyzeler.
    ben de o teyzeler gibi olmak istiyorum. çoğumuz istiyor. tek sorun şu, bazen o poşetlerdeki küçük delikler gözümüzden kaçıyor.
  • bir mizah dergisinde şöyle tiye alnımış olgu;

tarihte bugün: yıl 1976, ilk kez bir migros poşeti çöp torbası olarak kullanıldı *
  • (bkz: yoğurt kabı biriktirme hastalığı) ile aynıfamilyadan olduğunu düşündüğüm ademoglu hareketi. çevreyi düşündüğümüzde tabii ki plastik tuketmemek daha tercih edilesi bir hareket, fakat gelin gorun ki bu copler bir şekilde yerini bulmalı, ve bunu yapabilmek icin en etkili yöntemlerden birini sunuyor bize plastik posetler. market posetleri hem çöp kovasini dolu dolu dolduracak boyutlarda uretilmeleri hem de sağlamlıkları ile tercih nedeni olabiliyor.

burada dikkat edilmesi gereken husus, çöp kovasina delik market poseti koymamak, asıl rezillik o nanotekonolojik seviyelerdeki deliklere sahip poşetleri çöpe koyunca çıkıyor.
  • bazı marketlerin, poşetlerinin altını delik olarak üretmesi ile aşmaya çalıştıkları durumdur.
  • türk örf ve adetlerinden biridir.
  • kışın çöp torbasının kızak olarak kullanılmasına imkan tanır.
  • türk insanı davranışıdır açık ara. almanyada gördüydümdüm de 3 tane çöp atılıyor apartmanlardan. birisi plastikler birisi camlar diğeri de ev atıkları için. ayrıca renkleri de farklı bu poşetlerin. yani geri dönüşüm de var işin içinde. bu yüzden geri dönüşüme kazandırabilecek şeylerin de çöplüğü boylamasına sebep olur.
  • geri dönüşüme biraz katkı yapmaktadır. eğer market poşetini çöp torbası içine atarak çöpe gönderirseniz hem market poşeti hem de parayla alınan çöp torbası çöpe gitmiş olur, ama parayla çöp torbası almayıp market poşetine çöp atarsanız, sadece market poşeti çöpe gider. yarı yarıya daha az plastik atılmış olur.