şükela:  tümü | bugün
 • sabah gazetesi * yazarı* mevlüt tezel'in twitter'dan alıp başlık yaptığı hede. hede demek zorunda kalınıyor zira bu yüzsüzlüğe, yalakalığa başka isim bulamadım. dıj gücler iş başında.

  matteo lucifer'in haklı uyarısı üzerine bir de bizim girişlerden de para kazanmasınlar diye yazıyı buraya kopyalıyorum.

  --- yazımsı hede ---

  twitter'da bir vatandaş, yabancı ortaklı ve yerli bazı market zincirlerinin ismini alt alta sıralayıp "şu an hükümete ekonomik darbe yapıyorlar" diye yazdı. ve bu tweet, paylaşım rekoru kırdı. vatandaşın bu tweet'e yaptığı yorumlar ise düşündürücüydü. işte onlardan bazıları:
  ¦ "(x) markette 1 litrelik günlük süt 3.95 liradan bir günde 5.25 lira oldu. bu keyfilik, kafasına göre aşırı zam neye dayandırılır? neden denetim yok?"
  ¦ "kusura bakmayın ama çok iyi yapıyorlar. ben mi denetleyeceğim bunları? neden denetim yok? 1 yılda sadece sıvı yağ yüzde 100 zam yedi. fakirin alım gücü düştü..."
  ¦ "bazı marketlerde yağın fiyatı 64 lira, bizim markette 72 lira. kim denetleyecek bunları?"
  ¦ "üç günde bir etiket değiştiriyorlar!"
  ¦ "pandeminin başından beri sömürdüler."
  ¦ "yabancı market zincirlerine karşı yerli sermaye marketler destekleniyordu ama onlar da yabancılar gibi davranmaya başladı."
  ¦ "borsada en büyük işlem hacimli ve karı en yüksek şirketlerden bunlar (marketler). gıdayı bu şirketlerin kontrol etmesi çok sakıncalı. kesinlikle devlet kontrol etmeli."
  ¦ "düşünün türkiye'de operasyon yapmak isteyen mihraklar, ana ihtiyaç maddelerini stoklamak ve fahiş fiyatlarla satmak suretiyle halkı canından bezdirir ise, seçmen üzerinde etki oluşturabilir. bunu yapmak için organize olmak ve para gücü yeterlidir."
  tekelleşme tehlikesi
  doğrusu yorumların bazıları ticaret bakanlığı, rekabet kurulu, haksız fiyat değerlendirme kurulu için ihbar niteliğinde. 'elektriğe, doğal gaza, oto yollara vs. zam yapılıyorsa marketlerdeki ürünler de zamlanır' diyenleriniz olabilir. 'kuraklık ayçiçekleri kavurdu, yağın fiyatının artması normal' diye düşünebilirsiniz. bazı ürünlerde yüzde 100'lük zamları ne kuraklık, ne döviz artışı, ne de enflasyonla açıklayabilirsiniz.
  marketlerde birçok ürün dövizdeki dalgalanmalardan etkilenmemesine rağmen sanki etkileniyormuş gibi ekstra zamlı satılıyor. çiftçi ürününe maliyetin altında fiyat sunulduğu için isyan ediyor ama tarlada 1 liraya alınan ürün, marketlerde 7-8 liraya satılıyor!
  market piyasasındaki anormal fiyat artışlarını denetleyecek, denge kuracak bir kontrol mekanizması devreye sokulmalı.
  bir ara meyve-sebzedeki anormal fiyat artışına karşı belediyeler tanzim satışa başlamış ve marketler fiyat indirmek zorunda kalmıştı. tanzim marketler devreye girmeli!
  marketlerin niyeti elbette darbe değil ama o kadar güçlendiler ve tekel oldular ki, ürünü tarladan kendileri alıyor ya da yurt dışından ihraç ediyorlar, kendi etiketleriyle paketliyorlar. böyle olunca fiyatları da kendileri belirliyorlar. marketler, pandemi ilk başladığında sanki kendi aralarında sözleşmiş gibi aynı anda büyük zamlar yapmadılar mı?
  marketlerin ürün yelpazeleri o kadar geniş ki, önce bakkalları, tekel bayilerini, sonra plastikçiden, züccaciyeciye birçok küçük esnafı bitirdiler!
  kapitalizmin en tehlikeli virajı tekelleşmedir. tekelleşen marketlerin vatandaşı sömürmesinin önüne geçilmeli.
  --- `burada annesine bitti diye seslenmesi lazım m.tezel'in` ---

  tavsiye etmem ama esas yerinden okuyayım derseniz buyrun
 • şu başlığın ilgi görmemesi ilginç.
  adam gazete köşesinde bizim için o kadar saçmalamış.
  saçmalamak da sonuçta emek istiyor.
  hele bu kadar kalitelisi için epey zaman harcamak şart.

  tanım: memnuniyetinizi bize şikayetlerinizi başkalarına yükleyin diyenler aşireti
 • hayat pahalılığını isim vermeden migros, carrefour, macro center, happy center gibin marketlerdeki aşırı kar marjına bağlamış köşe yazarının serzenişleri.
 • senin savundugun hükümet piyasa'ya müdahale etmeli o zaman,gerçi hep mağdur ya sizin zihniyet 4 bir yandan darbe vuruyorlar yıllardır,algıcı ezikler sizi.
 • migros'un 22,20 tl ye sattığı can tire organik 10'lu yumurta mandırada 17,75 tl. eskiden olsa 4-5 lira hesabı yapmazdım ancak ayda 10 kutu tüketince artık dikkat etmeye başladık. aslında marketler ekonomik darbe yanında insanlara ekonomi dersi de veriyor. sayelerinde markaların marketlere göre fiyatlarını araştırıp uygun olanını almaya çalışıyoruz.
 • tanzim market açılsın demiş bence de açılmalı. madem öyle bir şey var devlet kendi market açsın ürünleri de ona göre fiyatlandırsın öyle alalım. bıktım amk 3 parça şey alınca 60 tl ödemekten. ne yapıyorlarsa yapsınlar bu işi çözsünler. halk artık isyanda.
 • darbe
  dış güç
  allah
  inşaat
  chp
  arada da bekâ ... siyaset yıllardır yerinde sayıyor bu konular arasında dönüp duruyor.

  darbe dışgüç manipülasyon vs varsa önlem alsınlar. alamıyorlarsa, çekilsinler koskoca türkiye cumhuryetinde 'adam' mı yok...
 • daha bunlar fragman. seçimi kaybedince seçmen darbesi yazacaklar.

  (bkz: gökten ne yağmadı ki yer kabul etmesin)
 • tek suçlu marketler olduğu için katıldığım hede.

  elektriğe, doğalgaza, üretim malzemelerine, akaryakıta, asgari ücrete, gelen zamların hepsini marketler tek başına göğüslemeliydi. zam yapmak ne demek. darbeci, fetöcü hayınlar...
 • para var ithal ediyoruz derken iyiydi.para bitti bibirimizi yiyeceğiz artık deyinde inanalım