şükela:  tümü | bugün
  • 5 adet muza 22 lira verince sağlam küfrettiren pahalılık. şimdi birazdan biri gelip diyecek ki fiyatlar normal xxx ürün xxx dolar ediyor siz fakirsiniz.

sağol amına kodumun çocuğu biz bilmiyorduk.
  • aldığınız ürünün, sebzenin, meyvenin dünyanın en kalitesiz, en denetimsiz, en boktan, en kanserojen ürünü olması da cabasıdır. aman banane, türk halkı kendi istedi bunu.
  • devamlı konuşulması gereken konudur. karantinalardan önce herkes markete gidiyor ve erzak depoluyor, kimse de ağzını açıp pahalılıktan bahsetmiyor.

akp iktidarı yüzünden her şeyi pahalıya alıyoruz ve canımıza tak etmeye başladı artık! 100 tl aşağısına 3-4 günlük bile yaşanamıyor! yeter!
  • ya kardeşim bizim gençliğimiz heba olmuş, yaşama sevincimiz kalmamış, hayatımızın anası sikilmiş, market fiyatları uçsa ne uçmasa ne ?

t: yeni türkiye'de sıradan bir olay.
  • feriköy'de çok agresif bir manav var. bir gün önce oradan aldığımız kiraz güzel çıkınca ertesi gün yine gittik.

tezgahın birinde kadının biri çeri domateslerden seçiyordu. zaten domatesler de ufak da kadın daha da ufak en minikleri arıyordu. domatesin kilosu 3 lira.

bizimle ilgilenen manav sonra kadının bu seçiciliğini görünce delirdi. kadına bağırmaya başladı. kadın da gerçekten ta en arkalara uzanmaya çalışıyordu en ufaklara ulaşabilmek için ama en kötü 1 uyarırsın, 2 uyarırsın. adam azarlardan azar beğendi. kovdu bir de kadını, git başka yerden al dedi.

ben bu sırada olaya müdahil olsam, kadına arka çıksam diye düşünüyordum da baktım kadın da 1 2 söylendi sonra sustu. elindeki plastik kutunun dibini domates doldurmuş, 1 tane de ufak muz alıp toplam 2 lira ödeyip gitti manavdan.

çaresizlik bu. bu, çaresizlik. sana birisi çıkıp o kadar laf saysa suratına tükürüp arkanı dönüp gitmen gerekir. cebimdeki 2 lirayla başka nereden domates bulacağını bilemeyip o adama da para kazandırmak, oradan aldığın domatesi yemek çaresizliktir. 'gerekirse aç kalsaydı da o domatesi de oradan almasaydı.' diyemeceğim kadar büyük bir çaresizlik dönüyor ortada. 10 liradan aşağı meyve yok, sebze yok. geçen bir entry okumuştum, fıstık alırken düşünüyoruz diyor adam. haklı. yer fıstığı 50 lira, leblebi denen dünya amelesi çerez 40-50 lira. bu nedir arkadaş? insanlar delirmeyip ne yapsın?

bu ülke buna bir 5 yıl daha katlanamaz.

edit: ne hikmetse, 1 değil 2 değil, doğumgünlerimde debe'ye giriyorum, sürprizli bir hediye gibi oluyor sanki entry'mi şukulayanlarım vermiş gibi. herkese iyi bayramlar, öpüyorum yanaklardan.
  • orta üst grup beyaz yakalı yöneticiyim; küçük şirket c-levelı ile yakın maaşım vardır.

tek çocuğum var muz yemesi lazım alırken biraz da elma portakal yese tribine giriyorum. muzun kilosu 15-17 tl civarlarında. 2013 yılında 2,75 tl imiş.

portakalın kilosu 7-8 lira olmuş eskiden kilosu 5 liraya ithal yeşil elma alınıyordu. 2013 yılında portakalın kilosu aşağıda vereceğim linkte de var 0,99 tl. hadi siz ona 1 deseniz 6 kat artmış fiyatı yedi yılda.

italya’da, almanya’da, fransa’da ve hatta isviçre’de bile markete gittiğimde daha kaliteli ürünleri kur farkıyla bile çok çok çok daha ucuza almak mümkün. (et, meyve, elektronik, kahve, peynir vs vs vs.) türkiye’ye bu zamana kadar yurtdışından alıp bavulumda kendi kullanımım için taşıdığım ya da bu türkiye’de nasip olmuyor otelde odada gümletirim diye aldığım ürünleri örnek vereyim; ( peynir, bildiğin peynir. marmelat, hardal, kurutulmuş et, cep telefonu, baharat, çikolata, kahve kapsülü, valiz, tablet, bilgisayar, twinnings poşet çay, yaban mersini, bal, güneş gözlüğü) balı alma sebebim çok ucuz olması değil avrupa’da kavanozda ne yazarsa ona güvenebilmen. şekerli su olmadığını sana garanti eden bir denetim ve ahlak sistemi olması)

sırtımızda kimi;kimleri taşıyoruz? hizmet etmesi gerekenlere hizmet mi ettiriliyoruz? bunun açıklaması nedir? bütçe açığını sadece kayıt içi çalışan bir avuç köleden başka kapatacak kimse yok mu? o açık neden kapanmıyor? hanlar; hamamlar, saraylar, konvoylar, lüks makam araçları kullananları utandırmıyor mu? kızarmıyor mu yüzünüz? biz vergilere boğulduk çoluğumuza çocuğumuza meyve alamıyoruz, eşim akşam pazara gidiyor 3-5 kutuş ucuza alabilmek için. vatan millet sakarya din kitap imanla uyutuluyoruz.

buyrun bu linkten 2013 yılı market fiyatlarını kontrol edebilirsiniz. kaynağım yine ekşi sözlük entrysi oldu bir tane.

2013 market fiyatları

(bkz: #105666945)

şu fiyatlara açan bakan bir insan birazcık kafası çalışıyorsa ve dürüstse nasıl bir riya ile; yalan ile ahlaksızlıkla karşı karşıya olduğumuzu anlar. ilan edilen enflasyon rakamlarını bu fiyatlara uygulayınca tutar mı? elbette ki tutmaz. yalancılık hangi kutsal kitapta yazar?

her iş düzmece; her iş algı mühendisliği. allah bunu anlayamayanlarla yaşamak zorunda kalan birazcık kafası çalışan herkese yardım etsin.

kafası çalışıp da sırf dürüst olmadığı için çanak tutan; ben çorbama bakarım diyenler de ülkesini çöküşe adım adım götürdüğünü; bu gidişin kendisine de dokunacağını unutmasın.
  • en dandik marka 600 gram beyaz peynire tam 17.50 tl verdim bugün. tadı desen yok, kireç gibi. millet önceden et alamıyordu, şimdi peynir dahi alamaz duruma geldi. teşekkürler arsız hırsızlar.
  • insanlar kıtlıktan çıkmış gibi saldırıyorlar ne zaman gitsem marketlerin önü araba içi insan dolu ve artık kimse aldıklarının etiketlerine bakmıyor direkt önlerine ne çıkarsa market arabalarına atıyorlar belkide hiç ihtiyaç duydukları ürünleri de almıyorlar ama umurlarında değil... akşam haberlerde domates patates soğan tarlalarda kaldı ürün çok alan yok diyorlar markete gidiyorsun tarlada 50 kuruşa alıcı bulamayan soğan 3.5 4 lira keza patates arz çok ihracat yok elde kalacak deniyor reyonlarda 5 lira ayni durum domateste var en ucuz beklemiş domatesler bile 4.5 5 lira.. dondurma dolabını açıyorsun dolap boşaltılmış elemana soruyorum abi sabah doldurduk öğlen boşaldı diyorlar.. bu durumu bilen gören 10 binlerce marketi olan zincirler ureticiler dururmu devlet denetiminden kaçmak için busefer gramajlarını düşürüyorlar başı da ülker ürünleri çekiyor adamlar artik küsuratlı çokokrem çıkartmaya başlamışlar 445 gr 455 gr 485 gr'liklarını çıkarmışlar..400 ml olarak aldığım şampuan 360 ml düşürülmüş ama fiyatida artmış.. 2 3 parca birşeyler alıyorum en az ödediğim 65 70 lira tutuyor.. geçen ay gezen tavuk yumurtası diye 19 liraya aldığım 1 koli yumurtayi dün 25 liraya aldım.. dünyanın en fırsatçı esnafı bizde adamlar artık kendi kendilerinin rekorlarını kırıyorlar..yazık millete devlete..
  • bugün 1 kilo dana sote aldım. 80 tl. yemeye kıyamıyorum. ama müstehak bu halka. adnan menderes ile başladı kendi kafa yapısındakileri seçmeye, adalete, liyakata bakmadı, sonra da bu tipler çıktı başa hep. az bile size. ama sanmıyorum akıllanacaklarını. tayyip gider, mehmet gelir yine aynı kafada. hatanın kaynağını göremedikten sonra tekerrür eder tarih sürekli. ki ediyor da, tayyip adnan 2'dir.
  • market fiyatları fırladıkça enflasyon oranının düşmesi akp dönemini en iyi tarif eden örneklerden.
    akıldışı bir iktidar tarafından yönetilince doğaldır ki market fiyatları arttıkça enflasyon düşer, hatta enflasyon yüzünden biz fakirleşiriz, market torbamız hafifler, ama tuik enflasyon düşüyor diye bize nanik yapar, değil mi damat bey!