• bugun sanirim kendi rekorumu kirdim ve sadece bir posetlik alisverise 250 lira verdim. alinanlar;

yarim kilo dondurulmus karides
    yarim kilo dondurulmus midye ici
    250 gr dana fume et
    ve kavaklidere selection sarap

bunlarin hepsine new yorkta max 40 dolar oderdim ben. hemde ayni sarabi alarak. urun birim fiyatlari hemen hemen esitlenmis. orda da burda da 40 dolar.

en assagi asgari ucretten hesaplarsak ny icin saatlik 11.80 dolar. haftalik max 40 saattan ayda minimum 2000 dolar yapar. tabii ki daha fazla calisabilirsiniz ama 40 saat sonrasi icin saatlik ucretin 1.5 kati gibi bir odeme yapilir kanunen normal sartlarda 17.70 dolar olur 41. saat. ama tabi farkli farkli durumlar olabilir. biz 2000 dolar diyelim duz hesap.

turkiye icin su anki kurda asgari ucret 380 dolar. ben yaza kadar bunun 300 dolar seviyesine inecegini dusunuyorum sahsen. ama kabaca bir hesapla bir istanbullu ve bir new yorklu alisverise ayni parayi verirken kazandigi arasindaki fark bu. lakin tabi bu sadece market alisverisi icin. sonucta ny’da ayda 2000 dolar normal sartlarda bir kisi icin anca kiraya gider hatta yetmez bile muhidine gore. hesaplamalara bir cok faktor girince icinden cikilmaz hale geliyor nihayetinde.
  • insanlar kıtlıktan çıkmış gibi saldırıyorlar ne zaman gitsem marketlerin önü araba içi insan dolu ve artık kimse aldıklarının etiketlerine bakmıyor direkt önlerine ne çıkarsa market arabalarına atıyorlar belkide hiç ihtiyaç duydukları ürünleri de almıyorlar ama umurlarında değil... akşam haberlerde domates patates soğan tarlalarda kaldı ürün çok alan yok diyorlar markete gidiyorsun tarlada 50 kuruşa alıcı bulamayan soğan 3.5 4 lira keza patates arz çok ihracat yok elde kalacak deniyor reyonlarda 5 lira ayni durum domateste var en ucuz beklemiş domatesler bile 4.5 5 lira.. dondurma dolabını açıyorsun dolap boşaltılmış elemana soruyorum abi sabah doldurduk öğlen boşaldı diyorlar.. bu durumu bilen gören 10 binlerce marketi olan zincirler ureticiler dururmu devlet denetiminden kaçmak için busefer gramajlarını düşürüyorlar başı da ülker ürünleri çekiyor adamlar artik küsuratlı çokokrem çıkartmaya başlamışlar 445 gr 455 gr 485 gr'liklarını çıkarmışlar..400 ml olarak aldığım şampuan 360 ml düşürülmüş ama fiyatida artmış.. 2 3 parca birşeyler alıyorum en az ödediğim 65 70 lira tutuyor.. geçen ay gezen tavuk yumurtası diye 19 liraya aldığım 1 koli yumurtayi dün 25 liraya aldım.. dünyanın en fırsatçı esnafı bizde adamlar artık kendi kendilerinin rekorlarını kırıyorlar..yazık millete devlete..
  • çok doğru tespit olan.

2.5 kilo bulgur 20 lira olur mu diyordum. olmuş, şaşkınlık içindeyim.

kuşları da mı beslemeyelim?
  • bugün 1 kilo dana sote aldım. 80 tl. yemeye kıyamıyorum. ama müstehak bu halka. adnan menderes ile başladı kendi kafa yapısındakileri seçmeye, adalete, liyakata bakmadı, sonra da bu tipler çıktı başa hep. az bile size. ama sanmıyorum akıllanacaklarını. tayyip gider, mehmet gelir yine aynı kafada. hatanın kaynağını göremedikten sonra tekerrür eder tarih sürekli. ki ediyor da, tayyip adnan 2'dir.

3 sene sonra gelen edit: bugün itibarı ile dana sotenin kilosu 360 tl. söyleyeceklerim bu kadar. 4.5 kat nedir lan.
  • devamlı konuşulması gereken konudur. karantinalardan önce herkes markete gidiyor ve erzak depoluyor, kimse de ağzını açıp pahalılıktan bahsetmiyor.

akp iktidarı yüzünden her şeyi pahalıya alıyoruz ve canımıza tak etmeye başladı artık! 100 tl aşağısına 3-4 günlük bile yaşanamıyor! yeter!
  • ya kardeşim bizim gençliğimiz heba olmuş, yaşama sevincimiz kalmamış, hayatımızın anası sikilmiş, market fiyatları uçsa ne uçmasa ne ?

t: yeni türkiye'de sıradan bir olay.
  • bir kavun bir karpuza 40 lira verdim bugün, kilosu on liradan ucuza meyve yok reyonda... yazık...
  • 5 adet muza 22 lira verince sağlam küfrettiren pahalılık. şimdi birazdan biri gelip diyecek ki fiyatlar normal xxx ürün xxx dolar ediyor siz fakirsiniz.

sağol amına kodumun çocuğu biz bilmiyorduk.
  • market fiyatları fırladıkça enflasyon oranının düşmesi akp dönemini en iyi tarif eden örneklerden.
    akıldışı bir iktidar tarafından yönetilince doğaldır ki market fiyatları arttıkça enflasyon düşer, hatta enflasyon yüzünden biz fakirleşiriz, market torbamız hafifler, ama tuik enflasyon düşüyor diye bize nanik yapar, değil mi damat bey!
  • bimden bruno 4lü kremalı bisküviye bile 50 krş zam gelmiş ve 3.45 olmuş salgın süresince şaka gibi. geçen sene 5lisi 2.95 ti bu sene 4lü paketi mart ayına kadar 2.45ten satın almışım
hesabın var mı? giriş yap