şükela:  tümü | bugün soru sor
 • migros, carrefour gibi marketlerde tanzim satış yerlerinin faaliyete geçmesi sonrası görülen enteresan durumdur.

  bir patates üreticisi olarak şunu teyit edebilirim ki şu an yerinde 1 kg patates fiyatı 2,2 lira minimum.
  bakın şu an türkiye sınırları içerisinde 1. kalite malı bu fiyatın altına almanız mümkün değil. sebeplerini ayrıca yazabilirim.

  ancak tanzimler bizzat çevremden teyit ettirdiğim kadarıyla çiftçiden kilosu 2,6 liraya aldıkları patatesi (nakliye masraflarını da düşünürsek 3 lira) 2 liraya satıyorlar. hadi devlet zararına satıyor giren vatandaşa giriyor diyelim.

  ancak özel teşebbüs olan zincir marketler de şu an birçok yerde tanzimle aynı fiyattan satışa başlamışlar.

  resim migros'tan.
  alış fiyatı : 2,75
  toplam maliyet: 3,97 yazıyor.

  ancak satış 2 lira.

  şimdi soru şu: acaba özel bir teşebbüs olan zincir marketler kimin hayrına ve neden zararına satış yapıyor?
  ve en önemli soru: bu zararı nereden çıkaracaklar/ kim karşılayacak?
 • sebze meyve türü ürünler tezgahta çok bekletilebilen ürünler olmadığından mantıklı hadisedir. adam normal bir hızda satış yapacağını varsayarak sebze meyve getirtmiş tonlarca. şimdi aniden tanzimlerde zararına satış başladı ve kendi sebze meyvelerinden alan kalmayınca market de mecburen elindekileri çürütmemek için zararına satış yapacaktır. elindeki o fazla stoğu bitirdiğinde ise yeni sipariş miktarını şu durumda satabileceği hıza göre ayarlayıp çok daha az yeni mal getirtecektir. belki o zaman fiyatını zarar etmeyeceği normal seviyeye tekrar çeker.

  ve sonrasında o markete mal veren üreticiler batacaktır. böylece bir amacımıza daha ulaşmış olacağız.
 • migros kaliteli ürünleri kaldırmış veya azaltmış, daha düşük kalite sebzeler satıştaydı. renksiz domatesler 3 tl iyi domates ise 6 tl civarındaydı. daha önce 3-4 çeşit domates varken şimdi 2 çeşide düşmüş. patlıcan da aynı. iyi patlıcanın etiketi var kendi yoktu. az miktar pörsümeye yakın patlıcan düşük fiyattan satıştaydı. migros gibi büyük marketler bir kaç hafta bu şekilde idare edebilir, hatta bir miktar zararına da satar fakat küçük marketleri, manavları ve özellikle pazarcıları zor günler bekliyor. üretici için de geçerli bu. fiyatlar düşük olursa ya ihracata yönelik üretirler veya ekmezler. tarıma destek sağlanmadan, tanzimler ile çözülemez bu sorun.
 • tanzim satışların marketleri dize getirmeye başlaması olayıdır. bu millet yağ kuyruklarını gördü, 3-5 komisyoncuya mı boyun eğecek? *

  (bkz: gida teroristi esnaflari ifsa ediyoruz kampanyasi)
 • çapraz satış avantajını kaybetmemek amacıyla yapılabilir. tanzim satış devam etmeli böylece piyasada da fiyatları aşağıya çekiyor.
 • ülkemiz tarımının tabutuna çakılan son çivi olacak durum.
 • vay duydun mu tanzime gitmeye gerek yok ne sıra bekliceksin migros’ta aynı fiyata satıyor diye kulaktan kulağa yayılıp reklamı için zararına satabilir. patates için gelen yumurta süt de alırsa oradan kar eder. radyoya tvye reklam vermektense bu patates zararını reklama sayar.

  ulan hepiniz mi baba parası yiyen öğrenci tayfası ya da aybaşında maaş bekleyen beyaz yakasınız amk. esnaflık nedir işletmecilik nasıl yapılır haberiniz mi hiç mi yok?
 • süpermarket patatesi ucuza satar naylon torbadan sokar, biberi ucuza verir zeytinden mercimekten geçirir. marketin temel işleme prensibidir. kontrollü zararına satış, marketin gün sonunda kasasına gireni etkilemez. patatesten oluşacak açığı diğer onlarca kalemden satarak kapatır.
 • tanzim kuyruguna kendi personelini sokup, ordan aldigi urunu de ufak bir karla kendi marketinde satmasi sonucu olusabilecek senaryo. 10 kisi 3 er kilo patetesle marketlerine geri donerler...

  kapitalist sistemin en yirticilari marketler zinciri ve tutup zararina bir sey satiyorlarsa, bundan killanmamak elde degil. bayram degil seyran degil enistem beni niye optu. ayni sey tabi ki tanzim satis noktalari icinde gecerli. bu zarari vatandasin vergisinden cikaracaklar her zaman ki gibi.
 • işler ilginç bir hal almaya başladı.
  migros da sebzeye kota getirmiş.