• su alıp, içip, sonradan kasaya getirdiğim çok olmuştur.
    bir sıkıntıya sebep olduğumu da görmedim.
  • ne çocuk olmak, ne hamile olmak, ne de hasta olmak, o marketten çıkmak için gereken birkaç dakika bekleme terbiyesini bir kenara bırakmak için sebep değildir.

terbiye denilen şey de başkalarının şikayet etmesi ile kendini düzeltmek değildir, sizin kendinizi başkalarının yerine koymanızla ulaşılan bir erdemdir.
  • 1: market, senin yediğin ürünün ambalajını reyonların arasına sıkıştırıp gitmeyeceğini nereden bilecek?

el-cevap: bi zahmet mal satan market, bundan kar eden market hırsızla müşteriyi ayırmayı becerebilsin. ondan da ben mesul olacak değilim.

2: cipsini yerken yere dökülen parçaları mağaza çalışanları saat başı temizlemek zorunda mı?

el-cevap: evet,üstte belirttiğim nedenden dolayı gayet net bir şekilde temizlemek zorunda.
  • kesinlikle terbiyesizlik, görgüsüzlük veya bencillik değildir. diyabet hastası olan bir arkadaşım markette hipoglisemiye girdi. acaba o limonatayı kasadan geçirmeyi beklemeliydim de ölse miydi?

insanlık hali yahu. susayıp su içen, tansiyonu düşüp ayran diken bir bireyim ve bundan da hiç gocunmuyorum.

edit: zevk için veya canım çekti diye bir şey tüketmedim şimdiye dek fakat şöyle görgüsüzlüktür, böyle yobazlıktır tarzı ağır ithamlarda bulunulması mantıksız geliyor. haftada dört defa markete uğrarım, hiçbir şekilde bahsettiğiniz gibi - dökerek, cips yiyerek, ne varsa tıkınarak - bir davranışa/insana rastlamadım, ilginç.
  • market içerisinde tüketilen ürünün fiyatı 10 lirayı bile geçmeyecektir. kimse elinde bi tepsi baklavayı ya da yüzlük tekilayı tüketerek alışverişine devam etmeyecek, azami ihtiyaç olan su veya küçük bir çikolata tüketilecektir. durumu ya alıp kaçarsaya getirmek, kötülüktür. evet kasiyerler en çok kendi hijyenleri için zaten eldiven takmalıdır. ve alışveriş yapanların %40'ının böyle bir eylemi olduğunda eminim ki market sahibi firma/şahıs konseptini buna uydurmak için elinden geleni yapacaktır.
    gereksiz duyar oranı 9/10.
  • yöneticisi veya sahibi dert etmiyorken size ne oluyor diyeni gördüm:)
    zaten sahibi yöneticisi temizlemiyor, şikayet etmemesi normal yani.
    bir de şekerin düşmesi, tansiyonun çıkması vs gibi sağlık durumlarında kim sizi ayıplar ki, burada eleştirilenler çocuğu tutturdu diye bir şekerleme veya çikolata vs veren kişiler de değil.
    *cips açmış yiyor, kola içiyor, bisküvi yiyor ve döküyor. sizce bu durum normal mi?
    hee, normal diyorsanız elimdeki ambalajı yere atayım, çöpçünün işi ne süpürsün mü diyeceğiz.
    tamam, insanların işi bu demek o insanlara saygısızlıktır.
  • yazın ortası. yaşadığın yer yanıyor. gavur ..ı gibi hem de.
    markete girip dolaptan su alıyorsun ve kana kana içiyorsun. şişesi elinde, barkodu üstünde. kasadan geçirip ücretini ödüyorsun. sorun nerde?
  • yazın yaptıgım eylemdir,buz gibi içeceği içip kutusunu kasaya veririm.
    çalmıyoruz ya amk.
  • kesinlikle terbiyesizliktir. ayrıca bu görgüsüzlüğünüze çocukları bahane etmeyin. o çocuk daha küçükken parasını ödemediği bişeyi tüketemeyeceğini öğrenmeli ki, bunu normalleştirmesin. sabır kavramını içselleştirmeleri için mükemmel bir fırsat.
    5 dakika oyalayamayacaksanız o çocuğu vay halinize.

not: asker değil, hanımefendi gibi bir kız, beyefendi gibi de bir erkek çocuğum var
  • kötü niyete açık eylemdir. kimsenin yapmaması ve yapmamaya teşvik etmesi gerekir. ürün tüketip ortalıkta gezen insana ödeyecek mi ödemeyecek mi diye özel güvenlik mi tahsis edilecek?
hesabın var mı? giriş yap