şükela:  tümü | bugün
  • jean baudrilalrd tarafından ortaya koyulmuştur.

    modernizmin ürettiği tarih kavramının ideolojik bir tanıma sahip olduğunu ve batı kültürüne özgü bu tarih açıklamasının yalnızca bu ülkeleri kapsayabileceğini söyleyen baudrillard , marksist tarih anlayışının da diğerleri gibi nesnel ve bilimsel bir tanıma sahip olmadını ifade eder ve marksist tarih kavramını reddeder. bunun yerine mike gine'nin deyişiyle nesnel kolektif yazgı anlayışını ortaya koyar.

    ( baudrillard tarih denilen şeyi nesne -özne oyunlarıyla zaman içerisinde oluşan nesnel bir süreç olarak değerlendirir...)

    "ilkel toplumları geçmişe yönelik bir şekilde deşifre edememiş ve ekonominin ötsine geçemeyen bir tarihi materyalizm, aynı mantığa dayanarak geleceği deşifre edebilmesi mümkün değildir. tarihi materyalizm, ekonomi politiğin ötesinde yer alan devrimci bir perspektif sunabilme becerisini gün be gün kaybetmektedir. simgeselden bihaber olmak onu kendi kazdığı kuyuya nasıl düşürdüyse "diyalektik" yoldan kapitalin açmazları içine düşmekten de kurtaramayacaktır."
  • insan ırkının, egolarını ve aptallığını yenebilecek kalitede olduğunu varsaymıştır.
  • insanlara yeterli eğitim verilerek bencilliklerinin törpüleneceğini varsaymak. insan doğasının bir numaralı yönlendiricisinin üreme güdüsü olduğunu kavrayamamak.
  • (bkz: düşünme)