şükela:  tümü | bugün
 • merkel sonrasi muhtemelen almanyanin yeni basbakani (aslinda sansölyesi) olacaktir. kendisinin "islam, pek çok alman şehrinde bir gerçeklik olsa da ülkemiz için kimlik ve kültür olusturmamaktadir. elbette din özgürlüğü var ama almanya, yahudi ve hümanist köklerle hıristiyan ve batılı degerlerce şekillendiriliyor." aciklamasi hakli olarak tepki cekmistir. ayni röportajda "örneğin, hristiyan dini bayramlarına sadık kalmayi istiyoruz ve islami bayramları tanimayi istemiyoruz. haçları indirmektense bavyera resmi kurumlarina bu haclari asmayı tercih ediyoruz." demistir.

  hakeza üstte de denildigi gibi, birkaç ay önce bavyera'da tüm devlet binalarına haç asılmasını zorunlu hale getirmiştir.

  corona döneminde salgini diger eyaletlere göre daha iyi yönetse de, merkel gibi kucaklayici bir siyasetci olmayacak ve afd'ye giden sag oylari toplamak icin daha muhafazakar politikalara sahip olacaktir.
 • açılın, balkanların, grönland’ın ve sibirya’nın en büyük sosyoloğu, siyaset bilimcisi geldi. merkel sonrası başbakan olmasına kesin gözüyle bakıyorum. haa olmazsa n’olur? burayı editler “g.t oldum” yazar, engin bilgi ve öngörülerimi bizim helada paylaşmaya devam ederim.
  edit: evet evet göt oldum olucam!
  birlik partileri (cdu-csu) son yılların en büyük kavgasını 2 başbakan adayı arasında yaşıyor, bölünme had safhada!
  alman medyasının gündemi günlerdir devam eden laschet-söder düellosu; en son birbirlerini doğrayacaklar diye düşünürken şu saatten sonra söder’in geri çekilmek zorunda kalacağı kesin gibi! hem de aylardır bütün anketlerde açık farkla önde olmasına rağmen !

  armin laschet’in adaylığı uzun vadede yeşillerin işine geleceği için (koalisyonda elleri güçlü olur) benim açımdan oldukça memnuniyet verici! diğer yandan merkez sağa gitmeyen oyların aşırı sağ /faşist parti afd’ye kayma ihtimali de yüksek! bu açıdan ise problemli bir durum!
  eylül’de seçim var, bekleyip göreceğiz! alınan her kötü sonuç, anketlerde söder’in çok çok gerisinde olmasına rağmen ısrarla aday olan laschet’in başına patlayacaktır!
 • merkel sonrası şansölye olma ihtimali düşük olan kişi.

  bavyeralı bir şansölyeyi alman toplumunun kabulleneceğini pek sanmıyorum. zaten söder de böyle bir iddiayı reddetti iki ay kadar önce. kaldı ki şansölye olabilmesi için csu'dan cdu'ya geçmesi gerekecek yani amiyane tabirle bavyera ceketini çıkarması gerekecektir. bunun için de gereken tren kaçtı. csu'nun güttüğü politikanın da federal almanya'nın çıkarlarından çok bavyera'nın çıkarlarını koruması gibi bir gerçek varken söder'in şansölye olabilme şansı düşüktür. ayrıca son dönemdeki bavyerada alınmış aşırı muhafazakar düzenlemeler de almanya'nın geri kalanında büyük tepkilere neden olmuştur.

  cdu içinde friedrich merz, armin laschet, jens spahn gibi isimler şansölyelik konusunda daha iddialı adaylardır kesinlikle. zira daha bütüncül bir söylem gütmektedirler.
 • csu partisi uyesi, 2018 yılından beri bavyera eyaletinin başkanı olan adam. almanların birçoğu merkel'den sonraki başkanın bu adam olacağını düşünüyorlar, ozellikle pandemi sırasında süreci olabildiğince iyi yönetmeye çalıştığını düşünen de var, bu dönemlerde populerliği artmış gibi.
  merkel sonrası başkan bu adam seçilirse bu başlığa gelip bu entry'i görüp bi fav atarsınız artık :p
 • bu adamda tam keraneci tipi var.

  bir senedir zaten corona politikasi yüzünden 2 haftada bir abzürt seyler söyleyip duruyor, bir de kanzler olursa hic cekilmez.
 • bavyera'lı hristiyan sosyal birliği'nin (csu) lideri alman politikacı. merkel'in partisi cdu ile omuz omuza yürümesine rağmen csu'nun daha muhafazakar olduğu söylenir, zira söder daha birkaç ay önce bavyera'da tüm devlet binalarına haç asılmasını zorunlu hale getirmişti.
  şu an cdu/csu koalisyonunda iki numaralı adamdır, bu nedenle 2021'de başkanlığı bırakacağını ilan eden merkel'in yerini alma ihtimali yüksek. ama afd her geçen sene taşları yeniden yerinden oynattığından 2021'de ne olacağını bekleyip göreceğiz.
 • birliğin desteği ile bundeskanzler olmak isteyen bavyera başbakanı. her ne kadar siyaset her şeye gebe olsa da ben bu adamın bundeskanzler olacağını düşünmüyorum. ve nedense böyle bir şey olursa uygulayacağı kimi politikiların doğrudan veya dolaylı olarak göçmenleri olumsuz etkileyebileceği düşüncesindeyim.
 • karizması yok :)
 • 50 yas üstü bavyerali kadinlarin hayalindeki erkek. yine de baskani oldugu csu 2021 secimlerinde 1949'dan beri aldigi en düsük oy oranini almistir.
 • adaylığını sonunda açıklamıştır. cdu'da parti içi tartışmalar başladı. armin laschet mi? markus söder mı? ben kendisinin cdu'nun başına geçeceğini düşünüyorum yoksa rakibinde pek karizma bulunmuyor. işin merak ettiğim kısmı kendisinin dış politikası, ab politikaları ve tabiki de türkiye.
  edit: sanırsam göt oldum
  edit2: göt falan olmadım kardeşim, adamı dediğim gibi seçmediler tarihin en düşük oyunu aldılar, ben zaten en iyisini düşünüyorum politikada en iyi seçenek başa geçecek diye bir kaide yok.*