• markus wolf'un aynı zamanda efsane olarak anlatılan "romeo" operasyonu vardır ki parmaklari ısırtan cinstendir. gizli servislerin yaptığı klasik güzel ve çekici kadınlar vasıtasıyla bilgi sızdırma tekniğini değiştirip yakışıklı doğu alman erkeklerini önemli batı alman bürokratlarının sekreterleri üzerine göndermiş ve başarı kaydetmiştir. kendisini kıyasıya eleştirenlere ise cevabı romeoların içlerinde şu anda evlenmiş olanların dahi olduğu bunun kadar normal bir yöntem olamayacağı yönünde olmuştur....
 • (bkz: stasi)
 • yaklaşık 30 yıl boyunca doğu alman istihbarat servisi stasi’nin uluslararası istihbarat toplama bölümü hva’nın başkanlığını yapan kisi. uzun yıllar fotoğrafı çekilemediği için batılı gizli servisler tarafından ‘yüzü olmayan adam’ (the man without a face) olarak isimlendirilen wolf, soğuk savaşın en etkin casusluk operasyonlarına imzasını atmıstır. onun görev yaptığı 1958-87 yılları arasında hva, batılı ülkelerde 4 bin casus çalıştırmış, nato karargahlarına ve hatta batı alman şansölyesi willy brand’ın ofisine kadar sızmış.
 • anılarını "man without a face" adlı kitapta toplamıştır.
 • bir roportajda kendisine sorulmasi uzerine kendisinin hic bir zaman goruntusunu gizlemek icin ozel bir caba sarfetmedigini, resminin cekilememesinin sebebinin, tamamen batili ajanlarin beceriksizligi oldugunu soylemistir.
 • resmi ilk kez 1979'da isveç'te tesadüf eseri çekilmiştir bu abinin. isveç'e doğu alman hükümeti bir heyet göndermiştir. wolf da stasi'nin yabancılar şubesi başı olarak değil de herhangi bir memur statüsünde katılmıştır. karısıyla stockholm'de gezerken, karısının çok ama çok güzel olması bir gazetecinin gözünden kaçmaz ve fotoğraf çekilir. daha sonra fotoğrafı çekilenin markus wolf olduğu anlaşılır. yüzsüz adam olarak da bilinir.

  geçtiğimiz yıllarda abd'ye vize başvurusunda bulunmuş son kitabının tanıtımı için, ama abd, terörist aktivitelerde bulunduğu için vize talebini reddetmiştir.
 • yahudi'dir.
 • efsanevi ve bir o kadar da başarılı romeo operasyonun mimarı, yüzü olmayan adam olarak da bilinen zamanın doğu almanya istihbarat * şefi. ama kader ağlarını yıllar sonra örecek ve eşi aynı romeo taktiğiyle bnd ile sıkı fıkı olan bir alman iş adamına aşık olacaktır.
 • öncelikle anılarının ingilizce versiyonunu okumak isterseniz : https://archive.org/…au00wolf/mode/2up?view=theater

  bunu dışında :

  - wolf istihbaratta sahada çalışan ajandan çok yönetici sıfatıyla efsane olmuş bir isim.

  - en önemli özelliği insan faktörüne çok hakim olması. kapitalist kültür konusunda çok okuma yapmışlığı var. bu becerileri özellikle batı almanya sızmaları konusunda çok işe yaramış. bir örneği yukarıda verilmiş : (bkz: #2180168)

  - bir başka özelliği çok sabırlı olması. en önemli casuslarını alttaki insanlardan seçiyor. mesela gunter guillaume çok genç yaşta eşi ile birlikte batıya sözde iltica ediyor. alman sosyal demokrat parti'ye gençlik teşkilatından giriyor. her tür işe koşturuyor. adım adım yükseliyor. hikayesi için : (bkz: #73177630)

  - es keza meşhur adamlarından biri bizim hüseyin yıldırım. bir teknisyen, hatta tamirci olarak berlin'de abd üstünde iş buluyor. sonra da dostluklar vesaire derken gizli belgelere ulaşıyor. wolf hep böyle alt düzey görünen insanları kullanmayı severmiş.

  - bir özelliği ortodox bir sosyalist olması. bu yüzden doğu bloğundaki yenilikçi hareketlere bile moskova'yı kızdırmak adına karşı çıkıyor. hatta brandt olayında brejnev'i çok kızdırmış.
hesabın var mı? giriş yap